Анонсована зустріч з доктором політичних наук, кандидатом історичних наук, професором Тернопільського національного економічного університету Миколою Лазаровичем та презентація його книги «Легіон Українських Січових Стрільців: формування, ідея, боротьба» не привернула уваги широкої громадськості Трускавця. На презентацію, котра проходила у середу, 27 липня, в Трускавецькій бібліотеці-філії № 1 (вул. Бориславська, 36), прийшло заледве зо два десятки осіб. Але результати події перевершили всі можливі очікування – це була лекція, яка сподобалася всім без винятку. Один з учасників зустрічі, громадський діяч та відомий меценат Ігор Кісак навіть вирішив запросити Миколу Лазаровича до Трускавця повторно, щоб той провів такі зустрічі зі школярами Трускавця (хоча б із старшокласниками), бо це дуже важливо для формування патріотизму, для виховання молодого покоління. Ігор Кісак каже, що готовий оплатити проживання Миколи Лазаровича, щоб тільки той погодився знову приїхати в наше місто-курорт.
Учасник АТО Микола Лазарович говорив не лише про легіон УСС, не лише про історію цього військового формування. Він вміло проводив паралелі між подіями сторічної давнини і українською сучасністю. Як тоді, так і тепер, є один і той же ворог – Московія, країна, де панує ідеологія нацизму.
Патріот – це той, хто любить свій край, а шовініст – той, хто ненавидить інших; і один і другий є пасивними по своїй суті. Активними ж є націоналісти, які щось роблять для Батьківщини та нації, але також і нацисти, які активно воюють проти сусідів. Московити – нацисти, вважає автор книги. Як каже Микола Лазарович, проблема зараз не в одному лише Путіні, а в ментальності московитів, котрі погоджуються на роль гвинтиків у своїй державі-імперії і яких останнім часом протвережують лише труни їхніх солдатів.
В легіон УСС йшли добровольцями ті, хто з ряду причин не був покликаний до австрійських стягів – замолоді, застарі, хворі тощо. Коли з 10 тисяч добровольців, які зібралися у Стрию, австрійська влада вирішила відібрати лише дві тисячі, то сільські хлопці ставали на коліна і просилися воювати – з яким обличчям вертатимуться додому, як пояснюватимуть, що не пішли воювати за Україну? Це був шанс, який українцям на початку ХХ століття давала історія – шанс здобути державу. Як каже Микола Лазарович, поляки у кожному поколінні піднімали повстання, щоб здобути вільну Польщу, варто пригадати хоча б Листопадове повстання 1830 року чи Січневе повстання 1863 року. А в Україні після часів Мазепи і аж до початку ХХ століття таких визвольних змагань не було. Тож гріхом було не використати цей подарунок, яким, за іронією долі,для українців стала І світова війна.
Легко та невимушено лилися слова з вуст тернопільського вченого. В живій дискусії взяли участь кадровий військовий Ігор Кісак, поет-трускавчанин В`ячеслав Умнов, помічник нардепа Богдана Матківського Андрій Дуб, викладач Трускавецької дитячої школи мистецтв Галина Маркович, бібліотекарі Віра Савка, Любов Шкільник, Наталія Іваночко, директор тернопільського видавництва «Джура», де видано вже кілька книг Миколи Лазаровича, приятель автора Василь Ванчура. Були запитання і про митрополита Андрея Шептицького, і про незаслужено відсунутого в сторону Євгена Коновальця, і про реалії та майбутнє Донбасу. Микола Лазарович прогнозує, що 2017 рік стане переломним для нашої держави, зокрема щодо подій на Сході. Він – оптиміст, і ця світла впевненість у тому, що все буде добре, якимось магічним чином передавалася на всіх присутніх.
Зустріч-презентація пройшла з ініціативи директора Трускавецької бібліотеки-філії № 1 Віри Савки. Науковець-дослідник, автор ряду книг та скромний воїн АТО тернополянин Микола Лазарович перебував на відпочинку в одному з санаторіїв нашого краю.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень