У літній період багато людей полюбляє відпочивати на природі, милуватися її красою, набиратися енергії від землі, дерев і квітів. У такі хвилини якось не думається про те, що поруч з прекрасним живе небезпечне, зовсім маленьке, далеко не завжди помітне створіння, ім’я якому – кліщ. Щоб помітити цих невеличких створінь чорного кольору, які можуть впасти з гілки чи перелізти з куща, трави і нечутно присмоктатися до ніжних і м’яких ділянок шкіри, кліщі можуть подорожувати по тілі навіть до півгодини, вишукуючи для себе найніжніше місце – найделікатнішу шкіру. Це може бути місце за вухом, у паху, під пахвами, колінами… Укусу кліща людина не відчуває – в цьому і вся небезпека. Присмоктуючись, кліщі виділяють спеціальну речовину, яка повністю знеболює їх занурення у тіло. На другий – третій день на поверхні шкіри навколо кліща, що присмоктався, у більшості випадків з’являється почервоніння і виникають больові відчуття. Для захворювання кліщовим енцефалітом характерна така сезонність: кінець весни, літо, початок осені. До зараження кліщовим енцефалітом сприятливі всі люди, незалежно від віку та статі.
Кліщ може інфікувати людину одночасно двома збудниками: вищезгаданого кліщового енцефаліту та збудником хвороби Лайма – мікроорганізмами, так званими бореліями. Їх переносять іксодові кліщі.
Клініка кліщового енцефаліту різноманітна. Інкубаційний період в середньому триває 7-14 днів. Захворювання починається гостро і супроводжується остудою, сильним болем голови, різким підйомом температури тіла до 38-39°С, нудотою, блювотою, болями в м’язах, які найчастіше локалізуються в ділянці шиї та лопаток, спинно-поперековий ділянці та кінцівках. Порушення серцево-судинної системи проявляються прискоренням пульсу та підвищенням артеріального тиску. Зростає частота дихання до 22-26 разів за хвилину. Знижується апетит. Висока гарячка триває 5-6 днів. При лікуванні захворювання проходить через 20-25 днів.
Щоб попередити захворювання, виходячи в ліс або на поле, дотримуйтесь наступних порад: одяг повинен бути з довгими рукавами, комір щільно прилягати до шиї, сорочка або светр заправлені у штани, а штани заправлені в чоботи або шкарпетки. Для відлякування можна використати спеціальні засоби: крем ОFF, в’єтнамський бальзам “Зірочка”. Якщо кліщ присмоктався – в жодному разі не панікуйте, особливо якщо побачите кліща на дитині – можете налякати її. Змастіть переносника маслянистою речовиною (олією, кремом тощо), яка закриє його дихальце. Почекайте хвилин 20, а тоді знімайте пінцетом, похитуючи з боку в бік, чи перев’язавши ниткою. Після цього обов’язково зверніться до лікаря-інфекціоніста в поліклініку – він порадить, що далі робити.
Наталія Когут, головний державний санітарний лікар м. Трускавця
ТОП коментованих за тиждень