В середу, 25 квітня, в Народному домі відбулася вже друга зустріч з класиком української літератури з ряду презентацій поетичних збірок, виданих видавництвом «Коло» в циклі «Сто поезій». Цього разу в Трускавець на презентацію своєї книги «Сонце моє» приїхав поет, перекладач, громадський і політичний діяч, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, Герой України, як він сам себе називає, гуманітарій сільського походження Іван Федорович Драч.
50 років тому – у березні 1962 року вийшла перша збірка молодого поета Івана Драча, яка мала назву «Соняшник». І ось тепер – збірка «Сонце моє» з великим соняхом на обкладинці. Трускавчани, працівники відділу культури, міського Товариства «Просвіта» привітали Івана Драча з 50-літтям творчої діяльності, подякували поету за його вірші та все, що він робить в гуманітарній сфері. Так, художник, один із символів та духовних скарбів Трускавця Михайло Білас з 1971 року подавався на звання «Народний художник України», та мав клеймо націоналіста, і лише у 1995 році завдяки Іванові Драчу отримав це звання.
Багато доброго про поета та громадського діяча Івана Драча говорили голова Дрогобицького відділення товариства «Україна-Світ» Тимофій Бордуляк, поет трускавчанин В’ячеслав Умнов.
А сам Іван Федорович поділився, що зараз працює над сценарієм фільму про Сковороду та над п’єсою про Сосюру. Захоплений ідеєю створення музею Кирило-Мефодіївського братства. «Але це не значить, що я не пишу вірші», – відзначив Іван Драч і зачитав трускавчанам кілька віршів – «з останніх, на сучасну тематику», як от «Від А до Я», «Майбутнє належить дітям. Я навіть знаю чиїм», «Демократія мойви» та інші.
Напередодні 26 річниці 26 квітня 1986 року сумним камертоном зазвучала чорнобильська тема. «Поема «Чорнобильська Мадонна» – це моє особисте життя, моя покута» – каже Іван Драч. Два з половиною роки тому загинув син Івана Федоровича, який студентом-медиком працював на ліквідації аварії на ЧАЕС.
Сьогодні Іван Драч сповнений філософського спокою, впевнений, що нічого не занепадає і не продає – українська література, як і нація, неперервна, а нове покоління потрібно приймати таким, як воно є.
Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»
ТОП коментованих за тиждень