21 травня 1997 році був прийнятий Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». З прийняттям цього закону втратив чинність старий закон УРСР “Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування”. Новий закон не тільки суттєво вивів місцеві ради на більш демократичний, цивілізований рівень, але і змінив статус місцевим депутатам, забравши від них звання «народний». Остаточно зникли «народні депутати» в містах, селах та селищах у 2002 році після прийняття нового закону про статус місцевого депутата. Народними депутатами залишились лише депутати Верховної ради України. Напевне це і правильно, як депутат міста може бути народним, якщо його обирав не весь народ, а громада міста. Це лише у комуністичній радянській державі так – «всі і все є народним, а фактично – партійне».
Однак такі зміни не повністю зачіпили місто Стебник – в нас міські депутати залишились народними. Річ в тому, що за 19 років не хватило ідеї, чи знань, чи часу змінити печатки Стебницької міської ради та її виконавчого комітету. На сьогоднішній день відтиск від них залишається такими: «Стебницька міська рада народних депутатів Дрогобицької міської ради Львівської області» та «виконавчий комітет Стебницької міської ради народних депутатів …». Добре, що хоч є тризуб по центрі. На скільки мені відомо, новообраний голова Стебника за 100 днів так і не зробив відповідної зміни.
Звичайно штемпельно-граверні проблеми не є найважливішими у місті калійників. Проте через таку недбалість місцевих можновладців можуть виникнути труднощі з документами у наших стебничан. Вимогливі та точні в роботі чиновники, особливо Державної реєстраційної служби, можуть відмовити в реєстрації нерухомості та інших правочинів, а нотаріус –відмовитися посвідчувати документ. Завжди прискіпливим до документів були і є суди, митниця, податкова. Скажуть, мовляв, документ вам видав один орган влади, а відтиск печатки зробив другий, і тоді треба додатково переконувати, а навіть і «мотивувати чиновника». Рятує те, що міські печатки рідко мокаються чорнилом, зазвичай на гумку довго хукають, і тому відтиск від них зазвичай є слабий та нерозбірливий.
Однак й це не головне. Найгірше, коли стебничани представивши документ Стебницької міської ради з такими печатками в інстанції Дрогобича, Трускавця, Львова не раз почують вже звичне «Ох, вже цей Стебник».
P.S. Скептикам скажу відразу – печатки не відмінили, а відмінили контроль за їх виготовленням.
Тарас Остап`юк, юрист, активіст ГО «Воля громади», газета «Воля громади»
ТОП коментованих за тиждень