До Дня ЗАТ «Трускавецькурорт”
Майже тридцять років свого життя Володимир Яцюк присвятив розвитку і лікувально-оздоровчої та діагностичної бази курорту. Після закінчення Івано-Франківського медичного інституту працював на різних медичних посадах, а з 1994 року очолив медичну службу ЗАТ “Трускавецькурорт”.
Доктор іміджу курорту Володимир Михайлович – високопрофесійний курортолог. Він досконало знає лікувально-оздоровчі можливості курорту Трускавця, його бальнеологічні особливості, цілющий вплив на організм мінеральних вод “Нафтусі”, “Юзі”, “Марії”, озокериту…
Якось мені довелося бути на одній науково-практичній конференції і слухати виступ Володимира Яцюка. Він без жодних заготовок вів з присутніми розмову про курорт: професійно, доступно і цікаво. У його виступі відчувалося, що людина не лише добре знає свою справу, але серцем, душею вболіває як за своє товариство зокрема, так і за курорт в цілому. Його слухали, що називається, розкривши роти, з великою увагою і зацікавленням, не перериваючи. А він говорив так захоплено, так професійно, з великою любов’ю, що кращої розповіді про курорт я не читав і не чув ні від кого. І, без сумніву, усі присутні відкрили для себе з його розмови унікальні можливості курорту, чудодійні властивості “Нафтусі”. Гадаю, наших читачів та гостей міста теж зацікавлять знання та досвід з курортології пана Володимира та його погляди на наш курорт.
Трускавцю альтернативи немає
– Пане Володимире, відомо, ваше товариство є членом міжнародної організації кліматології і гідротермалізму FЕМТЕС. Ви, як відомо, буваєте на конгресах, які проводить ця організація. На цих поважних зібраннях обговорюється і стан санаторно-курортного лікування в світі. Як на цьому фоні виглядає Україна?
– Справді, така Міжнародна організація існує, і треба сказати, що ЗАТ “Трускавецькурорт” – це єдина курортна структура, яка від усієї України входить в цю представницьку організацію. Останній раз на конгресі у Будапешті я побував років три тому. Пригадую, секретар цієї організації пан Умберто Солімене сказав, що за останніх десять років кількість людей у Європі, які потребують санаторно-курортного оздоровлення, тобто, які приїжджали на курорт з метою лікування та оздоровлення, зменшилася на 40 відсотків. Це переконливо свідчить про те, що в європейських країнах популярність санаторно-курортного лікування йде на спад.
В Україні ситуація дещо інша. Принаймні на сьогодні вона стабільна. Хоча, якщо судити по нашому курорту, то за останніх три роки теж спостерігається зменшення людей, які хочуть скористатися послугами курорту.
– В чому тут основна причина?
– На думку учасників згаданого конгресу, причиною того, що все менше і менше людей звертається за допомогою до реабілітаційно-відновного лікування на курорті, є засилля фармацевтичних фірм, які ведуть досить агресивний маркетинг через ЗМІ, щоб принизити можливість санаторно-курортного лікування, а все більше використовувалися фармацевтичні препарати. Це в сучасних умовах дикого капіталізму спостерігаємо і в нас, де постійно пропагуються чудо-ліки, які можуть вилікувати нас від усіх болячок, починаючи від облисіння і кінчаючи онкозахворюваннями. Тому диву дивуєшся, як це у нас до сих пір ходять ще хворі люди.
– Як на фоні світового спаду в потребах курортного лікування виглядає, на вашу думку, наш курорт ?
– Трускавець – це унікальний курорт. Я б його назвав перлиною не лише в мережі курортів України, а навіть Європи. Справа в тому, що основними групами захворювання, які лікуються у Трускавці, перш за все є захворювання гастроентонологічні. Це захворювання шлунку, печінки, жовчного міхура, жовчно-вивідних шляхів, підшлункової залози, захворювань кишечника. Друга велика група – це урологічна. Я би поставив її на перше місце. Це є запальні захворювання нирок, пієлонефрити, запалення сечового міхура. На сьогоднішній день сечокам’яні хвороби є бичем урології. Достатньо сказати, що цією хворобою тільки в Україні хворіє близько п’яти мільйонів осіб, із них 12-15 відсотків мають камені, які приводять до тих, чи інших болячок.
До речі, мушу відзначити, що на даний час аналогу урологічного курорту Трускавець немає в Європі. Тобто, скільки є курортів, жоден не може похвалитися, що він на належному рівні, високоефективно лікує урологічні захворювання. Я би ще хотів сказати, що урологія – це не лише нирки, сечовивідні шляхи, сечовий міхур. Пам’ятаймо за наших мужчин, які завдяки санаторно-курортному лікуванню у Трускавці мають можливість відновити свої потенції, силу чоловічого організму. За тридцять років мого перебування на курорті я знаю десятки людей, які приїжджають на курорт і їм достатньо двох-трьох тижневої реабілітації, щоб себе нормально почувати як мужчина.
Третьою групою, що успішно лікуються на курорті, є хвороби обігу речовин, зокрема, цукровий діабет. Крім цього ми успішно лікуємо супутну патологію і гінекологічну сферу. А також органи опору та руху, серцево-судинну патологію та інші захворювання. Позитивний вплив “Нафтусі” на лікування цих недуг давно доведений.
– Отже, ви вважаєте, що санаторно-курортна реабілітація має завершувати весь процес лікування? В принципі реабілітація санаторно-курортним лікуванням це не ідея сьогоднішнього дня. Це є метод лікування, який апробований століттями. Тому чи хворий переніс терапевтичні процедури, чи хірургічне втручання, чи будь-яке інше перебування в стаціонарі, на мою думку, лікування повинно закінчуватися санаторно-курортною реабілітацією. Чому саме так?
– Справа в тому, що у лікарів державної чи комунальної медицини великих проблем немає: є якесь запалення, дали йому там антибіотиків і все. А щоб довести функціональний стан органів і систем до того стану, яким він був до захворювання, це є справа навіть не одного тижня і не одного місяця. Інколи за таким хворим треба спостерігати і півроку і рік для того, щоб повністю відновити функціональний стан органів і систем, які були порушені тим чи іншим захворюванням. Тому і зрозуміло, що будь-які медичні препарати не дадуть того чіткого і тривалого ефекту, як дасть санаторно-курортна реабілітація.
– То в чому полягає неперевершеність, унікальність курортної реабілітації?
– На нашому курорті це перш за все мінеральна вода “Нафтуся”. Це можливо єдина вода у світі, де в основі лежать не неорганічні солі, як у будь-якому іншому курорті України чи Європи, а органіка нафтового походження. За моїми даними, найближча така вода, яка має органіку нафтового походження, як не помиляюся, є в Уругваї. Тому я кажу завжди своїм пацієнтам, що я не настоюю на унікальності Трускавця. Не хочете їхати в Трускавець, то їдьте в Уругвай, і буде все нормально. Звичайно, це жарт. Рекреаційні фактори нашого курорту на “Нафтусі” не завершуються. У нас є 14 мінеральних джерел, є поклади озокериту, є пелоїдотерапія та інші рекреаційні фактори, які дають нам можливість широко лікувати усі захворювання, які я назвав. У цьому є унікальність і неповторність Трускавця як курорту.
Моє “товариство”
– Відомо, ЗАТ “Трускавецькурорт” володіє потужною лікувально-діагностичною базою. У чому полягає її суть? На що особливо ви звернули б увагу?
– Перш за все я мушу назвати вам дві цифри, які яскраво покажуть можливості нашого товариства. В плані медичного лікування ми володіємо майже ста медичними діагностиками і більше 120 методами лікування.
Якщо говорити про методи лікування, які ми використовуємо, то це є, по-перше внутрішнє і зовнішнє застосування мінеральних вод. Друга група методів лікування це є теплолікування, де, як правило використовуємо оцей самий озокерит. Це є, скажемо, специфіка курорту Трускавець. Тому, що тільки в повному обсязі Трускавець використовує даний метод лікування. Дещо менше використовує його Закарпаття, Моршин. Поза межами України цей метод не використовують. Крім цього застосовуємо пелоїдотерапію. Це лікування грязями. Широко використовується фізіотерапія, і баротерапія, і вібротерапія та багато, багато іншого.
Скажіть мені, де ви знайдете чи державний, чи комунальний заклад охорони здоров’я, чи будь-який інший курорт, який може хворому запропонувати такий величезний вибір методів лікування? І що особливо важливо, коли хворий приїжджає до нас, він перш за все може детально обстежитися. На сьогодні ми можемо запропонувати повний спектр діагностичних методик, обстежити хворого з голови до п’ят.
У силу специфіки своєї роботи я можу зробити порівняння. Декілька років тому я побував у клініці біля Баден-Бадена. Це клініка для VIP – осіб. До речі, там відпочивав наш другий гарант Конституції. Будучи в Баден-Бадені, ми попросили, аби нашій групі зробили там екскурсію. Після того, коли ми відвідали цю клініку, я порівняв усі методи діагностики, які використовують вони і використовуємо ми. Практично ми з ними зійшлися, як кажуть, один в один. Єдине, чого в нас не було на той час, так це комп’ютерного томографа. До речі, такий томограф на курорті є у санаторії “Шахтар”. Можливо на сьогодні ми не можемо надати цей рівень сервісу, який надають чехи чи німці, але що стосується лікувальної бази, діагностичної бази, я сміливо можу заявити – ми стоїмо на порядок, а то й на два порядки вище.
– На одній із профспілкових конференцій ви говорили про так званий синдром менеджера. Що це означає і яке це має відношення до нашого курорту?
– Менеджер – це людина, яку ніч відганяє, і ніч приганяє. Це людина, яка весь день в переговорах, у стресових ситуаціях, і так далі. Це є людина, яка не займається загальним оздоровленням, яка не може позволити собі кожен день бігати в басейн, на тренажери і тому подібне. Сидяча робота дає свої навантаження у вигляді, будемо так казати, остеохондрозу, я уже не кажу про інші там неприємні речі. Тому для лікування менеджерів у нас розроблені методики, за допомогою яких за два – три тижні перебування на курорті, людина може поправити своє здоров’я на стільки, що хоча б півроку, рік вона зможе працювати в нормальному режимі.
– Ви багато і цікаво розповідали про лікувально-діагностичні можливості курорту, свого товариства. Та, відомо, особливого значення надаєте медперсоналу ЗАТ “Трускавецькурорту”.
– Так, головним у нашій системі є люди. На сьогоднішній день у нашому товаристві працює майже 250 лікарів і близько тисячі медсестер. Якщо говорити про їх професійну характеристику, то це більше половини лікарі вищої і першої категорії. Це є люди, які мають значний досвід роботи на курорті. До того ж ми постійно займаємося підвищенням кваліфікації наших лікарів. У нас з цією метою створено постійно діючу школу-семінар для підвищення кваліфікації наших працівників. Ми гордимося своїми медиками. Знаєте, буває, приїжджають хворі, яких обстежили десь там в районній поліклініці чи міській, а наші лікарі знаходять досить серйозні діагнози, причому настільки серйозні, що інколи треба хворого відправляти додому займатися цими проблемами. Це говорить про те, що ми дорожимо кожним своїм пацієнтом і не перетворюємо санаторно-курортне лікування на конвеєр. Тобто, кожен пацієнт, має достойну увагу від медперсоналу – як від лікаря, так і медсестри. Я вважаю, що лікування у нас стоїть на високому рівні.
Перш за все мушу вам сказати, що 98,8 відсотка пацієнтів, які їдуть від нас, це є хворі, які мають покращення і значне покращення. Тільки 1,2 відсотка пацієнтів, які не відчули покращення, чи отримали погіршення, це хворі, які приїхали апріорі, важкі, наприклад, із залежним діабетом чи іншими такими речами.
– І все ж, Володимире Михайловичу, наш курорт спеціалізується в основному на урології. Як, на вашу думку, поставлено на курорті, лікування хвороб цієї групи?
– На дуже високому рівні. І для того, щоби ефективність нашого лікування була високою, ми, напевне, єдиний курорт в Україні, який створив центр без операційного дроблення каменю. Уявіть собі людину, коли перед нею стоїть дилема – чи лягати під ніж, щоб забирати камінь, чи цей камінь можна безопераційно з допомогою дистанційної ультразвукової хвилі роздробити? Зрозуміло, що пацієнт вибере другий варіант. І треба сказати, що ця процедура відносно не дуже дорога – коштує близько 1200 гривень. І що ви думаєте, на сьогоднішній день ми маємо пацієнтів не тільки з України, але і з Польщі, а найбільше їх приїжджає з Німеччини. Ви знаєте, німці, вони є досить раціональні, рахують кожен євро, і коли я поцікавився, чому саме ви вибрали Трускавець, коли приїжджаєте вирішувати свої проблеми з дроблення каменю, мені дуже гарно пояснили. ” Ви знаєте, кажуть, що на сьогодні, маючи гроші, не має значення, де дробити камінь – у Варшаві чи Берліні, Москві чи Києві. Мюнхені чи Трускавці. Але усюди камінь роздробили, добу потримали, щоб не було яких ускладнень, і кажуть – ти вільний”. А потім з тих фрагментів роздроблених каменів, які залишаються, у пацієнтів утворюються нові рецидивні камені. Так мав один, а за півроку чи рік має уже два. Правда, менших, але й вони починають рости. Справа в тому, що у нас у Трускавці розроблена програма реабілітації хворих після дроблення каменя. Вдумайтеся в цифри. Протягом першого тижня після дроблення каменя, коли хворий п’є “Нафтусю”, у 30 відсотків пацієнтів оці всі шлаки, пісок повністю виходять з організму. Якщо говорити про повний курс лікування – три тижні – то це буде 90 відсотків. Тобто ми не тільки надаємо послугу, що дробимо цей камінь, але ми за три тижні забезпечуємо те, що хворий їде з чистими сечовивідними шляхами, без того піску, без тих фрагментів, і таким чином, йому потім достатньо раз на рік приїжджати для того, щоб попередити нові каменеві утворення.
– Що побажаєте трускавчанам і гостям міста на закінчення нашої розмови?
– Скажу те, що немає ідеально здорових людей. Є просто не до кінця обстежені. Тому усіх наших, і не наших, пацієнтів запрошую до Трускавця, якому немає альтернативи, або, як я завжди кажу, – Трускавець forewer – Трускавець назавжди.
Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір’я»
ТОП коментованих за тиждень