Нема нічого нового під сонцем. Це – істина. Все, що є, це те, що вже колись було, просто у видозміненій формі. І боротьба за відміну підвищення тарифів з обслуговування будинків та прибудинкових територій у Трускавці у 2012 році – це такий собі повтор подій 2005 року, коли тарифи теж підвищували. Тоді – у півтора рази, тепер – у три. Тоді – відмінили. Під тиском громадськості. Тепер громадськість звинувачують, що її хтось «підбурює», «фінансує», «використовує з метою піару», що люди не розуміють, що так треба, що є закон і згідно нього всім треба платити (за всі придумані послуги, без вибору). Ті, хто тоді «піднімав народ», тепер пробують його «заколисати», «приспати» (звичайно ж, що це слово вживаємо не в значення «приспати навіки»).
Співзасновник газети «Територія слова» Євген Бродзінський люб’язно надав у наше розпорядження №№ 1 та 3 цієї газети (грудень 2005 року). Всі нижченаведені цитати та інтерв’ю – з цих двох номерів. Гадаємо, варто почитати, наскільки змінилися думки, погляди «фарбованих лисів». Воістину, і крісло змінює людину, і кут сидіння змінює точку зору…
На сесії Трускавецької міської ради IV демократичного скликання 8 вересня 2005 року депутати залишили в силі рішення виконкому про підвищення тарифів. 12 – 13 грудня 2005 року – велелюдний мітинг, приблизно півтисячі осіб взяли в ньому участь, головні організатори – «Пора» та «Наша Україна». 13 грудня – сесія, під час якої – бурхливі дебати. Відмінити рішення виконкому не вдалося. Не вдалося.
Цитата: «8 вересня 2005 року сесія міськради, розглянувши рішення виконкому про збільшення тарифів за квартплату в два рази, залишила його в силі. Мешканці міста, отримавши рахунки, з цим не погодилися і 12 грудня біля міської ради провели багатолюдний мітинг (за різними даними у ньому брали участь від 400 до 700 людей). Організатором мітингу виступив міський осередок «ПОРИ!». Мітингуючі вимагали від міської ради перегляду свого рішення. Ігнорувати думку людей (а в близькому майбутньому і виборців) рада на чолі з мером не могла, тому 13 грудня відбулося засідання сесії міськради, на якому це питання було розглянуте ще раз. Засідання відбувалось у приміщенні «Читальні», і його, звичайно ж, супроводжував ще один мітинг. Настрій депутатів перед засіданням вселяв певну надію в серця пікетувальників: більшість народних обранців були не в захопленні від підвищення тарифів, і дебати обіцяли бути гарячими. Такими вони і були.
Спочатку виступив депутат міської ради і Генеральний директор КП «Наше Місто» Юрій Алієв. У своєму виступі він спробував аргументовано довести необхідність підняття тарифів: це і зростання ціни на паливо-мастильні матеріали, на електроенергію, збільшення мінімальної заробітної платні, заборгованість комунальщиків перед працівниками і постачальниками… Він захищав колектив «Нашого Міста», вказуючи на те, що попри труднощі робота ведеться.
Після нього слово брали інші депутати. Депутат Юник доводив, що не можна піднімати тарифи так різко і що люди повинні знати, за які саме послуги платять. Його колега Врублевський наголошував на тому, що працівники КП «Наше Місто» могли б відповідально підходити до своїх обов’язків і бути ввічливішими з людьми. Депутат Бац пропонував переходити на європейську модель комунального господарства, коли послуги надають приватні спеціалізовані організації.
Наприкінці слово взяв міський голова. Він просив не політизувати це питання, наголошував, що йому, як чинному мерові, і людині, яка буде балотуватись на цю посаду вдруге, також не вигідне підняття тарифів. Хвалив Юрія Алієва і колектив комунальщиків за зроблену роботу. Але рішення міськраду просив не змінювати.
Голосування підвело підсумок: рішення виконкому про збільшення вартості тарифів залишили в силі.
Такий розвиток подій, очевидно, не влаштовував пікетуючих, які, не витримавши, ввірвались у залу засідання. Хвилююче було спостерігати, як мужній міліціонер, виконуючи свої службові обов’язки, стояв на дверях і намагався цьому завадити. Людей зрозуміти можна: не такі великі зарплати, щоб безболісно пережити дворазове підвищення квартплати.
Підсумовуючи, хочеться сказати наступне. Без підняття тарифів, звичайно не обійтися, з огляду на загальносвітові тенденції до росту цін на енергоносії. Але чи у два рази? Чи так різко? Крім того, підняти тарифи найлегше, а чи не доцільніше працювати над енергозбереженням і оптимізацією виробничого процесу в самій структурі КП «Наше Місто»?
А взагалі, події цих днів засвідчили низку принципових моментів.
Перше: в Трускавці формується справжнє громадянське суспільство, яке готове відстоювати за свої права.
Друге: в місті є рішуча міська рада (як колегіальний орган), яка не звертає увагу на тиск ззовні, якщо вважає свої дії правильними (що б не говорив потенційному виборцю кожен депутат окремо).
Третє: депутатам варто не тільки говорити, але й працювати. Скільки слів було сказано про створення комісії і перевірку роботи КП «Наше Місто»! Де результати роботи цієї комісії?!
Четверте: серед працівників трускавецької міліції є мужні люди, яких не залякає жодна бабця з ціпком!»
Цитата: «За відміну тарифів проголосували депутати політичного блоку “Наша Україна”: Є.Юник, В.Петранівський, І.Булинський, Ю.Остапчук, В.Луців, І.Банковський, О.Кравець, В.Бац. На сесії були відсутні депутати Б.Михальцевич, М.Іваник, Л.Прокопович, М.Киселичник.
Проти та утрималися: фракція “Батьківщина”- А.Кульчинський, О.Бачинський, Ю.Врублевський, С.Гудзан, О. Кропивницький, В.Павлишин, З.Пристай, І.Стасик, М.Федоричак, В.Щигель та позафракційні депутати Ю. Алієв, О.Богуцький, І.Гарванко, І.Горічко, М.Гумега, О.Дяків, М.Мацько, С.Саранча, О. Свіжинський, А.Стародуб, В.Умнов, В. Ченцов, та Л. Грицак.
Відбулись зустрічі небайдужих трускавчан із своїми обранцями – депутатами міської ради в мікрорайонах міста. На цих зустрічах люди змогли безпосередньо ЗАПИТАТИ У НИХ, як вони відстоюють інтереси мешканців, кому вони служать. Громадяни змогли поставити свій підпис під зверненням про відміну драконівських тарифів за комунальні послуги».
А ось позиція чотирьох депутатів тодішніх, які (яке співпадіння!) є депутатами і тепер.
«Ігор Федорович ПІЛЬКО, голова Трускавецького міського осередку партії Народний Союз “Наша Україна”
– Яка Ваша думка про підвищення тарифів та протести проти цього?
Конфліктна ситуація довкола тарифів – це закономірний результат діяльності міського Голови та його команди. Від самого початку в них виробився певний стиль – ігнорувати альтернативні пропозиції, особливо коли вони виходять від опозиції. Весь негатив скидають на колегіальне рішення міської ради, тобто на колективну безвідповідальність депутатів або виконкому. Така позиція шкодить громаді міста.
Ми не є популістами, і розуміємо, що ріст цін на енергоносії, ріст зарплати неминуче приведуть до зростання тарифів на комунальні послуги.
Але вже більш як два роки ми акцентуємо увагу на тому, що КП “Наше місто” – це неефективна структура з непомірне роздутим штатом та допотопними методами управління.
Закупівля товарів проводиться в “ручному” режимі, а розбазарювання нерухомості – це взагалі тема для окремого розслідування. Зарплату працівникам не виплачують місяцями.
Саме тому я вважаю, що збільшення надходжень за рахунок підняття тарифів нічого не дасть, бо це все одно, що лити воду в бочку без дна.
Депутати, що представляють інтереси блоку “Наша Україна”, намагались заслухати звіт про фінансово-господарську діяльність КП “Наше місто”, і навіть якщо виявиться, що підняття тарифів є необхідним, то кошти від цього збільшення скеровувати за цільовим призначенням на конкретні потреби – ремонти дахів, інженерних мереж, підвальних приміщень, на благоустрій. Шкода, але більшість депутатів не підтримали цю пропозицію.
Вкотре проблему хочуть вирішити за рахунок кишені громадян.
– Яка позиція з цих питань Ваших «друзів-суперників» фракції “Батьківщина”?
– Мені важко щось коментувати. В приватних бесідах проглядалось щире бажання вирішити проблему. Як тільки справа доходила до голосування – це бажання десь щезало. Складається враження, що в “Батьківщині” є декілька центрів прийняття рішень. Була домовленість про спільне голосування щоб припинити роздачу земель до виборів, однак за таку пропозицію голосувала тільки “Наша Україна”. Мрію дожити до тих часів, коли благі декларації Трускавецької “Батьківщини” стосовно захисту інтересів мешканців будуть підтверджені голосуванням їх депутатів.
Після того, коли пропозиції “Нашої України”, озвучені лідером фракції Євгеном Юником, сесія не підтримала, наші депутати змушені були на знак протесту покинути засідання. Проте ми не збираємось опускати руки. Ми проведемо ряд зустрічей в мікрорайонах, будемо збирати підписи мешканців на підтримку нашої позиції і добиватись скасування рішень, скерованих проти трускавчан».
«Юрій Аліевич АЛІЄВ, депутат Трускавецької міської ради,Генеральний директор КП “Наше Місто”
Дуже коротко прокоментуйте засідання Трускавецької міської ради.
Як депутат і Генеральний директор КП “Наше Місто”, я хочу сказати, що основні позиції, які були підняті фракцією “Сила Народу” про відміну підняття тарифів, на мою думку, – це просто політична акція, яка веде до дестабілізації в місті Трускавці і зриву роботи комунального підприємства у осінньо-зимовий період. Оскільки приведення тарифів до збалансованості передбачене чинним законодавством України, Указом Президента і Розпорядженням Голови Облдержадміністрації зокрема. І неодноразово нас викликали у область, де вимагали збалансувати тарифи, тобто встановити 100-відсоткову компенсацію тих витрат, які несе комунальне господарство, надаючи свої послуги. Зросла мінімальна заробітна платня, вартість матеріалів, вартість паливно-мастильних матеріалів. В таких умовах без підняття тарифів працювати просто неможливо. Сам час заставив це зробити. Чому? Тому що іншого шляху немає.
Ще одне хочу сказати. Якщо ви думаєте, що це лише Трускавецька міська рада прийняла таку програму, то це зовсім не так. Тарифи піднімає вся Україна. Я був у міністерстві, де ще влітку мені говорили: “Якщо ти своєчасно тарифи не піднімеш, вони тебе доведуть до того стану, що підприємство просто зупиниться”. А це і несвоєчасна виплата зарплати працівникам, і несвоєчасні розрахунки за податки, за енергоносії. Взагалі, якщо тарифи не відповідають критеріям збалансованості, міська рада повинна закладати у бюджет компенсацію витрат по наданню комунальних послуг. Але коли ми приймали бюджет 2005 року, у грудні 2004 року дефіцит бюджету складав 2 200 000 гривень. То про яку компенсацію може йти мова? Це могло поставити під загрозу своєчасну виплату медикам, і освітянам, і культурі, і всім управлінцям міської ради.
– Я після сесії поспілкувався з представниками різних фракцій, в тому числі фракції «Сила Народу» і фракції «Батьківщина». Всі вони не проти підняття тарифів – вони вимагають їх обґрунтованості…
– Дозвольте вам доповісти. Всі обґрунтування, над якими ми працювали, пройшли експертизу у Львівській облдержадміністрації, інспекції працювали у нас на місці. Є висновки цих інспекцій. А ні одна інспекція, повірте мені, не дозволить собі такої розкоші підписати необґрунтований висновок.
– Звідси випливає наступне законне питання: чому ці висновки не були доведені тим людям, які зібрались під залом засідання міської ради?
– Коли ми запустили процедуру обговорення тарифів, це все було доведено через засоби масової інформації. Ми проводили моніторинг загальноміський, під час якого наші трускавецькі газети “Джерела Трускавця” і “Франкова Криниця” публікували розцінки ще влітку цього року. Ми цю інформацію подавали населенню через радіо і телебачення. І пан Кульчинський і інші, у яких ви брали інтерв’ю, про це прекрасно знали. Але позиція бити себе в груди і кричати “Я за народ”… Та я теж за народ. Але я, крім того, ще і за народ, який працює на підприємстві…
– І останнє питання. Ви готові до звіту перед міською радою про роботу КП “Наше Місто”, який буде виноситись на порядок денний наступної сесії?
– Безперечно. Я зі своїми службами завжди готовий звітуватись. 35 перевірок за два і півроку. Це для такого підприємства самі розумієте… Готовий доповісти про пророблену роботу, і, повірте мені, буде за що відзвітуватись».
«Андрій Богданович КУЛЬЧИНСЬКИЙ, депутат Трускавецької міської ради, голова фракції “Батьківщина” Трускавецької міської ради
– Андрію Богдановичу, сьогодні на засіданні сесії Трускавецької міської ради піднімалось питання про відміну рішення міської ради про підвищення тарифів на комунальні послуги. Яку позицію щодо цього рішення зайняла ваша фракція?
Я хотів би нагадати, що підвищення комунальних тарифів було прийнято, якщо мені не зраджує пам’ять, у серпні 2005 року Трускавецьким міськвиконкомом. Фракція “Батьківщина” буквально через кілька днів після прийняття цього рішення домовилася про спільні дії з фракцією “Сила Народу” щодо відміни цих комунальних тарифів…
– Добре. А як ви тоді поясните те, що на сьогоднішньому голосуванні вся Ваша фракція утрималась?
– Ми утримались тому, що ми, ви ж чули, пропонували трошки інший варіант розгляду цього питання. Ми пропонували заслухати звіт Генерального директора КП “Наше Місто”, зробити організаційні висновки з приводу цього: чи він планує дальше керувати комунальною службою. І друге: ми упор ставили на тарифах по житлу. Не по теплопостачанню і постачанню гарячою водою. Тому що зараз, якщо відмінити тарифи по теплопостачанню і підігріву води, ми можемо дійти до того, що повністю припиниться подача тепла в наші домівки. Ми не є авантюристами у цьому питанні.
Інше питання – підняття ціни за житло. В мене особисто, як у керівника фракції, є багато зауважень до нарахування цього тарифу. Тому що є постанова Кабінету Міністрів Юлії Володимирівни Тимошенко, де чітко зазначено, що тарифи по експлуатації житла нараховуються і визначаються конкретно по кожному будинку.
Відповідно те, що говорив Генеральний директор Алієв про надання 16 видів послуг – це неправда. Надається 3-4 послуги. І, відповідно, якщо ми реально будемо платити тільки за надані послуги, тарифи будуть у 2 – З рази менші.
– І чому Ви не виносили Ваші пропозиції на голосування?
– Я вніс! Я ж говорив. Заява була від фракції.
– А чому не проводилось голосування? Голосування… Тому що прийняли рішення, що буде окремо розглянуто звіт Генерального Директора КП “Наше Місто”, і тоді вже будем розглядати це питання».
«Євген Володимирович ЮНИК, депутат Трускавецької міської ради, голова фракції “Сила Народу” Трускавецької міської ради
– Пане Євгене, розкажіть коротко, що сьогодні відбувалось на засіданні міської ради та прокоментуйте ставлення Вашої фракції до подій, що відбулись.
Сьогодні, на пленарному засіданні сесії міської ради, нашою фракцією були висунуті наступні питання: відміна рішення сесії міської ради про підвищення тарифів на комунальні послуги, призупинення відчуження земельних ділянок за тією процедурою, яка зараз використовується в місті, та відновлення трансляції “5-го каналу” у повному обсязі.
З великими потугами нам вдалося включити ці питання до повістки денної, за що проголосувало 17 депутатів.
– І як розвивались події на засіданні сесії далі?
Далі були виступи від КП “Наше Місто” – Генерального директора пана Алієва та його економіста, які пробували спростовувати всі наші аргументи, стверджували, що тарифи відповідають нормам. Але, коли питання про тарифи ще тільки починали піднімати, фракція “Сила Народу”, яку я очолюю, виступала за те, що тарифи, можливо, і потрібно підвищувати після детального вивчення не лише витрат, але й прийняття енергозберігаючих програм по використанню газу, води, електроенергії, які би забезпечили раціональне їх використання. Одночасно необхідно вивчити структуру послуг, що реально надаються, а не декларуються в запропонованих для затвердження тарифах.
Люди отримали нові квитанції. І якщо колись у цих квитанціях було вказано, умовно кажучи, 20 гривень, то тепер 40. У людей виникає законне питання: “За що я плачу ці гроші? Це ж ще раз так за квартирну плату.” Крім того підвищилися тарифи на водопостачання. Особливо це вдарило по всіх малих і великих підприємствах. Підприємство несе додаткові витрати, тим самим не може підвищити заробітну плату для своїх працівників – тих самих трускавчан. Чи реальне підвищення тарифів на водопостачання? А може необхідно було працювати над втратами води з міських мереж? Це ж ми всі платимо за ріки і озера, що постійно з’являються у всіх мікрорайонах міста.
Тому фракція “Сила Народу”, а це фракція Президента Ющенка, хотіла б досягнути у цьому питанні якогось компромісу. На жаль, компромісу зі сторони “Нашого Міста”, зі сторони більшої частини депутатів міської ради немає. Вони вважають, що праві в тому, що підвищують тарифи і не хочуть іти на перегляд цих тарифів. Найголовніше — ніхто з них не хоче детально вивчити структуру послуг, що фактично надаються, як це впливає на соціальну ситуацію в місті, що можуть вдіяти мешканці з оплатою за комунальні послуги при невеликих пенсіях та зарплатах.
– Отож, яке Ваше бачення вирішення проблеми?
– Ми не стверджуємо, що тарифи не треба підвищувати взагалі. Ми ставимо питання доцільності такого підвищення. Як кажуть, як заплатив гривню, то хочу знати, що за гривню з’їв. Тому ми вимагаємо призупинити дію цих тарифів на позачерговій сесії міської ради до 01.02.2006 року, причому всіх тарифів – з оплати квартплати, гарячого водопостачання та теплопостачання, провести громадське слухання про їх формування і після цього затвердити. Переглядати потрібно всі тарифи на реальність їх надання, а не лише квартплату, як пропонує фракція ” Батьківщина”. Для цього не обов’язково спочатку заслуховувати звіт генерального директора КП “Наше місто” Ю.Алієва про фінансово-господарську діяльність підприємства. Давайте зупинимо дію тарифів, а після цього будемо розглядати звіт посадової особи Ю.Алієва і хто має працювати на його місці більш ефективно. Не треба ставити воза попереду коня».
В газеті «Територія слова» так коментують дії депутатів, котрі намагалися допомогти громаді: «Фракція “Сила Народу”, вона ж “Наша Україна”, показала щире прагнення допомогти людям за відсутності реальних сил це зробити – склад їхньої депутатської групи надто малочисельний, щоб пробити залізобетон, замішаний міським головою. А серйозно говорити з ними про спільні дії у стінах міської ради ніхто з депутатів не збирається».
Та ще в грудні 2005 року підвищені тарифи було відмінено. 29 грудня 2005 року виконком прийняв рішення № 253 «Про відміну рішення міськвиконкому №136 від 26.08.2005р. “Про затвердження розміру плати за користування житлом (квартирної плати) та за утримання житла м. Трускавець, яке обслуговує комунальне підприємство “Наше місто”. Ось тест цього рішення.
«У зв’язку із значним підняттям тарифів в Україні за газ і електроенергію для населення, про що було повідомлено в засобах масової інформації 28 грудня 2005 року, яке стане значним додатковим фінансовим навантаженням на сімейні бюджети наших громадян, виконком міської ради вирішив:
1. Відмінити рішення Трускавецького міськвиконкому від 26.08.200! року № 136 “Про затвердження розміру плати за користування житлом (квартирної плати) та за утримання житла міста Трускавець, яке обслуговує комунальне підприємство “Наше місто” з 1 січня 2006 року,
2. УЖКГіБ (п. І. Бошко), директору КП “Наше місто” .п. ІО. Алієву, фінансовому управлінню (п. М. Федоричак ), планово-економічному відділу (п, М. Заверюха) винести на розгляд Трускавецької міської ради питання компенсації КП “Наше місто” відшкодування втрат, пов’язаних з даним рішенням,
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови п. В. Стечкевича.
Міський голова /підпис/ Л. Грицак»
Ось як коментує факт прийняття цього документу в рубриці «Територія редактора» співзасновник та головний редактор газети «Територія слова» Богдан Процишин.
«Не ждіть рятунку ні від кого: Ні від богів, ні від царів! Позбудеться ярма тяжкого Сама сім’я пролетарів.
Ежен Потьє “Інтернаціонал” у перекладі Миколи Вороного.
Борітеся – поборете. в тому числі Білл Клінтон
Знову люди добились свого власними силами! І не важливо, хто виступав організатором пікетувань міської ради – це не головне. Головне те, що люди знову, як і в листопаді минулого року, заставили владу виконати їх вимогу. А така перемога виховує в людині повноцінного громадянина. Перетворює бидло на європейця, зразка третього тисячоліття. Влада, якого б кольору вона не була (в тому числі і помаранчева) вже не зможе почуватись так вільно, як це було досі. Бо вона розуміє – знову прийдуть люди і доб’ються свого власними силами. Звичайно, це лише одне з питань, які чекають на відповідь влади. Не переглянуті тарифи на послуги з теплопостачання та не отримана відповідь про діяльність КП “Наше Місто”.
Я пишаюсь Вами, мешканці Трускавця. Ви вже почали процес перетворення на європейця. Ще одна-дві революції, ще одне-два підвищення тарифів і в місті буде порядок, а у Ваших душах буде усвідомлення самого себе, як повноправного громадянина».
Ще один аспект, вартий уваги – обирання мешканцями послуг. Тобто, за що платити, а за що ні, повинні вирішувати мешканці. Мешканцям пропонувалося вирізати таблицю із газети, обрати з 16 послуг (прибирання прибудинкових територій; освітлення сходових кліток; вивезення твердих побутових відходів; обслуговування ліфтів; обслуговування внутрішньобудинкових мереж; обслуговування димвентканалів; ремонт столярних виробів; дератизація; обслуговування паспортним столом; поточний ремонт сходових кліток; поточний ремонт покрівлі; утримання аварійної служби; транспортні засоби (їх утримання); інші витрати; прибирання підвалів; електроенергія ліфтів) ті, які реально їм надаються (поставити «+» чи «–»), вписати свої персональні дані та адресу і занести у штаб «Нашої України» (м. Трускавець, вулиця Шевченка, 5).
Оскільки газета вийшла в кінці грудня, то з Новим роком та перемогою у тарифній війні вітали трускавчан депутати-нашоукраїнці. Частина з них тепер – в інших партіях. Ось як писав тоді Ігор Пілько: «Щиро вітаю трускавчан з перемогою. Найбільше тішить те, що на наших очах формується справжнє громадянське суспільство. Що б не розказували про мотиви повернення тарифів в частині квартирної плати до попереднього розміру, скільки б не говорила влада про те, що це новорічний подарунок від неї – це рішення є перемогою трускавецької громади. Велика заслуга в цьому ГО “Пора”, котра організувала велелюдне пікетування міської ради в знак протесту проти підвищення тарифів. Є наш внесок в організацію зустрічей в мікрорайонах міста. Ми готові були добитися скасування несправедливих рішень правовим шляхом. Але найбільше мають право говорити про те, що це їх перемога прості трускавчани, котрі знайшли в собі рішучість стати на захист своїх інтересів».
Насамкінець хочемо зазначити, що ідея публікації архівних матеріалів за 2005 рік належить голові ГМ «Опора» у Трускавці Євгену Бродзінському – одному з головних організаторів акцій протесту проти підвищення тарифів як в 2005, так і в 2012 році.
Матеріал узагальнив та опрацював Володимир Ключак
Примітка. Виділення жирним шрифтом у тексті – від редакції «Трускавецького вісника».
ТОП коментованих за тиждень