Статистика невтішна
«Буде здоров’я – буде все!» – говорять в народі і на свята чи в день уродин у першу чергу бажають здоров’я. Мабуть тому, що його найбільше бракує. Чи справді здоров’я в людей стає усе менше, ми запитали в завідуючої урологічним відділенням санаторію «Алмаз» Люби Васільєвої та заступника головного лікаря-директора санаторію «Кристал» Анатолія Медведєва.
Люба Володимирівна: Ми на практиці спостерігаємо, як збільшується кількість захворювань, зокрема в молодих людей. Помолоділа ішемічна хвороба серця, більше ендокринних патологій, що пов’язано з Чорнобильською катастрофою і т. д. Це все наслідок економічної та екологічної ситуації. Таке поняття як профілактика захворювань не здійснюється, оскільки перша ланка в системі охорони здоров’я, котра власне повинна займатися профілактикою – поліклініка – практично випала з системи. І люди тепер можуть навіть не здогадуватися про хворобу, звертаючись до медиків в останню чергу. Людям слід звернути увагу на воду, яку вони вживають, виключити з раціону сіль, різнобарвні хімічні напої, повикидати продукти, що продаються в плівках і перейти на натуральну сільську їжу.
Анатолій Михайлович: Справді стан здоров’я населення з кожним роком погіршується, а винні в цьому також і самі люди зі своїм малорухливим способом життя, автомобілями та комфортними меблями, що викликають застій у венах і як наслідок – хвороби. Якщо років ЗО тому найчастіше в хірургії робили операцію з видалення апендиксу, а жовчний міхур видаляли вкрай рідко, то зараз жовчний міхур видаляють значно частіше, ніж цей же апендикс. Ми прив’язані до комп’ютера і до телевізора, до останнього навіть вставати не треба – є пульт. За комфорт треба платити – спершу грошима, а потім здоров’ям. Також важливу роль відіграє якість води і харчування, яке здебільшого незбалансоване: сіль, хімічні харчові добавки, чіпси, майонези, газовані води, екзотичні іноземні фрукти, що насичені хімією, аби не псувалися в дорозі. Ми мало вживаємо морської риби, натуральних домашніх овочів, втрачаємо живе спілкування і впевненість у завтрашньому дні. Сьогодні ти працюєш, маєш якусь посаду, а завтра тебе можуть скоротити чи перевести на півставки. Люди менше сприймають радощів від життя, менше отримують позитивної інформації. Засоби масової інформації передають переважно негатив. Справді, таке життя, але треба якось цю інформацію збалансовувати і шукати щось позитивне. Ось всі ці фактори разом з поганою екологічною ситуацією і створюють вельми непривабливу картину стану здоров’я населення.
Вихід є
Так ситуація невтішна, але, якщо на цій песимістичній ноті завершити матеріал, буде справді чергова негативна інформація, котра так само негативно відіб’ється на нашому здоров’ї. Але ж в словах обох опитаних медиків вже є рекомендації, як, ведучи здоровий спосіб життя і харчування, можна опиратися захворюванням. А крім того є така річ як оздоровлення на курорті. Наскільки воно ефективне?
Люба Володимирівна: Ось цю занепадаючу ланку профілактики в системі охорони здоров’я взяв на себе курорт. Взагалі наш курорт не схожий на інші курорти світу тим, що взяв на себе невластиві функції. В Трускавці відпочивальників не лише обстежують, діагностують, а й оздоровлюють, здійснюють профілактику захворювань, а при потребі ще й лікують. На жодному курорті так не обстежують людей як у нас. Але ми повинні це робити, бо часто приїжджають необстежені відпочивальники з запущеними захворюваннями. Для декого курорт – це єдина оаза і остання надія. Є люди, що роками чекають на путівку, щоб оздоровитися. Не шкодують грошей, аби хоч раз в рік сюди приїхати і поправити здоров’я. І недаремно! Вже за 2-3 тижні оздоровлення ми спостерігаємо значне покращення стану. Наприклад, людям із хворими нирками, особливо тим, хто має одну нирку, багато медикаментів вживати не можна. Але тут ми можемо відмінити деякі препарати. Вживання мінеральних вод, особливо «Нафтусі» разом з іншими процедурами призводять до того, що значно покращується аналіз сечі, нормалізується артеріальний тиск, покращуються функціональний склад і мікроциркуляція нирок, виводяться токсичні речовини і продукти запалення. І все це призводить до покращення загального стану здоров’я.
Анатолій Михайлович: Аптека здоров’я не продає, його нам дають природні чинники. А тому безперечно оздоровлення на курорті благотворно відбивається на організмі і ми постійно це бачимо. Тут у відпочивальників знімаються стреси, покращується якість життя, вимиваються шлаки з організму. Ось «Нафтуся» має жовчогінну, протизапальну, протисклеротичну дію, виводить шкідливі речовини з організму, є адаптогеном, нормалізує рівень цукру в крові та ін. На курорті здійснюється профілактика онкозахворювань, астенічних станів нервової системи, загострень, відбувається корекція нервової та імунної систем. Людина з Трускавця повертається значно здоровішою і бадьорішою.
Орест Лещишин, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень