Вгору серця – піднесемо їх до Господа. Ці слова священика та відповідь на них вірних чуємо щоразу на Святій Літургії і відчуваємо, як реально серце ніби очищується від вантажу буденності, підноситься вгору, до духовного, до вічного, до прекрасного.
Проте не тільки в церкві можна відчувати подібне піднесення та духовний ріст. Культура тому і називається культурою, що облагороджує людину, ушляхетнює, а можна й сказати, що “обтісує”. Недарма Народні доми чи музеї називають храмами культури. Одним із таких храмів культури у нашому Трускавці (можливо і найголовнішим) є дитяча школа мистецтв (директор – Ігор Нич).
І саме сорокаріччю камерного оркестру цієї школи був присвячений неординарний захід, який пройшов 12 травня в підвечірній час. О 17.00 в Народному домі розпочався концерт, на якому не було випадкових людей, майже не було депутатів та чиновників міської ради, зате були ті, хто добре себе почував у цьому товаристві.
“Concerto grosso” A. Corelli (Adagio, Allegro), “Ave Maria” G. Caccini, твори Антоніо Вівальді, Вольфганга Амадея Моцарта, П’яцолли та Штрауса, а ще ж “Полонез” Генрика Вєнявского і такі милі серцю кожного українця “Чарівна скрипка” Ігоря Поклада та “Мелодія” Мирослава Скорика. Ці твори звучали у виконанні зразкового дитячого камерного оркестру ТДШМ, оркестру викладачів, гості зі Львова Марії Ткачик, гості з Дрогобича Світлани Дицьо, яка водночас була і ведучою цього дивовижного концерту, самого Ігоря Нича та його доньки Ярини, інших учасників. Варто було лише глянути на натхнення, яке охоплювало музикантів під час виконання кожного твору, як відчувалося, що воно передається і тобі, і всім решта присутнім у цьому залі. Інколи аж хотілося сказати за Фаустом “Спинися, мить, прекрасна ти!”, от тільки це було не чудо від Мефістофеля, а чудо таланту, за яким – довгі години, місяці, роки виснажливої, творчої, декому може й незрозумілої, але так потрібної для нашої духовності роботи.
Дитячий камерний оркестр створений у Трускавці в 1971 році, його засновником була викладач скрипки Бела Бляс. Серед перших учасників оркестру були Людмила Талан-Ольшанська, Надія Кіх-Кулик, Віра Гладка-Витрикуш, Орест Мендзат, Юрій Галь, Леся Мандзяк-Рязанова, Алла Ковальова-Філенко, Ігор Нич, Любомир Поливка. В різний час керівниками ансамблю були Євгенія Домбровська, Михайло Маркевич, В. Біда та В. Витрикуш, а з 1984 колектив очолив Ігор Нич і керує ним вже 27 років. Незмінним концертмейстером ансамблю є О. Кіселичник. Оркестр неодноразово перемагав у обласних та республіканських оглядах, конкурсах, фестивалях. Понад 150 музикантів пройшло через творчу кузню цього колективу, серед них – Роман Касперський, Ольга Мельник, Ігор Андрущак, Оксана Хомишинець, Ольга Кіселичник-Фері, Сергій Фендак, Назар Малиновський, Павло Гурба, Роман Настьошин, Наталія Коленікова, Мар’яна Баняс та багато-багато інших.
Оркестр об’єднує людей, ріднить їх, це відчувалося протягом концерту 12 травня. Очільник головного спонсора заходу (фірма “Плеяда”) Павло Гурба був учасником оркестру. Як і редактор головного медіа-партнера Любомир Поливка, як і депутат міської ради Галина Шиманська, яка сказала чи не найкоротшу, а водночас і чи не найкращу промову на заході. Як і Світлана Дицьо та Ярина Нич, як і Сергій Фендак, який прибув розділити радість святкування, як і багато інших симпатиків цього чудесного колективу. “Я себе почуваю так, як би був у червоній камізельці” – дещо з гумором починає своє вітання колективу міський голова Трускавця Руслан Козир, теж випускник ТДШМ (1981 рік). Він не лише учень, але і друг школи мистецтв і в своїх словах побажання вказує, що за часів його юності в Трускавці було модно відвідувати ДШМ, тож нехай ця мода зберігається і надалі. А так воно і є. Мер вручив грамоти ювілярам. Вітали колег із ювілеєм і представники Дрогобича – педуніверситету та музичного училища імені Василя Барвінського.
Слова вдячності, квіти, усмішки щирості та поваги. Серед тих, хто прийшов вітати – депутат міськради Ігор Пілько, викладач ДШМ Галина Татомир, начальник відділу культури ТМР Світлана Ковальчин, редактор газети “Жива вода” о. Михайло Бучинський. Тут слід відмітити ще, що оркестр започаткував проведення Марійних концертів у нашому регіоні, вони проходять в катедрі Пресвятої Трійці (Дрогобич), в церквах Миколая та Покрови (Трускавець), Різдва Богородиці (Стебник), інших храмах. Духовна класична музика – нехай не переможе її попса з шансоном, нехай сховаються Євробачення з фабриками звьозд. У Трускавці нема фабрики звьозд, зате є майстерня, де філігранно відшліфовуються молоді українські таланти, де з самородків роблять алмази і – МУЗИКА ЗВУЧИТЬ. Твір Лесі Горової з такою назвою став завершальним акордом концерту 12 травня. “Класична музика жива – вона бореться і перемагає!”, сказав Ігор Нич і він правий. Отож, вгору серця, залишмо щоденні турботи і під чарівні звуки скрипки даймо себе переконати в тому, що людина має бути людиною і що духовне вище від матеріального, бо воно краще, досконале, бо воно вічне.
Музика звучить і хай звучить вона у виконанні камерного оркестру трускавецької школи мистецтв ще на многая і благая літ.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень