11 травня розважально-оздоровчий комплекс «Оскар» у Трускавці став місцем проведення прес-конференції, на якій спробували розставити всі крапки над «і» щодо «зниклих» дельфінів із Хмільника. Спробували, але не надто розставили, адже багато питань залишилися відкритими, а у всій цій історії із перевезеними дельфінами залишається багато білих плям.
Участь у прес-конференції взяли директор санаторію «Поділля» у Хмільнику Анатолій Реп`ях, адміністратор цього ж санаторію Оксана Романюк та директор розважально-оздоровчого комплексу «Оскар» Геннадій Галабурда.
Суть майже детективної історії зводиться до того, що в далекому 2011 році до керівництва санаторію «Поділля» (Вінницька область, м. Хмільник, вул. Курортна, 10) звернувся керівник ПП «Доктор Дельфін» Борис Когут з метою укласти договір оренди на басейн, щоб в ньому тимчасово перетримати дельфінів. За якихось рік-півтора цей підприємець планував збудувати нове приміщення дельфінарію, а тим часом прилаштував п’ятьох морських тварин у дещо мілкому і не надто новому басейні санаторію. Але щось пішло не так і навіть станом на травень 2015 року дельфіни ще перебували в санаторії. Відпочивальники, які відвідували концертні програми за участю дельфінів, обурювалися тим, що тварини знаходяться в неналежних умовах. Адміністрація санаторію у травні 2015 року зажадала від пана Когута звільнити орендоване приміщення, та він попросився перетримати дельфінів ще до жовтня. Мовляв, а якщо і тоді не заберу, то вже будь що буде. Приблизно таке стверджували представники адміністрації сан. «Поділля». За їхніми словами, коли власник перестав годувати дельфінів, їхньому терпінню наступив край і вони вирішили врятувати тварин. Так два дельфіни опинилися в трускавецькому «Оскарі». Ще два дельфіни, швидше за все, можуть бути у дельфінарії в Скадовську, а от де п’ятий дельфін – не знає ніхто.
Анатолій Реп`ях та Оксана Романюк були емоційно схвильованими і часто повторювали одне й те ж, що інколи злило представників преси. Набагато чіткішими були відповіді та розповідь керівника «Оскара» Геннадія Галабурди. Він повідомив, що дельфінарій у Трускавці прийняв двох дельфінів-самок згідно акту прийому-передачі, що тварин оглянув ветеринар, вони проходять лікування та реабілітацію. Геннадій Галабурда висловив припущення, що тварини перебували в неналежних умовах, бо мають певні пошкодження. Зараз вони знаходяться в карантинному басейні – журналісти мали можливість наочно побачити цих тварин.
Було сказано, що привезли до «Оскара» дельфінів із Хмільника волонтери, які стежили за перипетіями навколо дельфінарію «Доктор Дельфін» і переймалися умовами утримання морських тварин та їхнім станом здоров’я. Вони звернулися до адміністрації «Оскару» з проханням взяти їх на тимчасове проживання, оскільки у Трускавці є всі необхідні умови для утримання та реабілітації морських тварин. Дорогу морські тварини перенесли добре, каже Геннадій Галабурда.
Стан дельфінів з Хмільника, яких сьогодні лікують у Трускавці, поступово покращується. Хоча тварини ще мало важать, вони поступово відходять від стресу. Щоправда, є підозра, що в однієї самки проблеми зі шлунково-кишковим трактом, бо вона, буває, відмовлялася від їжі. В «Оскарі» дельфіни з Хмільника перебувають від 6 травня.
Покидаючи дельфінарій «Оскар» та привезених із Хмільника дельфінів, не було тривоги щодо їхнього подальшого майбутнього. Зараз тварини у хороших руках, перебувають в хороших умовах, тут є відповідний догляд, ветеринари, все на високому рівні.
Турбує інше – за ці 5 років, що дельфіни перебували у хмільницькому санаторії, ніхто палець об палець не вдарив, щоб зменшити їхні страждання. Зоозахисники не вперше піднімають тему експлуатації тварин корисливими ділками. І добре, якщо тварини, на яких заробляють гроші, принаймні утримуються в належних умовах. В цьому випадку (у Хмільнику) дельфіни знаходилися у неякісній воді, котра і близько не відповідала всім параметрам (завищений рівень хлорки, занижений рівень солоності та інше), а в басейні повідпадала облицювальна плитка, котра спричиняла тваринам рани та невимовні страждання.
Як каже Анатолій Реп`ях, зараз адміністрація санаторію «Хмільник», де орендував басейн ПП «Доктор Дельфін», не спілкується з Борисом Когутом, власником тварин. Є інформація, що він подавав заяву в міліцію щодо викрадення дельфінів. Пан Реп`ях стверджує, що дельфінів вони змушені були десь перевезти, бо стан басейну аварійний – валиться дах. Пана Когута запросили на прес-конференцію до Трускавця, але його на ній не було, тому й почути його «правду» журналісти змоги не мали.
А поки люди влаштовують «розбірки» та виясняють хто правий і наскільки, виснажені та уражені грибком та виразкою шлунку дельфіни-самки можуть нарешті вільно відітхнути на реабілітації. Їх, напевно, зараз не хвилює, хто їх скривдив і чому. Пекло для них закінчилося – хочеться вірити, що назавжди.
Володимир Ключак
До теми. Хмільницьких дельфінів у Трускавці відгодовують жирною рибою та лікують від хвороб
Майже тиждень на лікуванні у розважально-оздоровчого комплексі «Оскар» у Трускавці перебувають двоє дельфінів із Хмільника Вінницької області. Морських жителів сюди привезли волонтери на прохання керівництва санаторію «Поділля», яке не мало змоги більше утримувати афалін у зруйнованому солями басейні. Крім того, ссавці потребували негайного лікування.
Як розповів під час прес-конференції генеральний директор мережі «Оскар» Геннадій Галабурда, до трускавецького дельфінарію привезли самок у вкрай важкому фізичному стані. Їхні організми були зневоднені і день-два без належного лікування та піклування могли для них закінчитися трагічно.
«Перевезення відбулося на хорошому рівні. Тварини прибули практично не стресовані. Волонтерам потрібно віддати належне, їм це вдалося. Тим паче вони взяли на себе усю витратну частину – і за перевезення тварин, і за лікування. Однак обидві дівчинки, яких ми назвали Еммі та Куся, дуже хворі і виснажені. Самки мають численні ураження шкіри, спровоковані неякісною водою у басейні, та виразкою шлунку в однієї з них через неякісне харчування. Також їхні організми були зневоднені. Через це наші ветеринари наполегливо працюють над тим, щоб розрідити ссавцям кров. Наразі лікування прописане на два тижні, їм розширили раціон харчування: годуємо їх жирними сортами риби. Раціон коригується щодня. Якщо раніше він складався з двох видів риб, то зараз із шести. Станом на сьогодні, дівчатка з’їдають по 6 кг риби на день», – розповів директор комплексу «Оскар».
Геннадій Галабурда каже, що самки молоді, тож сподівається на їхнє швидке одужання. За його словами, їм приблизно 5-6 років, щоправда точний вік дельфінів наразі визначити важко через малу вагу, яка спровокована недогодуванням. Тож поки вони проходитимуть медикаментозний курс лікування – перебуватимуть у карантинному басейні. «Їх відмежували від постійних мешканців дельфінарію, тому що у них йде період адаптації. Наразі ми з ними ніяк не працюємо, а утримуємо в режимі годування і спостереження. Новий басейн, нові умови, зовсім інша вода – морська, позитивно на них впливають. У дельфінів вже більше зацікавленості, вони стали активними, починають нам довіряти», – додала спеціаліст з утримання дельфінів Віолетта Степанюченко.
Власне збалансоване харчування і якісні умови утримання дельфінів у неприродному для них середовищі, мабуть одні з головних чинників їхнього здоров’я. Зокрема, звичайний орендований басейн у спорткомплексі від санаторію «Поділля», де жили раніше ці тварини, був не призначений для вмісту у ньому соляної води, а тим паче не пристосований для утримання морських жителів.
«Дельфіни з’явилися у нашому санаторії в 2011-у році після того, як попереднє керівництво закладу уклало тимчасову угоду з керівником приватного підприємства «Доктор-Дельфін» Борисом Когутом. На момент укладання угоди, умови санаторію були задовільними. Власник дельфінів зобов’язувався забрати їх із санаторію щойно добудує дельфінарій у Хмільнику на придбаній ділянці. Та тварин він звідти не вивозив, а приміщення басейну почало руйнуватися», – розповів директор санаторію «Поділля» Анатолій Реп’ях.
Влітку минулого року договір оренди басейну закінчився. Але за словами А. Реп’яха, вони погодилися залишити дельфінів на території санаторію ще на декілька місяців. «Дельфінарій працював у нас на основі листа, який написав Борис Когут, зобов’язуючись до 1 жовтня того ж року звільнити приміщення і вивезти дельфінів в інше місце. У разі порушення цих зобов’язань він надав нам право безперешкодно та на власний розсуд розпоряджатися тими тваринами, в тому числі перевозити їх і переміщати. У 2015-у експертна комісія оцінила стан басейну як аварійний і ми попередили пана Когута, що у квітні закриваємо його на капітальний ремонт. Втім тварини продовжували перебувати у санаторії аж до травня цього року», – зазначив директор санаторію «Поділля».
«Ми маємо акт перевірки дотримання санітарного законодавства за 2015 рік. Чаша басейну потребує ремонту, місцями повідпадала облицювальна плитка. Ви розумієте, що це означає для тварин, які пірнають, труться об стінки, шурують по цих кахлях? А коли почала обвалюватися стеля ми почали бити на сполох. Просили директора дельфінарію терміново вивезти тварин з того приміщення та він не реагував, а коли ми закрили приміщення взагалі – відмовився годувати тварин. Ми боялися, щоб тварини не загинули, почали звертатися до усіх інстанцій. На наші прохання відгукнулися волонтери, які власне взяли опіку над тваринами і в терміновому порядку й прилаштували тварин до найкращого в Україні дельфінарію «Оскар». Тепер вони у безпеці і їм нічого не загрожує» – додала адміністратор санаторію Оксана Романюк.
Вона також запевнила, що уся документація – відповідні угоди, акти передачі-прийому на тимчасове утримання двох дельфінів у Трускавці, присутні. Тому класифікувати факт перевезення тварин у інший дельфінарій з усіма умовами як крадіжку, на її думку не правильно, тим паче що власника дельфінів про це було попереджено.
Більше того, зі свого боку керівництво санаторію «Поділля» має намір подати зустрічну заяву до поліції на директора ПП «Доктор Дельфін» щодо жорстокого поводження з морськими тваринами.
Відділ зв’язків з громадськістю та ЗМІ дельфінарію «Оскар»
ТОП коментованих за тиждень