Глава Української Греко-Католицької Церкви, Верховний Архієпископ Києво-Галицької Митрополії, Блаженніший Святослав Шевчук нагородив грамотою генерального директора готельно-курортного комплексу «Карпати» (м. Трускавець) Лева Грицака. Від імені Блаженнішого грамоту Леву Грицаку вручив ігумен Гошівського монастиря Преображення Господнього о. Дам`ян Кастран Чину Святого Василія Великого.
Чин нагородження відбувся під час виробничої наради в ГКК «Карпати» у середу, 13 листопада. У вітальному слові ігумен Дам`ян звернув увагу на те, що Свята Мати-Церква нагороджує вірних грамотами не для їхньої слави, а для поширення слави Господа та Його Небесного Царства. «Діти, онуки та правнуки, які бачитимуть такі церковні грамоти, повинні не лише гордитися вчинками своїх батьків та дідусів, але і наслідувати їхні добрі справи, підтримувати Церкву, чинити добро для людей», – зазначив ігумен Дам`ян.
Лев Грицак отримав грамоту за пожертву на дзвони, встановлені в Гошівському монастирі. Так, у голландському місті Андерлехте виготовлено карильйон у складі 52 дзвонів, на яких можна виконати церковні мелодії чи твори класичної музики. На дзвонах викарбувані імена жертводавців, в тому числі і Лева Грицака. У світі нараховується понад півтисячі карильйонів, подеколи проходять заходи на кшталт турнірів гравців на карильйоні. Хоча карильйони є традиційними в Католицькій Церкві, проте поширені вони і в православ`ї. Так, карильйони встановлені зокрема в дзвіниці Михайлівського Золотоверхого собору в Києві (Україна), на дзвіниці Петропавлівського собору в Санкт-Петербурзі (Росія), інших православних храмах.
Гошівський монастир на Ясній Горі здавна був місцем паломництва Божого люду. Сюди тягнулися вервичками люди з усіх закутків Австро-Угорської монархії – саме тоді монастир став найпотужнішим центром паломництва для русинів-українців. Піші прощі з Галичини, Буковини, Закарпаття були досить поширеними та популярними. Для прикладу, у Трускавці топонім Яцкова гора був витіснений іншим (Гошівська гора) саме тому, що звідси формувалася колона паломників на Ясну Гору до Гошева. Ікони Гошівської Матері Божої, привезені з прощі, займали почесні місця в помешканнях наших предків як за часів Австро-Угорщини, так і Польщі.
Гошівська ікона Божої Матері або «Цариця Карпат», як називають Богородицю місцеві мешканці, є копією Белзької (Ченстоховської) ікони Богородиці. У 1737 році Львівський єпископ Атанасій Шептицький визнав образ чудодійним, саме тоді його урочисто перенесли на Ясну гору й встановили в монастирі. У серпні 2009-го відбулася коронація ікони – золоті корони і шати благословив Папа Римський Бенедикт XVI.
Із закінченням ІІ світової війни та приходом радянської влади було розпочато антирелігійну пропаганду. У післявоєнні роки час від часу навідувались в монастир енкаведисти. Після кожного такого відвідування з келій чи трапезної зникали то рушник, то ложечки, то скатертина. Але в усі часи потік прочан на Ясну Гору не припинявся. У 1950 році монастир припинив своє існування. Арештовані були священики, монахи. Багато ікон, золотих і позолочених речей було вилучено. Величаві дзвони було демонтовано з дзвіниці, частину їх було скинуто у сусідню з монастирем річку Лужанку. До 1978 року у приміщенні монастиря був дитячий будинок, церква використовувалась під склад. А потім монастирські келії були базою відпочинку.
Після проголошення Незалежності України розпочалося відновлення монастиря отців-василіан. 5 серпня 2012 року було освячено великий дзвін вагою 2,5 тонни, виготовлений в Голландії, який нарекли Ювілейним. А цього року карильйон у складі 52 дзвонів прикрасив це святе місце. Ігумен Дам`ян Кастран запросив працівників ГКК «Карпати» відвідувати Гошівський монастир, щоб удостоїтися благодаті та вдосконалення духовного розвитку. Як зазначив ігумен, щорічно монастир відвідують працівники освіти, медицини, представники інших професій. Кожного року 5 серпня тут відбуваються урочистості в честь Гошівської Матері Божої – це свято скоро стане обов’язковим спомином у календарі УГКЦ.
Лев Грицак подякував високодостойному гостю ігумену Дам`яну за його візит до «Карпат» та за почесну нагороду від нашого Патріарха.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень