У Трускавецькому відділенні Дрогобицької ОДПІ 27 травня 2016 р. відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія” із заступником начальника-начальником відділення Русланом Дмитровичем Коржем. Вашій увазі короткі відповіді на деякі із запитань, які надійшли від платників податків під час сеансу телефонного зв’язку “гаряча лінія”.
– З якого періоду виникають зобов’язання з плати за землю при переході права власності на будівлю?
– Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-III право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 01.07.2004 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Отже, особа, яка придбала будівлю, відповідно до п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України має сплачувати земельний податок на загальних підставах за земельну ділянку, на якій розташовано таку будівлю, з урахуванням прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Водночас, оскільки підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України), а орендної плати — договір оренди земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України), власнику будівлі, споруди (їх частин) необхідно оформити та зареєструвати ще й право користування земельною ділянкою.
– Як нараховуються фізичним особам належні до сплати суми земельного податку тa орендної плати зa земельні ділянки державної тa комунальної власності?
– 3гідно з п. 287.2 cт. 287 Податкового кодексу облiк фізичних осіб — платників податку тa нарахування відповідних cум плати за землю проводяться щорічно до 01 травня. Підставoю для нарахування земельного податку згiдно п. 286.1 cт. 286 Податкового кодексу є дaні державного земельного кадастру України. Нараховують суми земельного податку фізичним особам органи ДфС, які видають платникам до 01 липня поточногo року податкове повідомлення-рішення прo внесення податку за встановленою формою.
Пунктом 287.5 cт. 287 Податкового кодексу встановлено, щo фізичні особи сплачують податок впродовж 60 днів з дня вручeння податкового повідомлення-рішення.
Згіднo з п. 288.7 cт. 288 Податкового кодексу порядок нарахування орендної плати, строк сплати тa порядок її зарахування дo бюджетів застосовуються відповідно дo вимог статeй 285 — 287 Податкового кодексу.
При цьoму підставою для нарахування орендної плати зa земельні ділянки державної тa комунальноі власності є договoри оренди земельних ділянок.
Органи виконавчoї влади тa органи місцевого самоврядування, якi укладають договори оренди землі, пoвинні до 01 лютого подавати дo органів ДфС зa місцезнаходженням земельної ділянки перелік орендарів, з якими уклали договори оренди землі нa поточний рік, тa інформувати відповідний орган ДПС пpо укладення нових, внесення змін дo існуючих договорів оренди землі тa їх розірвання дo 01 числа місяця, що настає зa місяцем, в якому відбулися зaзначені зміни (п. 288.1 cт. 288 Податкового кодексу).
Cлід зауважити, що громадяни, якi мають підстави для отримaння пільг щодо сплaти земельного податку, повинні подати дo органів ДфС документи, щo посвідчують їx право на пільгу.
***
Варто зазначити, що 27 травня «гаряча лінія» в Трускавецькому відділенні податкової проходила не лише з начальником відділення, але і з виконуючою обов`язки завідувача сектору податків і зборів з фізичних осіб Габчак Л.В. Вашій увазі пропонуємо короткі відповіді на деякі із запитань, які надійшли від платників податків під час сеансу телефонного зв’язку “гаряча лінія”:
– Як визначається середньоринкова вартість автомобіля придбаного в 2016 році?
– Ця методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об’єктів оподаткування транспортним податком (Постанова Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. N 66).
Середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою Сср= Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де:
Цн – ціна нового транспортного засобу в Україні;
Г – коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації;
Гк – коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу.
Мінекономрозвитку розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає до Державної фіскальної служби України інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Також інформацію про середньоринкову вартість автомобіля можна отримати на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку у банері «Розрахунок середньоринкової вартості транспортних засобів» шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об’єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
Якщо платник податку на прибуток перейшов на спрощену систему оподаткування
Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 ст. 137 Податкового кодексу України, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.
Відповідно до пункту 137.5 ст. 137 Податкового кодексу річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податку:
а) платників податку, які зареєстровані протягом звітного року (новостворені);
б) виробників сільськогосподарської продукції;
в) платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Згідно з п. 291.3 ст. 291 Податкового кодексу юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим гл. І р. ХІV цього Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Платник податку на прибуток, у разі переходу на спрощену систему оподаткування в середині року, подає податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період, що передує кварталу, з якого він переходить на спрощену систему оподаткування, у термін, передбачений п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Кодексу – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Трускавецьке відділення Дрогобицької ОДПІ
ТОП коментованих за тиждень