Престижна та добре оплачувана робота – те, до чого прагне будь-яка людина працездатного віку. Але знайти її стає дедалі складніше. І шукати роботу в нашій країні можна різними шляхами, зокрема через державну службу зайнятості або самостійно.
Упродовж січня-листопада 2012 року спеціалістами Дрогобицького центру зайнятості проведено анкетування 80% роботодавців Дрогобиччини, яке дало змогу визначити перспективні потреби у фахівцях та можливості укомплектування вакансій шляхом підготовки кадрів у мережі закладів професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.
Коли бракує електрозварників
Так, за даними опитування, проблеми з укомплектуванням вакансій у роботодавців виникають в основному через відсутність на ринку праці кваліфікованих кадрів за певними спеціальностями, а також внаслідок відсутності у претендентів потрібних професійних навичок та досвіду роботи. Основною проблемою укомплектування вільних робочих місць залишається низький рівень заробітної плати.
Серед особливо затребуваних спеціальностей у нашому місті є у фахівцях таких професій, як торгові агенти, продавці продовольчих та непродовольчих товарів (середня заробітна плата 1200-1700 грн.), бармени, офіціанти (1134-1200 грн.) й кухарі (1500 грн.), а також води автотранспортних засобів, трактористи, швачки, фармацевти, провізори (середня заробітна плата 1660-2200 грн.).
Нелегка праця електрозварника, тому знайти такого спеціаліста, навіть з окладом 2200-2300 грн., досить важко. А взагалі впродовж 2012 року у Дрогобицькому регіоні потреба у спеціалістах різних категорій становила 3350 посад.
Юристів у нас ого-го
Стабільним попитом користуються також бухгалтери й головні бухгалтери. Головний бухгалтер може розраховувати на оплату своєї праці у розмірі від 2600-3000 грн. До такої категорії вакансій належать і програмісти — кваліфікований фахівець у цій галузі офіційно «коштує» — від 5000 грн., адміністратори системи – 2500грн. Проте варто зауважити, що професіоналів високого рівня на нашому ринку праці небагато, а вимоги до них нерідко ставляться дуже високі.
Останнім часом впав попит на юристів. Складається враження, що ринок уже перенасичений цими спеціалістами, адже кандидати на посади в галузі юриспруденції часто звертаються в центр зайнятості, а відповідних вакансій досить мало. Впав і рівень зарплат – наприклад, остання вакансія на посаду юриста, яка надходила до нас, передбачала зарплату в розмірі 2000грн. Невисока зарплата і у лікаря-терапевта-1500-2200 грн.
А найнижчі зарплати отримують працівники, які працюють у сфері обслуговування – офіціантки, прибиральниці та няні, їхня праця оцінюється в розмірі мінімальної заробітної плати.
Важливо, щоб була зарплата….
Як зазначають у Дрогобицькому МРЦЗ, через не відрегульований ринок праці -коли спеціалістів одних професій забагато, а інших – замало, виникає безліч проблем. Зокрема, люди втрачають кваліфікацію, багато фахівців працюють не за спеціальністю, а ще маємо низьку внутрішню мобільність кадрів – і географічну, і професійну. Натомість зараз спостерігається нестандартна зайнятість -неформальна, тимчасова, сезонна, на неповний робочий день або тиждень.
Поряд з тим, як засвідчило анкетування, сьогодні більшість людей ставиться до роботи як до засобу виживання. Головне для них — отримання заробітної плати вчасно та в повному обсязі, гарантія зайнятості, соціальний пакет, здорове робоче середовище. І мало хто акцентує тут на розвитку себе як особистості, а тим паче, держави. Практично не замислюються працюючі українці над тим, чи є їхня робота соціальне корисною, як вона впливає на довкілля.
Марія Суховерська, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості, газета «Вільне слово»
ТОП коментованих за тиждень