Дві прес-конференції по одному питанні. В п’ятницю, 2 липня, в приміщенні зали засідань Трускавецької міської ради відбулися аж дві прес-конференції по одному питанні – стосовно того, чи потрібно надавати дозвіл на кредит для КП «Наше місто». Як в першому, так і в другому випадку розмови з журналістами плавно переросли з формату «запитання – відповіді» в дискусії. Першу конференцію, яка розпочалася о 9.45, організувала влада, другу – опозиція (вона розпочалася о 12.00), заявку на її проведення подали лідери фракцій та депутатських груп «Наша Україна» Ігор Пілько, «Пора» Юрій Яворський та БЮТ Юрій Беднарчук. Під час першої на запитання журналістів відповідали генеральний директор КП «Наше місто» Юрій Алієв та заступник міського голови Віктор Марченко і вона цього ж дня в повному записі була доступна для всіх трускавчани через мережу трускавецького радіомовлення. На другій окрім лідерів трьох політичних сил, в розмову зі своїми поясненнями вклинювалися і окремі депутати міської ради, яким організатори вважали за потрібне надати слово. Друга прес-конференція за часом була тривалішою, кількість присутніх на ній перевищувала кількість тих, хто прийшов на першу, майже вдвічі.
Причин заборгованості є декілька. Юрій Алієв розповів, що КП «Наше місто» цього року опинилося заручником багатьох факторів, проте наголосив на тому, що ситуація далеко не така фатальна та критична, як це дехто хотів би показати. Він рішуче спростував чутки, які хтось свідомо поширює містом, буцімто опалювальний сезон 2010 – 2011 може й не розпочатися. Навів Юрій Алієвич і порівняльні дані по теплопостачальних (тільки тепло, а в нас КП – багатогалузеве підприємство!) підприємствах області згідно офіційних даних ЛОДА, за якими в Дрогобичі борги становлять 2 мільйони 990 тисяч за минулий опалювальний період, в Стрию – 6 мільйонів, в Новояворівську – 3 мільйони 800 тисяч, в Червонограді – 5 мільйонів 400 тисяч, а «Енергія» з Нового Роздолу взагалі влізла в 25 мільйонів 900 тисяч боргу. Для порівняння – Трускавець «пролетів» всього на 1 мільйон 805 тисяч і це при тому, що в нас подавалася гаряча вода, чого не було ніде в області, окрім ще Львова, але там страшні гроші на це пішли власне з державного бюджету. Держава не відшкодовує витрати-збитки, як це було раніше, а міський бюджет в 2009 теж на це виділив мізерні суми. Для КП «Наше місто» такий подвійний удар виявився не під силу, а міська рада допомогти мусить, адже і сама заборгувала за виконані для неї роботи, і так робиться всюди, в кожному місті України. Ще одна причина збитків – тарифи ось уже кілька років ніхто не піднімав, зробити це за попереднього уряду було практично неможливо, адже керувалися не економічною, а політичною доцільністю.
Роблять, що можуть. Міський голова Трускавця Лев Грицак завжди питання мешканців ставив на перше місце в своєму порядку денному. «Грицак як менеджер в санаторно-курортній сфері для мене – величина, він створив один з кращих в Україні комплексів» – ділиться своїми враженнями про мера Трускавця його головний суперник Ігор Пілько. Лідер нашоукраїнців зазначає, що в розмові з мером він виявив спільність позицій, адже в того прозвучала «нормальна хороша думка з приводу реформування ЖКГ». І все ж відносно кредиту, то тут думки Ігоря Федоровича та Лева Ярославовича розходяться. Представники опозиції на своїй прес-конференції навіть слухати не бажали Юрія Алієвича стосовно погляду на проблему іншої сторони, а для вияснення позиції слово не було надано заступнику міського голови Вікторові Марченку, через що той демонстративно покинув зал. Акцентувалося на негативі, хоча ще дві години перед тим Юрій Алієв висловлював тверду віру в те, що якщо правильно розробити комплексну стратегію змін та розпочати втілювати в життя кардинальні серйозні кроки. Здійснити чіткий підхід по всіх напрямках, то комунальне підприємство може не просто стати прибутковим, а й досягти процвітання.
Критикувати завжди легко, робити – важче. Очільники трьох політичних партій Трускавця звернули увагу присутніх в залі на проблемах КП «Наше місто» та спробували всю вину покласти конкретно на міського голову. Якщо в словах Юрія Яворського та Ігоря Пілька лунали хоча б наближені до конкретних закиди, то цього аж ніяк не можна було сказати про представника третьої політичної сили. Погрози звернення до СБУ, яке колись перевіряло трускавецькі котельні, заклики до мера нашого міста писати заяву та йти у відставку, заклики роздробити комунальне підприємство одне велике на кілька дрібних та залишити його у власності міста без пошуків приватних інвесторів – такі слова змусили навіть сусідів по столі в президії не погодитися з цим голим популізмом. Песимізм відчувався і в окремих словах Ігоря Пілька. «Виходу немає», «я не бачу, як покращити ситуацію, бо динаміка надходжень до бюджету є погана», «немає світла в кінці тунелю», «що робити?» – все це пригадало нам, що в США навіть заборонено розміщати вивіски «Виходу немає», щоб не навіювати песимізм та не провокувати суїциди. Проте, на відміну від центрального спічрайтера, Ігор Федорович, який скромно сидів по його праву руку, мав ще й певні пропозиції пошуку шляхів виходу. Землю вилучити в тих, хто нічого на ній не робить, а оформив її в оренду виключно щоб продати, перевірити, хто з високопосадовців має в нашому місті-курорті земельні ділянки, більш активно працювати з підприємцями, щоб ті реєструвалися у нас і платили податки у нас, а також вносили свою долю в розвиток інфраструктури міста – ось деякі з цих пропозицій. Проте, чи є вони реальними до виконання і наскільки можуть бути ефективними, якось говорити не дуже випадало, тому це дражливе питання скромно обійшли.
Ігор Федорович послав журналістів. Зі всіх присутніх журналістів найактивнішим був представник нашого видання, задавали запитання і редактори місцевих газет «Франкова криниця Підгір’я», «Джерела Трускавця» і «Трускавецькурорт» Галина Татаревич, Тетяна Татомир та Галина Шумило. Ось наші запитання, які ми підготували перед початком прес-конференції для Петра Іванишина (на жаль, він був відсутній) та Ігоря Пілька (він відповів на всі з них і то досить добре).
1. Чи поділяєте ви позицію, озвучену депутатом Процишином, що КП «Наше місто потрібно повністю ліквідувати? Якщо так, то які структурні утворення мали б постати на місці цього підприємства?
2. Хто з середовища ваших опозиційних сил займатиметься комунальним господарством, якщо б вам вдалося сформувати більшість в міській раді наступного скликання (після виборів 31 жовтня)?
3. Ознайомившись із наданими документами по фінансових справах КП «Наше місто», Ви звернулися із проханням до Лева Грицака, міського голови, щоб він знайшов вихід з цієї ситуації і визнали його одним з кращих господарників міста. Отже, Ви довіряєте йому більше, ніж іншим і відзначаєте таким чином його високу фаховість та професіоналізм у справі керівництва та менеджменту?
4. Який Ви бачите вихід із складної ситуації всередині КП «Наше місто»: зміна керівництва, ліквідація підприємства, нові вливання коштів і яка роль в його санації має бути саме міської ради як органу місцевого самоврядування?
5. Дана прес-конференція має більше політичне забарвлення, є піаром, чи все ж є спробою знайти порозуміння із владою заради спільного вирішення наболілих питань?
Ігор Федорович зазначив, що прес-конференція організована для чіткого донесення позиції (щоб не циркулювали чутки, як доповнив Юрій Яворський) політичних сил, які хоча й конкуруватимуть на наступних виборах, все ж мають спільну думку власне з приводу кредиту для КП «Наше місто». КП «Наше місто» задумувалося ще за часів присутності Ігоря Пілька у виконавчих органах влади, стимулом служив добрий приклад ЗАТ «Трускавецькурорту», коли після об’єднання кількох санаторіїв в одне товариство ефективність роботи покращилася, доходи зросли, хоча успішність такого ж проекту з комунальними службами викликала певні сумніви з самого початку. Ігор Федорович послав журналістів зробити журналістське розслідування, чому ж не в однакових умовах перебувають господарюючі суб’єкти, зокрема щодо внесків на благо Трускавця, за приклад (гадаємо, що позитивний) він навів «Валган». КП «Наше місто» (чи як би воно там не називалося) – це має бути, на думку п. Ігоря, структура при міській раді, яка професійно займається вирішенням питань, контролює та дає пропозиції по розвитку галузі – на цих трьох китах і повинна триматися комуналка як відання мерії. Зазначимо ще, що задавалися питання доцільності дроблення КП, залучення інвесторів при тому, що минулого року не дали зелене світло для Степана Піряника в питання створення окремого КП по ритуальних послугах, доцільність жорсткішого контролю та чіткого окреслення термінів виконання розпоряджень та постанов тощо. Останнє запитання було теж від нашого видання, стосувалося воно побоювань, чи в правовому полі планує діяти опозиція, декларуючи впровадження певних заходів, які виглядають на досить радикальні. «Якщо ви маєте, пане Ключак, знайомих, готових інвестувати в Трускавець, то можете їх запевнити, що їм боятися терору, як ви кажете, нічого» – приблизно таку відповідь ми почули і надзвичайно зраділи.
Ми готові хоч щотижня. Те, що так звана «провладна преса» не проігнорувала запрошення головних опозиціонерів міста, серед яких послідовним опозиціонером є лише один, певною мірою тішить. В дискусії народжується істина, таке спілкування зможе прискорити (та і прискорює) побудову громадянського суспільства, а цей процес Ігор Пілько назвав для себе самоціллю. Спільної думки дійшли в тому плані, що не тільки внутрішні ресурси треба використовувати, але і зовнішні, залучати кошти державного, обласного бюджету, про це говорив Юрій Михайлович. Та не всім було відомо, що саме в цей день голова нашого міста Лев Ярославович зустрічався з губернатором області Василем Горбалем відносно кількох питань по Трускавці, де вищеназване було одним із ключових. «Ми готові хоч щотижня проводити подібні прес-конференції», – заявив лідер нашоукраїнців, але ми вже не посміли запитувати його, чи після наших гострих запитань можемо розраховувати на подальші запрошення для участі в них. Адже окремі з депутатів позирали на нас не дуже то доброзичливими поглядами, аж потім прийшлося сірнички на воду спалювати та в’їд відливати, щастя, що маємо якийсь досвід в цих справах. Такі спілкування є досить інформативними, адже при відкривають інколи істинне обличчя та істинні думки поза показними виглядами та фразами. Так, наприклад, ми довідалися саме в п’ятницю, що тричі депутат Шумин дуже поважає колишнього мера Богдана Матолича і що він 20 років пропрацював у міській раді, хоча нам чомусь здавалося, що в нього навіть немає вищої освіти. Ми довідалися, що керівник «Світоча» Андрій Тавпаш зустрічався з Ігорем Пільком і після розмови в «сорокаградусній» обстановці зареєстрував підприємство у Трускавці. Ми почули, що нічого в місті не вирішують ні заступники міського голови, ні керівники відділів, що система влади в Україні є хибна і порочна, бо як сказав один знайомий п. Ігоря поляк, в Польщі чиновник 5% думає про себе, а 95% про інших, а на Україні з точністю до навпаки. А ще депутатські комісії не працюють так, як має бути, нема чомусь президії, на депутатів покладено відповідальність за виконання рішень, а вони не в силі це проконтролювати належним чином. Проте вже закругляємося, бо стаття і так щось завелика вийшла як на таку подію. Якщо серіал із прес-конференціями буде продовжуватися, то ми і надалі будемо пробувати вас інформувати про все детально, оперативно та об’єктивно, так як ми робили і робимо безкоштовно тільки для вас, читачі нашого вісника.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень