Для працівників житлово-експлуатаційних контор міста проблема засмічення каналізації залишається сьогодні однією з найбільш актуальних. Щодня до аварійної служби надходять виклики щодо виникнення заторів на тій чи іншій ділянці каналізаційної мережі, а проблеми ліквідації цих заторів час від часу стають предметом серйозної розмови на комунальних нарадах за участю міського голови.
Суть у тому, що процедура прочищення каналізації – важка й трудомістка робота. Іноді буває так, що ремонтники для ліквідації заторів вимушені залучати складну техніку, а подекуди просто розкопувати та по-новому укладати окремі ділянки каналізаційної мережі.
Начальник ДКП «ЖЕК № 2» Петро Стефанишин виділяє два аспекти проблем, із якими найчастіше стикаються комунальники під час ліквідації аварій на каналізаційних мережах. Першою і найчастішою проблемою є грубе порушення правил користування каналізаційними мережами з боку самих мешканців. Пан Петро наголошує: у нього дуже часто складається враження, що мешканці бориславських багатоповерхівок сплутали каналізаційні труби із контейнерами для сміття. По-іншому сказати не можна, бо те, що працівники підприємства знаходили у стічних мережах, просто шокувало. Яких тільки «скарбів» не діставали комунальники із каналізаційних труб?! Це і засоби особистої гігієни, і одяг, і залишки будівельних матеріалів, і лушпиння картоплі, буряки, квашена капуста та зіпсовані продукти харчування. Траплялися й унікальні випадки, коли затор у трубі утворила півторалітрова пластикова пляшка та зіпсована тушка бройлера. А одного разу із каналізаційного колектора комунальники витягли 12 мішків будівельного сміття.
«Звичайно, – продовжує начальник другої житлово-експлуатаційної контори, – у подібних випадках намагаємося усувати причину засмічення та просимо мешканців надалі не допускати таких неприємностей, бо каналізаційні проблеми особливо гостро проявляються в багатоповерхівках. Адже система каналізації так побудована, що від засмічення на одній невеликій ділянці можуть потерпіти мешканці багатьох квартир. Тому, щоб не створювати проблем ні собі, ні сусідам, потрібно правильно користуватися каналізацією і за ніяких обставин не скидати до каналізаційної мережі сміття, вату, господарські та виробничі відходи, зіпсовані продукти, інші речі домашнього вжитку, які можуть утворити у каналізаційній трубі затор та вивести каналізацію із ладу».
Другою причиною виходу із ладу каналізації, на переконання Петра Стефанишина, є реальний стан чи, правильніше буде сказати, фізична зношеність самих інженерних каналізаційних мереж. Украй зношені каналізаційні системи є причиною постійних аварій на вул. Трускавецькій та С. Коваліва. У будинках на Трускавецькій № 53 та 59, 65, 67, 63 комунальники щотижня мають проблеми із каналізацією. «Щотижня, – розповідає Петро Стефанишин, – аварійна бригада водоканалу мусить чистити корки, які тут утворюються.
Зрозуміло, коли стоки не доходять у колектор, то вони починають накопичуватися у підвалах. Коли ми викачуємо нечистоти із підвалів, бачимо, що із колодязів не сходить вода.
Через відсутність гарячої води каналізаційні труби настільки забиті жировими відкладеннями, що не здатні пропускати необхідні об’єми стоків».
А ще пан Петро пояснює, що, окрім затоплень підвальних приміщень стічними водами через засмічення, каналізація в багатоповерховому будинку витікає у квартирах першого поверху і, щоб уникнути підтоплення фекаліями приміщень, самі мешканці випускають нечистоти у підвал. Труби каналізації – це не обов’язково саме те хитросплетіння труб, яке ми бачимо у себе в туалеті або під ванною. Щоб передбачити можливі проблеми з каналізаційними трубами, потрібно розібратися, яка каналізація в багатоповерховому будинку може бути. Каналізацію в будинку поділяють на внутрішню і зовнішню. З давніх часів каналізації в будинках монтують як безнапірні, соматичні. Для цього всі. горизонтальні ділянки труб каналізації укладаються із нахилом під кутом 1,5 градуса, для чого використовують спеціальні сполучні частини. Робота внутрішньої каналізації полягає в прийманні використаної води в місцях скупчення і її відведення в зовнішню міську каналізаційну мережу. Внутрішня каналізація складається із сантехнічних приладів і труб, розташованих у будинку. А робота зовнішньої – полягає у транспортуванні стічних вод за межі міста в очисні споруди. Елементи зовнішньої каналізації – це труби, оглядові колодязі, розташовані нижче рівня промерзання ґрунту, які виводять стічні води самопливом.
– На жаль, – констатує начальник другого ЖЕКу, — через тривалий період експлуатації каналізаційна мережа виходить із ладу. Через те дуже часто стикаємося із ситуаціями, коли мешканці систематично скаржаться на затоплення підвалів, а очищення каналізації бажаного ефекту не дає. Скарги повторюються. Тож, щоб зняти проблему, комунальникам по кілька разів доводиться виконувати одну й ту ж роботу. Хоч усім зрозуміло, що, як зауважив один відомий водопровідник, «треба міняти систему».
Частина каналізаційних мереж міста «позаломлювана» і не має нормальних нахилів, які «давали б можливість» фекальним стокам сходити у центральну каналізацію. Під час нового будівництва каналізація прокладається із дотриманням відповідних нахилів. Із роками відбувається природне просідання самої будівлі та ґрунтів навколо неї, яке порушує закладені під час будівництва технологічні нахили, необхідні для нормальної роботи каналізації. Досить трохи уважно придивитися до будь-якого будинку, щоб побачити нерівномірність її просідання по відмостці, накривках каналізаційних колодязів чи асфальтових пішохідних доріжках. Це породжує проблеми, які постійно виникають, для прикладу, при відкачуванні нечистот із підвалу будинку на вул. Трускавецькій, 53. Через відсутність технологічних нахилів фекалії поступово заповнюють один, другий і третій колодязі, а вже із нього повертаються назад у підвал.
Вихід у такій ситуації один: необхідно по-новому прокласти каналізаційну лінію, витримавши необхідні технологічні нахили. А для цього необхідно вкласти значні кошти. За рахунок квартирної плати нереально змінити навіть зігнилу трубу між двома колодязями.
Про технічні можливості водоканалу щодо оновлення водопровідних та каналізаційних мереж вести мову сьогодні взагалі не можна. Підприємство – у стадії ліквідації, та й фінансовий стан його такий, що коштів не вистачає для виплати заробітної плати та оплати електроенергії. Усі ці проблеми повинні вирішуватися під час капітального ремонту житлових будинків, чого, на жаль, у нас не робиться упродовж двадцяти років поспіль.
Зрозуміло, мешканці міста, працівники закладів громадського харчування та суб’єкти підприємницької діяльності зобов’язані уважно ставитися до своїх каналізаційних мереж, поважати себе та сусідів, які часто терплять від чужої байдужості, а головне – не легковажити з каналізацією для того, щоб уникнути неприємностей у майбутньому. Проте треба також усвідомлювати, що лише профілактичними заходами проблеми каналізації та вкрай зношених інженерних мереж багатоквартирних будинків не вирішити. Потрібна цільова програма капітального ремонту й заміни. Інакше ця проблема, яка з кожним роком набуває характеру міни сповільненої дії, може у будь-який момент вибухнути. І масштаби та наслідки цього вибуху можуть бути непередбачуваними.
Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень