На жаль, не всіх наших громадян та можновладців цікавить проблема гуманного ставлення до тварин, у тому числі безпритульних. Проте є закон, що встановлює міру покарання за жорстоке ставлення до них. Кримінальний кодекс України, розділ XII «Злочин проти громадського порядку та моральності» передбачає кримінальну відповідальність за жорстоке поводження із тваринами (ст. 229), а також приховування чи перекручування відомостей про екологічний стан або захворюваність населення (ст. 238). Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» від 21.02.2006 № 3347-IV вимагає, щоб регулювання чисельності диких тварин і тварин, котрі не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, здійснювалося методами біостерилізації.
Регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, проводиться відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».
Виловлювання безпритульних (загублених, покинутих, залишених без опіки і бродячих) тварин проводиться з метою:
– повернення їх власникам;
– регулювання їх чисельності відповідно до вимог цього Закону.
Забороняється використовувати для виловлювання, технічні пристрої і препарати, що травмують тварин або небезпечні для їх життя і здоров’я.
У разі виникнення або загрози виникнення епізоотії! і в інших небезпечних ситуаціях заходи, необхідні для скорочення чисельності тварин, які становлять небезпеку, регулюються в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері ‘охорони, навколишнього природного середовища.
Поводження з тваринами ґрунтується на таких принципах:
– жорстоке поводження з тваринами є несумісним з вимогами моральності та гуманності, спричинює моральну шкоду людині;
– забезпечення умов життя тварин, які відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям;
– право власності та інші речові права на тварин у разі жорстокого поводження з ними можуть бути припинені відповідно до цього Закону;
– заборона жорстоких методів умертвіння тварин;
– відповідальність за жорстоке поводження із тваринами;
– виховання гуманного ставлення до тварин є важливою складовою етичного, культурного та екологічного виховання громадян. Виховання гуманного ставлення до тварин передбачає формування високого рівня еколого-етичної свідомості та культури громадян. Умови утримання тварин повинні задовольняти їх природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та інші потреби.
Забороняється застосовувати негуманні методи умертвіння тварин, що призводять до загибелі від задушшя, електричного струму, больових ін’єкцій, отруєння, перегріву та інші больові методи.
Жорстоке поводження з тваринами, їх мордування або вчинення інших дій, що призвели до їх мучення, каліцтва чи загибелі, – тягнуть за собою накладення штрафу від дев’яти до двадцяти одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Ольга Лернатович, інспектор Бориславського міськвідділу внутрішніх справ, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень