Після публікації 05.09.2011 на “Трускавецькому віснику” статті “Драбина” 7 вересня ми отримали листа від однієї людини з міської ради (прізвище не вказуємо з етичних міркувань) такого змісту.
“Володя, доброго дня. Повідомляю вам, що ваша робота, яку ви надіслали на конкурс, досі не була опублікована через те, що я хотіла застерегти вас особисто від участі у конкурсі такої низькопробної в літературному сенсі роботи. Її (роботу), на моє глибоке переконання, слід доопрацювати. Наразі важко визначити навіть її (роботи) жанр: це – інформаційна замітка, кореспонденція, стаття, нарис… щось іще? Я вважаю, що ви могли би написати краще. Але оскільки ви публічно висловили свої припущення, які не мають жодного правдивого підґрунтя, то ваша робота візьме участь у конкурсі в тому вигляді, в якому ми її отримали. Завтра побачите“.
Одразу хочемо розставити всі крапки над “і”, щоб не склалося враження, що В. Ключак піарить тут себе чи лобіює якісь власні інтереси. Нам розходилося тільки про те, щоб до всіх учасників конкурсу було однакове ставлення і тому ми висловлюємо незадоволення тим, що на даний момент опубліковано тільки дві зі всіх надісланих на конкурс робіт. Навряд чи тільки двоє людей (по одному із Трускавця та Кіровограда) надіслали свої твори на конкурс, бо тоді міськраді мало б бути принаймні соромно за такі речі. Якщо ж надіслало свої роботи більше людей, то тоді чому неоднакове ставлення до всіх? З якої це рації пп. Ключак та Корінь мають такі преференції, що їхні твори публікують на офіційному сайті міської ради, а решта ні?
Стосовно ж “низькопробної роботи” та її жанру. Хотілося б побачити Положення конкурсу, про що ми вже і писали в статті “Драбина”. Які вимоги до робіт? А судді хто? (Тобто, хто входитиме до складу журі). Скільки триватиме конкурс (може, вічно, як конкурс на кращий логотип Трускавця)? Якщо б було Положення, то можна було б певним чином достосуватися до його умов, а так… вийшла з-під мого пера “низькопробна” робота. І ще одне – чи може один автор надсилати до участі тільки одну роботу чи більше?
Свою роботу для участі в літературному конкурсі, оголошеному міською радою Трускавця, ми надіслали зовсім не з метою отримання призового місця чи “цінних призів”, які обіцяють організатори (хоча до кінця не зрозуміло, хто ж саме організатор). Наша мета – взяти участь та задекларувати свою позицію, що для промоції Трускавця всі ми повинні об’єднати свої зусилля, незалежно від політичних поглядів чи навіть особистих симпатій чи антипатій. Цілком можливо, що наша робота дійсно є найгіршою, виконаною непрофесійно, адже автор за освітою не журналіст, не український філолог, не держслужбовець, не лінгвіст і тим паче не поет чи письменник, а звичайний вчитель історії та практичний психолог. Можна було б тоді зразу після надсилання мною роботи надіслати мені відповідь “Ти бездарь і робота твоя лайно”. На думку чиновника з міської ради, нам робота не вдалася. Ну що ж, шкода, значить, не вдалася так не вдалася. Та власне кращі роботи обираються з певної кількості творів і тому ми гаряче підтримали цей конкурс та одними із перших відгукнулися, намагаючись внести свою лепту у те, щоб промоція Трускавця відбувалася дійсно, в реальності, а не лише на папері. Вже після того, як ми надіслали цей твір під назвою “Що пропонує Трускавець?”, в якому ми намагалися в доступній для пересічного українця формі та в певному стилі викласти ту інформацію, яку варто донести, а саме про переваги відпочинку у Трускавці, нам в руки потрапила замітка з газети “Аргументы и факты” (№ 25, 2011 рік) під назвою “Кто поедет в Трускавец?” авторства Маріни Кітовой (рубрика “Здоровье” в “АиФ. Северо-Запад” для Санкт-Петербургу), в якій журналістський підхід до опису нашого курорту досить подібний до нашого, сама стаття складається з трьох частин (“Як вдома”, “По кишені” та “Любителям комфорту”) і в ненав’язливій формі пропонує росіянам скористатися послугами Трускавця як хорошого місця для відпочинку. Звичайно, на цьому подібність між статтями закінчується, та, очевидно, в мерії її не бачили, інакше б не дозволили собі такі висловлювання щодо статті авторства В. Ключака.
Здається нам, що справа тут зовсім у іншому – не в статті, а в особистості автора. Через ряд гострих публікацій, які розвінчують нову владу, В. Ключак став уособленням тих людей, яких не вдається і навряд чи вдасться схилити на шлях угодовства та колабораціонізму, тож і вирішили окремі чиновники використати такий шанс – покритикувати за “низькопробність” та висловити своє негативне ставлення до всього, що виходить з-під чийогось пера і не проходить цензуру в міській раді. Можете, пані та панове, цензурувати радіопередачі, матеріали, які друкуються в “Голосі ради” чи “Джерелах Трускавця”, але Конституція України гарантує нам право на свободу слова і цим правом ми користуємося і скористаємося по повному.
До речі, співпраця між новою владою Трускавця та Інтернет-виданням “Трускавецький вісник” можлива власне в галузі промоції і це ми вже декларували. Та це вже не вперше, коли нам м’яко давали зрозуміти, що наші послуги не потрібні, бо в мерії є фахівці, які цією промоцією займатимуться супер-пупер. Та приклад буклетів, які, як вважають в мерії, видані польською мовою (а насправді якимось дивним суржиком, про що ми вже раз згадували), приклад із провальним конкурсом на кращий логотип (дивись статтю “Лохотип”), приклад того, як невдало розроблено матеріали з інвестиційної привабливості міста та як підготовлено на форум у “Ріксосі” так звані “інвестиційні проекти” (продемонстровані депутатам на сесії 9 вересня), показує, що дорогоцінний час витрачається, люди отримують зарплати та премії, а результату нема і навряд чи скоро появиться. Між іншим, депутат від Партії Регіонів Володимир Симович на тій же ХІІ сесії ТМР 9 вересня подав свій запит, в якому просить на наступну сесію підготувати звіт про діяльність Управління розвитку курорту, рекреації та туризму, яке очолює Юрій Яворський щодо ходу та результатів покладених на Управління завдань. І хоча Руслан Козир вирішив все перевести в жарт, запитавши пана Володимира “А хто то Вам писав?”, та видно, що запит підготовлено досить фахово, можливо, за допомогою юриста. Депутат Симович вимагає прозвітувати, як виконуються заходи з декларування Трускавця як курорту на місцевому та загальнодержавному рівні, як проходить залучення інвесторів, відпочивальників, які результати роботи в рамках підготовки до Євро-2012, що робиться по бренду та логотипу, скільки міський бюджет отримує доходів від реклами, скільки демонтовано рекламоносіїв і скільки встановлено нових рекламоносіїв і, нарешті, чи кількість залучених коштів у порівнянні із сумарними доходами окуповує ті видатки, які йдуть на утримання цього управління. А нам теж цікаво, чи Юрій Яворський отримує зарплату тільки як заступник міського голови, чи ще окремо як керівник цього Управління “розвитку”.
Повертаючись до літературного конкурсу, зазначимо, що після публікації статі В. Ключака “Що пропонує Трускавець?” на офіційному сайті Трускавецької міської ради, наша думка щодо нефаховості окремих чиновників “нової команди” мера ще дужче зміцніла, як і наші підозри, що в конкурсі переможці визначені заздалегідь і сам процес його проведення не показує владу з кращої сторони, а, навпаки, дискредитує її.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень