В рамках децентралізації сфери державного архітектурно-будівельного контролю запроваджується функція будівельного нагляду над управліннями містобудування та архітектури, а також новоутвореними органами держархбудконтролю при місцевих органах влади. Ці повноваження будуть здійснювати головні інспектори будівельного нагляду з метою недопущення корупції та зловживань на місцевому рівні.
Про це йдеться у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства». На реалізацію положень даного закону урядом 2 вересня ухвалена постанова «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 і від 14 серпня 2013 р. № 703».
Тепер громадяни та підприємці, в разі порушень з боку місцевих посадовців сфери містобудування, зможуть поскаржитись на їх дії головним інспекторам будівельного нагляду. Останні ініціюють перевірку таких посадовців і за її результатами ухвалять відповідні рішення. Таким чином, у людей з’являється додатковий механізм впливу на місцеву владу, що зменшить корупційні ризики та змусить її працювати більш ефективно.
Головні інспектори будівельного нагляду призначаються та звільняються Держархбудінспекцією. Їх завдання – нагляд за усіма установами місцевої влади, які працюють у сфері містобудування. Зокрема, це департаменти і управління містобудування та архітектури, а також новостворені інспекції держархбудконтролю при виконкомах місцевих рад.
До функцій головних інспекторів будівельного нагляду належать:
– надання приписів про усунення порушень при видачі органами місцевої влади містобудівних умов та обмежень, будівельних паспортів, реєстрації дозвільних документів у сфері будівництва, перевірок об’єктів будівництва, зупинки виконання будівельних робіт та накладення штрафних санкцій;
– ініціювання притягнення посадових осіб до дисциплінарної відповідальності;
– внесення подання на звільнення посадової особи до органу, який здійснив призначення;
– скасування та зупинка дії актів уповноважених органів місцевої влади;
– внесення подання на позбавлення посадової особи права виконувати деякі види робіт до органу, яким таке право надавалося.
Діяльність головних інспекторів будівельного нагляду стимулює якісну роботу місцевої влади у сфері містобудування, налагодить ефективний діалог між громадянами та владою, зменшить кількість конфліктних ситуацій навколо резонансних будов та зробить новобудови більш надійними, безпечними та комфортними.
Прес-служба Державної архітектурно-будівельної інспекції України
ТОП коментованих за тиждень