У суботу, 24 березня, в трускавецькому Палаці культури імені Т. Шевченка відбулася непересічна подія – показ вистави-трагедії «Дрогобицька Голгофа» авторства нашого земляка Тараса Метика.
Показ вистави у Трускавці проходив рівно через рік після її прем`єри, яка мала місце в Дрогобичі. Спочатку виставу показали у вузькому колі тільки для священнослужителів, каже Тарас Метик, це було на початку березня 2017-го. В кінці березня рік тому трагедія «Дрогобицька Голгофа» зібрала повні зали і отримала заслужене визнання, після чого її покази відбувалися в ряді міст. І ось трускавчани теж дочекалися, щоб побачити цю неймовірно зворушливу та правдиву історію у рідному місті. Показ п`єси у Трускавці проходив за підтримки міського голови Андрія Кульчинського та в рамках святкувань 25-ліття утворення Самбірсько-Дрогобицької єпархії Української Греко-Католицької Церкви.
Автором сценарію трагедії є Тарас Метик, член Національної Спілки журналістів України, режисером-постановником – Олександр Король, головний режисер Львiвського академiчного обласного музично-драматичного театру iм. Юрiя Дрогобича, а поставлена п`єса силами цього ж театру (директор – Микола Гнатенко, художній керівник, Заслужений діяч мистецтв України).
Ролі зіграли актори Іван Гарасимчук (о. Яким Сеньківський), Микола Козак (о. Віталій Байрак), Олександр Мороз (о. Северіян Бараник), Оксана Федчук (Марія), Юрій Федчук (Дмитро), Микола Дідик (Михайло), Олександр Латишев (капітан НКВС Волков) та інші, а сценографом виступив художник-постановник Ярослав Данилів.
У виставі відтворено події, пов’язані з мученицькою смертю блаженних священомучеників, монахів-василіян Северіяна, Якима та Віталія, беатифікованих Папою Іваном Павлом ІІ у 2001 р. Події розгортаються у 1939-1941 роках, за так званих «перших совітів», котрі напередодні початку радянсько-німецької війни здійснили масові мордування населення Західної України, в тому числі у Дрогобичі в катівні НКВС (тепер це територія фізмату педуніверситету) та в тюрмі «Бригідки». Автор п`єси-трагедії розкриває аморальну злочинну суть тоталітарної більшовицької безбожницької системи, котра воювала з Богом, Церквою та українським народом, але так і не змогла подолати їх.
В цій виставі зворушують за зачіпають за живе і слова з монологів та діалогів, і звуки, і картини. Немов у страшний сон поринаєш у ту дійсність, частинку якої ми ще застали в нашому дитинстві – у диявольську країну СРСР, котру зараз хоче відродити Московія. Автор подає реальні, правдиві факти – знущання в тюрмах, психологічний тиск, а навіть випадки розчленування людських тіл з метою їх приготування в якості їжі для в’язнів тюрми. Проте виставу однозначно краще побачити, ніж читати про неї, адже навряд чи хтось може залишитися байдужим після її перегляду.
– «Дрогобицька Голгофа» засвідчує вірність правді, вірність Богові, – сказав у привітальному слові перед початком вистави владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький.. Він відзначив, що хоча радянська влада і відважилася піднести каральний меч проти Церкви та віри Христової, проте Бог вкотре в історії показав, що пекельні ворота не здолають Христової Церкви.
Після вистави з коротким словом виступили Владика Ярослав Приріз, міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, автор сценарію Тарас Метик. Їхній виступ можна переглянути у Фейсбуці в групі «Трускавець. Оперативно».
Дуже добре, що в час Великого Посту у Трускавці проходять такі заходи як показ вистави «Дрогобицька Голгофа», а гості та жителі міста-курорту мають можливість відкрити для себе часто незнані сторінки історії. І добре, що міська влада підтримує такі акції та організовує їх. Звичайно, це аж ніяк не виправдовує такого варварства та дикунства як організація в місті-курорті наприкінці Великого Посту, напередодні Страсного Тижня у греко-католиків та православних і безпосередньо в Triduum Sanctum Страсного Тижня у римо-католиків, автомобільних гонок…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень