27 серпня в м. Дрогобичі в приміщенні Народного дому відбулось вручення Міжнародної премії імені Івана Франка, першим лауреатом якої в номінації “За визначний особистий внесок у розвиток суспільно-гуманітарних наук” став Блаженніший Любомир, архиєпископ-емерит Української Греко-Католицької Церкви. Колишній предстоятель УГКЦ отримав високу відзнаку за монографію “Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901-1944) провісник екуменізму”.
Роланд Франко, голова правління Міжнародного фонду Івана Франка, у своєму виступі зазначив, що коли задумували створення премії, то сподівалися не лише піднести наукові здобутки Івана Франка, які забуті, не вивчені і лежать в музейних і архівних запасниках, але й продемонструвати світові, що Україна не terra incognita; що Україна має геніїв, якими може пишатися.
“Премію імені Івана Франка було названо міжнародною, бо він це заслужив. Мрію, щоб премія стала відомою у всьому світі і, поряд з премією Альфреда Нобеля, стала достойною і бажаною винагородою вченим з різних країн світу за дослідження в соціально-гуманітарних науках та україністиці”, – наголосив Роланд Франко.
Директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус зазначив, що організатори зробили все, щоб забезпечити високий рівень конкуренції і мати безсумнівного переможця Премії.
На церемонії нагородження були присутніми й члени міжнародного журі з Німеччини та Словаччини, представники влади та громадськість.
Відтак члени міжнародного журі – професор Микола Мушинка і професор Альфред Шпрьоде – розповіли про критерії, згідно яких оцінювались наукові праці. До складу ради увійшли науковці з 4 країн. На номінацію премії були подані 14 монографій з богослов’я, історії, філософії, культурознавства, літературознавства, етнології і україністики.
“Хочу зазначити, що цьогорічний Лауреат премії зробив вагомий внесок у розвиток суспільно-гуманітарних наук, зокрема богослов’я, тому заслуговує на таке визнання”, – сказав Микола Мушинка, професор Прешівського університету в Словаччині, даючи оцінку науковій праці Блаженнішого Любомира.
За словами Альфреда Шпрьоде, професора Університету Мюнстера в Німеччині, монографія “Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901-1944) провісник екуменізму” була захищена Блаженнішим Любомиром як докторська дисертація в 1972 році в Папському Урбаніанському університеті в Римі. Наукова праця була написана англійською мовою, а в 2015 році за сприяння Львівського національного університету імені Івана Франка була перекладена української мовою. Перекладачі актуалізували текст праці таким чином, що впровадили у неї найновішу бібліографію.
Відтак відбулась церемонія вручення нагороди Лауреату. Оскільки з об’єктивних причин Блаженніший Любомир Гузар не зміг прибути на захід, він уповноважив прийняти нагороду, а відтак в його імені зачитати подячне слово, владику Ярослава, єпископа Самбірсько-Дрогобицького УГКЦ.
У своєму слові Блаженніший Любомир подякував членам журі за те, що головну нагороду вирішили вручити за працю про митрополита Андрея Шептицького. “Митрополит Андрей – це постать, яка заслуговує на особливу увагу. Я вважаю, що нам важливо не тільки знати про Митрополита. Далеко важливішим є, щоб, пізнавши його багатосторонні діяння, ми старались його наслідувати”, – наголосив лауреат. Блаженніший Любомир висловив подяку також ректорату й науковим працівникам Львівського національного університету, завдяки ініціативі і праці яких ця книга вийшла у світ.
З вітальним словом до присутніх також звернувся голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, мер міста Дрогобич Тарас Кучма та ректор Дрогобицького державного університету ім. І.Франка Надія Скотна.
Завершилась перша частина церемонії вручення міжнародної премії покладенням квітів до пам’ятника Івана Франка.
Міжнародна премія імені Івана Франка започаткована Міжнародним фондом Івана Франка у 2015 році. Її заснував онук українського письменника Роланд Франко. У цьому році на здобуття премії було подано 14 наукових робіт з трьох країн Європи у восьми наукових дисциплінах. Міжнародна премія вручається у двох номінаціях: “ за вагомий особистий внесок у розвиток україністики” та “ за вагомий особистий внесок у розвиток соціально-гуманітарних наук”. У 2016 році премію було присуджено лише у одній номінації. Лауреат премії визначався на трьох етапах, де наукові роботи оцінювалися номінацій ними комітетами, потім Радою експертів і Міжнародним журі.
Ольга Нижник
ТОП коментованих за тиждень