Трускавчанин В’ячеслав Умнов – багатогранна особистість. Він – депутат Львівської обласної ради першого демократичного скликання, депутат Трускавецької міської ради кількох скликань (був секретарем ради в 2002-2006 рр.), поет, історик, краєзнавець, громадський діяч, дослідник козаччини, митець, педагог, активний борець за незалежність України, перший голова Трускавецької філії «Відродження», товариства рідної мови ім. Тараса Шевченка, редактор мистецького журналу «Тустань», член редколегії національного молодіжного журналу «Смолоскип», член літературного об’єднання «Письменники Бойківщини», Заслужений працівник освіти України та просто цікава людина.
Зустріч з В`ячеславом Васильовичем та презентація його нової книги «Козацтву – синам сонячної Ойкумени, лицарям України, феномену світу» відбулася у вівторок, 24 листопада, в бібліотеці для дітей м. Трускавця. Захід провела бібліотекар та композитор Олександра Цісінська, в ньому взяли участь учні та вчителі СЗШ № 3, вихованці гуртка «Калинова сопілка» Будинку учнівської та юнацької творчості міста Дрогобича (керівник гуртка – Ореста Сивохіп), а також небайдужі трускавчани.
Лунали пісні та ліричні композиції, багато говорилося в цей день поетом і про поета. Композитор та виконавець Олександра Цісінська багато творів В`ячеслава Умнова поклала на музику і вони також були виконані під час проведення заходу. Зустріч із українською піснею, із рідним словом, особливо якщо воно лунає з вуст поета-дослідника – це завжди пам`ятна подія для молодого покоління.
А тепер власне щодо самої книги «Козацтву – синам сонячної Ойкумени, лицарям України, феномену світу». Я мав честь отримати її в подарунок від автора з таким дарчим надписом: «Неординарному Чоловікові, історику, журналісту, патріотові України – Володимирові Ключаку – душевно автор».
Привертає увагу своєрідна присвята автора: «Мамці-небіжці з гербу Сас, дружині-берегині, побратимам-козакам, Героям Майдану і українсько-кацапської війни…».
Видана в 2015 р. у дрогобицькому видавництві «Коло» книга тематично поділяється на три частини. Перша, «Про козацтво – від Кліо» – це бачення автором історії козацтва. Бачення, яке виходить за рамки традиційного трактування історії козацтва в Україні, але від того книга тільки виграє. Бо тут знаходиш аргументи на користь того, чому наш прапор має бути не синьо-жовтим, а жовто-синім, читаєш зовсім іншу версію знаменитої пісні «Їхали козаки», ознайомлюєшся з побутом, кухнею, звичаями козаків, їхньою медичною практикою. Між іншим, в цьому розділі автор мимохідь розповідає і про своє коріння як по мечу, так і по куделі.
«Козацькі мотиви – від Калліопи та Евтерпи» пропонують читачеві вірші та прозові твори В`ячеслава Умнова про козаків та явище козаччини. А третя частина – образотворча, «Козацьке – від Мокоші та Мінерви». На 22 сторінках розміщені кольорові ілюстрації, на яких переважно зображені творчі роботи митця – малюнки чи різьблені вироби на корі платана, камені, папері, дошці, блясі, шкірці дині, листкові, склі.
Книга вийшла мізерним тиражем – всього 200 примірників, очевидно через складнощі з фінансуванням. Але вона, сподіваємося, буде доступною для читачів трускавецьких бібліотек, де є попередні видання В`ячеслава Умнова та інших трускавецьких поетів. Можна не погоджуватися з деякими думками поета-дослідника, можна не розуміти окремих його творів, але не можна оминути своєю увагою таку книгу, котра написана трускавчанином і де дається спроба аналізу такого світового феномену як українське козацтво.
Незважаючи на поважний вік та удари долі, В`ячеслав Умнов як справжній козак із пшеничним чубом ще має порох у порохівницях. Тож звернемося до автора книги «Козацтву – синам сонячної Ойкумени, лицарям України, феномену світу» словами галицького тосту: «Дай Боже, аби не остання!». Пане В`ячеславе, чекаємо Ваших нових видань…
ТОП коментованих за тиждень