Галичани завжди вирізнялися своєю ініціативністю. Зачувши, що співголів народного об’єднання «Майдан» — дітища революції — затверджують у Києві, отримавши список погоджених співголів для Львівщини і висловивши з цього приводу обурення (після чого посади співголів скасували), вони самі взялися до справи створення масового громадського постреволюційного руху. Чомусь уже зовсім не дивує, що всі учасники процесу так і не порозумілися, а якщо відверто, то й узагалі пересварилися один з одним. Тому наразі маємо кілька утворень: Всеукраїнське об’єднання (воно ж — народне об’єднання) «Майдан» (таких, схоже, є аж два), «Євромайдан», «Європейський вибір» та «Правий сектор».
Почнемо з останнього. Це — радикали і націоналісти. Ініціатором створення «Правого сектору», фактично ще на старті революції, була Організація Тризуб ім. Степана Бандери. Потім до них приєдналися УНА-УНСО, «Білий молот», «Патріот України», а також футбольні хулігани. Головна мета — звершення національної революції, а не вступ до ЄС. Конкретні особи-спікери-активісти з цього об’єднання широкому загалу не відомі, коментарі-інтерв’ю для ЗМІ його учасники дають на правах анонімності, здебільшого, охороняють табір на Майдані в Києві. Вони від самого початку трималися осторонь решти груп-об’єднань, вочевидь, і надалі вливатися кудись не мають наміру.
«Європейський вибір» об’єднав довкола себе лише громадські організації та позапартійних діячів, які вважають, що політичні сили підминають під себе революцію та її досягнення, хоча все це належить не їм. Активний учасник Революції на граніті, студентського голодування, Помаранчевої революції та, врешті, Євро-революції львів’янин Андрій Рожнятовський пояснив журналісту «Ратуші»: «В результаті ми побачили, що нівелюється саме питання вибору України. Є питання Майдану і спроби партійних сил громадянський протест «покласти» під певні партійні інтереси. Наша мета — повернення держави до євроінтеграційних процесів. Ми бачимо, що нині є активний громадянський протест. Громадяни заявили свою позицію, а політики мають зробити політичні кроки для того, щоб була досягнута кінцева мета. Але політики, не роблячи політичних кроків, повертають у громадянський сектор, а це не правильно».
У решті об’єднань зорієнтуватися важче. Ще минулого тижня ситуація виглядала приблизно так: «Євромайдан» — учасники опозиційних політичних партій, зокрема «Свободи» і «Батьківщини»; «Майдан» — автономні громадські діячі, студентська рада, представники Франкового вузу, «Зарваницької ініціативи» та, подейкують, УДАРУ.
З низів
Варто нагадати, що 3 січня у Львові представники громадськості, студентства і політичних партій (разом — більше як сто осіб) спробували розпочати процес формування оргкомітету зі створення на Львівщині місцевого осередку народного об’єднання «Майдан». Тоді йшлося про паритетний принцип: по семеро осіб від громадського сектору, студентів і політиків. Повністю подав кандидатури лише громадський сектор, серед запропонованих була і постійна ведуча львівської революційної сцени Софія Федина. Студенти не змогли представити нікого, а політичні партії — представили лише частково. За це й проголосували.
Невдоволених залишилося більш ніж достатньо, учасники процесу взялися створювати окремі групи впливу і критикувати опонентів, Львовом і областю почали невблаганно повзти чутки про розкол. Минулого тижня Софія Федина заявила радіо «Свобода» про об’єднання у робочу групу (оргкомітет) ВО «Майдан» і про те, що саме цей «Майдан» має найбільший потенціал.
10 січня у Львові пройшло, як було зазначено в анонсі, перше установче засідання Територіальної ради Львівської обласної організації ВО «Майдан». На захід з’їхалися із півсотні мешканців з усієї області (представники від 20-ти районів та дев’яти міст обласного значення — від координаційних рад і штабів опору), які бажали, аби процес створення такого народного об’єднання не спускався з Києва, а йшов із низів. На засіданні навіть роздавали методичні рекомендації щодо створення первинних місцевих осередків ВО «Майдан». Голова засідання, дрогобиччанин Володимир Кондзьолка, відповідаючи на запитання «Ратуші» про розкол і про мету зібрання, зазначив: «Мені важко говорити з позиції Дрогобича, чому стався такий розкол. Напевно, є різне бачення організаційного створення цієї обласної структури. Ми вважаємо, що створювати обласну раду «Майдану», не залучаючи представників області, — це нонсенс. Поки що, крім оргкомітету і Територіальної ради, ніхто не пропонував залучати представників області в цю роботу. Ми би хотіли теж нав’язати певні правила гри знизу. Бо коли правила гри формуються тільки зверху, це може вийти ще одна КПРС із жорстокою вертикаллю. Якщо ж це задекларований громадсько-політичний масовий рух, то він має будуватися знизу, це, — передовсім, горизонталь».
Варто зазначити, що Володимир Кондзьолка — не лише активний громадський діяч, а й помічник народного депутата від «Батьківщини» Романа Ілика, на чию думку створення обласних організацій ВО «Майдан» має відбуватися централізовано. Така неузгодженість або сміливість пана Кондзьолки не могла не здивувати, на що він відказав: скликання установчого засідання і формування руху з низів — виключно його власна ініціатива, ніяк не пов’язана з нардепом. Те ж пізніше підтвердив сайту «Вголос» і сам нардеп Ілик. Утім, своєї позиції у зв’язку з ініціативою низів і свого помічника Роман Ілик не змінив: «Створюється всеукраїнська громадська організація. Це означає, що вона матиме обласні розділи, які чітко по вертикалі координує всеукраїнське об’єднання».
З Києва
Розмова з помічником народного депутата Степана Кубіва Романом Брезіцьким, представником «Євромайдану», відбувалася у першій половині понеділка, 13 січня. На думку активіста, легітимна на той момент була Координаційна рада при обласній раді, а всі інші — просто рухи. Також пан Роман повідомив, що найближчим часом у Києві має бути затверджено склад ради львівського територіального осередку «Майдан», який і стане легітимним органом та візьметься за створення організації. І «Євромайдан» теж туди увійде як молодіжне крило. Також там будуть представлені чотири опозиційні партії: «Батьківщина», «Свобода», УДАР та НРУ.
Що ж до п’ятничного зібрання, то Роман Брезіцький зазначив: «Це окрема група людей, частина громадського сектору, котрі формують оргкомітет зі створення львівського обласного осередку, хоча повноважень із Києва на це не мали. Я б не сказав, що це є зле, бо люди формують оргкомітет, щоб висловити якесь своє бачення і свої підходи, ми їх не засуджуємо. Але це не є народне об’єднання «Майдан», у жодному разі. Там не було представників усіх середовищ: ні від «Батьківщини», ні від «Свободи», ні від нашого львівського «Євромайдану». Маю надію, що київське рішення вичерпає усі питання. І що всі ці рухи потім прийдуть в одну організацію. Але Ви повинні зрозуміти, що Київ затвердить основних людей, це буде повністю легітимізоване середовище, і всі інші рухи будуть вважатися розкольницькими і будуть засуджені».
Найближчий час настав того ж дня, 13 січня — у Києві на засіданні Ради Всеукраїнського об’єднання «Майдан» було затверджено склад ініціативної групи зі створення організації ВО «Майдан» на Львівщині. Інформацію про це на Галичину передала прес-служба Львівської обласної організації ВО «Свобода» від члена Ради «Майдану», заступника Голови Верховної Ради України Руслана Кошулинського. Ініціативну групу зі створення організації на Львівщині затвердили в такому складі: Роман Ілик, Володимир Парубій, Роман Брезіцький, Ірина Сех, Ярослав Пітко, Василь Молдован, Оксана Юринець, Євген Филипець, Олег Кузан, Іван Вакарчук, Петро Колодій. Схоже, про рішення 3 січня мало хто згадував. Хвиля обурення, яка здійнялася у соцмережах, навряд чи вичерпала всі питання і дала надію на об’єднання усіх рухів на базі львівського ВО «Майдан» із уже легітимною ініціативною групою.
Ірина Юзик, Ратуша
ТОП коментованих за тиждень