Перед початком наради при адміністрації міської ради до мене підійшов начальник ЖЕК № 1 Богдан Хомин і вручив листок паперу з текстом: мовляв, ознайомтеся. Йдеться про судові правила стягнення боргів з українського населення. Ознайомився – і виявляється, вони спрощені і настільки, що пересічному громадянинові майже не залишають щілини, аби якось перебути кризовий період, бо саме він, «пересічний», повинен за ту кризу розплатитися. Отже, в чому суть: з набранням чинності нового Закону України «Про судоустрій» почала діяти норма, за якою суд має право прийняти ухвалу, якщо буде заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості. Після ухвали цього закону відповідні зміни були внесені до норм Цивільно-процесуального Кодексу, що регулюють порядок спрощеного (не в повному порядку) вирішення питання про стягнення боргів.
Пан Богдан аж сяяв від задоволення, мовляв, ось тепер у нас, жеківців, розв’язані руки у відносинах з нашими абонентами. Та нема чого втішатися з майбутнього людського горя, бо ж тикнеться той Закон і по Вас, а нарід і без «підганяйлів» платив би за послуги, якби мав гроші, та якби ті послуги були в дійсності й якісними. Втім, повернемось до Закону, а точніше до змін у ЦПК.
Механізм отримання судового наказу дуже простий: звернись у місцевий суд за місцем проживання боржника – зазначається у повідомленні. Причому на розгляд дається три дні, без судового засідання та виклику сторін. Потім копія судового наказу надсилається боржникові рекомендованим листом. Навіть якщо його не було за цією адресою, днем отримання копії наказу вважатиметься дата на відмітці пошти про відсутність боржника за цією адресою, або дата,, зазначена в поштовому повідомленні про вручення чи відмову на отримання. У боржника є 10 днів на те, щоб подати до суду заяву про скасування зазначеного наказу (у разі незгоди з ним). Якщо раніше було достатньо подати до суду таку заяву, щоби наказ був скасований майже автоматично, то тепер ця процедура ускладнилася. Якщо видача судового наказу проводиться без виклику сторін та судового засідання, то розгляд заяви про скасування такого наказу – навпаки: в судовому засіданні з участю стягувача та боржника.
Якщо так сталося і суд не отримав упродовж 13 діб (з урахуванням десятиденного терміну на подання боржникам заяви на скасування судового наказу, то цей документ набирає законної сили; і суд видає його стягувачу для пред’явлення до виконання.
З огляду на низьку правову освіченість наших громадян та невисокий рівень захисту їхніх прав з боку правоохоронних органів, ціною таких змін стануть долі сотень людей, у яких відберуть квартиру, інші засоби для існування.
Будьмо уважні, шановні! Адже комунальники отримали «зелене світло» для жорстких санкцій проти вас.
Богдан Пиріг, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень