Питання боротьби з онкологічними захворюваннями в Україні є надзвичайно актуальними, стверджують на сайті департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА. За словами головного онколога МОЗ України І. Щепотіна, в нашій державі діагностують 18 нових випадків раку щогодини. Щороку у 160 тисяч українців виявляють онкозахворювання вперше і щороку 90 тисяч онкохворих помирає. Що стосується Львівщини, то у нашій області основний онкологічний показник – зменшення смертності онкохворих до року після встановленого діагнозу кращий, ніж загалом в Україні. Торік він становив 28,6% (в Україні – 34,5%). На превеликий жаль, дуже часто пацієнти звертаються до лікаря із задавненими формами хвороби. Коли захворювання діагностується на пізніх стадіях, шанси на одужання значно зменшуються. Адже онкологи стверджують: якщо лікувати хворого на 1-й або 2-й стадіях, то їх можна повністю вилікувати, бо вдається забрати пухлину в межах здорових тканин. Найбільше на Львівщині виявляють раку шкіри, на другому місці – рак легень, на третьому і четвертому місцях – відповідно рак молочної залози та рак шлунку. Отже, потенційний пацієнт повинен пам’ятати: рання діагностика – запорука успішного лікування нагадують у прес-службі ГУОЗ ЛОДА.
Ситуація у нашому місті не менш тривожна, стверджують місцеві медики, проте у нашому курортному місті є чимало шансів та можливостей для того, щоб запобігти кількісному збільшенню цієї важкої недуги, позаяк лікувально-діагностична база Трускавця покликана виявити будь-які прояви цієї та інших хвороб ще у початковій стадії. Є в нас і досить потужна наукова база, котра свого часу довела: онкологічні захворювання не є протипоказом для перебування на курорті, а зовсім навпаки – курортні фактори Трускавця здатні впливати на показники імунного статусу хворих на цю недугу. Зокрема, це доведено у одній із практичних наукових робіт кандидата медичних наук, асистента кафедри реабілітації та нетрадиційної медицини Львівського Державного медичного університету ім. Данила Галицького Олександри Ходак. Вона одна з тих, хто у своєму експериментально-клінічному дослідженні під керівництвом доктора медичних наук, професора Степана Івасівки вивчала тему впливу курортних факторів Трускавця на показники імунного статусу хворих після радикального лікування онкопатології. Про що саме йдеться у дослідженні розповіла сама науковець, котра кілька років поспіль трудилася у нашому товаристві, а нині є членом атестаційної комісії ЗАТ «Трускавецькурорт».
«Серед прибулих на санаторно-курортне лікування в Трускавець існує певна кількість людей після радикального лікування онкопатології. – розповідає пані Олександра. – Цих людей можна поділити на дві групи: перша група – хворі ще знаходяться під наглядом онколога без рецидивів 5 років і більше, але мають супутні захворювання, лікування яких доцільно здійснювати в санаторно-курортних умовах; друга група – хворі проліковані недавно, але потребують комплексу відновлюючих заходів для компенсації порушених функцій окремих систем і органів, що виникають як в результаті розвитку пухлини, так і в зв’язку з проведеним радикальним хірургічним, променевим чи хіміотерапевтичним лікуванням.
Серед онкохворих переважають люди старших вікових груп, які мають різноманітні супутні хронічні хвороби: сечокам’яну, хвороби сечостатевої системи, шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, ендокринно-обмінні порушення, котрі є показами для санаторно-курортного лікування на курорті Трускавець.
Крім того, санаторно-курортне лікування даних груп хворих розцінюється хворим як доказ його виліковності, що є суттєвим з позиції онкологічної деонтології.
Відомо, що пухлинна хвороба є не місцевим процесом, а загальним захворюванням всього організму, яке протікає на фоні зниження як неспецифічної резистентності, так і імунологічної компетентності організму . З цих позицій стратегія лікування онкопатології полягає в ліквідації імунної депресії, підсиленні протипухлинної реакції організму шляхом специфічної імунізації і неспецифічної стимуляції різноманітними біологічними, хімічними і синтетичними стимуляторами.
Накопичилось багато експериментальних та клінічних даних про ксенобіотично-адаптогенну дію мінеральної води «Нафтуся» та вплив її на неспецифічну опірність організму. В зв’язку з цим виникла необхідність з’ясувати роль внутрішнього вживання мінеральної води «Нафтуся» як адаптогенного фактору, який сприяє посиленню загальної неспецифічної резистентності, що в значній мірі зумовлює протипухлинний захист організму. Це припущення й лягло в основу проведення клінічних досліджень. Клінічні дослідження проводились на базі санаторіїв ЗАТ Трускавецькурорт. Експериментальна частина роботи виконана в Інституті фізіології ім. О. Богомольця НАН України.
Дослідження довело, що мінеральна вода «Нафтуся» в експерименті викликає помірне гальмування росту перевивних пухлин. Максимальне гальмування забезпечується курсовим примусовим напоюванням щурів «Нафтусею» в дозі 1,5% м.т. (еквівалентна тій, що призначається людям) превентивне 21 день перед трансплантацією і впродовж всього досліду.
Протипухлинний ефект мінеральної води «Нафтуся» в експерименті зумовлений її тривалим ритмічним, надходженням в організм, що підтверджує провідну роль індукції детоксикаційних систем органічними речовинами-ксенобіотиками мінеральної води в розгортанні загальної адаптаційної реакції організму.
Даною роботою підтверджено, що пацієнти, котрі прибувають на курорт Трускавець після радикального лікування онкологічних захворювань, характеризуються різновираженими і різноскерованими відхиленнями від норми параметрів імунного статусу. Бальнеотерапія, основу якої складає пиття біоактивної води Нафтуся, чинить найвідчутніший сприятливий імунотропний ефект на осіб із початкова найглибшою Імунодепресією. У осіб із менш вираженим імунодефіцитом ефект теж сприятливий, але й менш відчутний відносно початкового стану. Натомість мінімально відхилені чи нормальні параметри імунного статусу не змінюються.
Таким чином, експериментально-клінічне дослідження впливу мінеральної води «Нафтуся» на неспецифічну резистентність при неопластичних процесах виявило її позитивну дію на загальну опірність організму, в тому числі і протипухлинну резистентність».
Підготувала Галина Носова, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень