Їм начхати на контролюючі органи
Від сімнадцяти до ста гривень – ціна за порушення громадського порядку, а точніше, за несанкціоновану торгівлю. «Розмір штрафу просто смішний, – говорить Віталій Малицький, заступник начальника міського відділу внутрішніх справ. – І вибачте, начхати їм на ті контролюючі органи, вони без сорому «обкладуть» брутальними словами всіх, хто застереже чи, боронь Боже, вижене з «насидженого» місця. А що може міліція, адже за грубий вислів самі правоохоронці можуть понести відповідальність».
Питання несанкціонованої торгівлі на вулицях міста вже неодноразово підіймалося на різних нарадах та засіданнях. «Джерела Трускавця» вкотре висвітлюють цю проблему на своїх сторінках. Минуло багато тижнів з часу, коли виконавчі органи отримали від міського голови вказівки: чим швидше звільнити наше місто від «бордюрних» торгашів. Виявляється, з цим явищем не так просто боротися. Адже аби не платити кошти за місце на ринку, люди продовжують виносити на продаж товар та сільськогосподарську продукцію куди їм заманеться. І якщо раніше продавці юрмилися поблизу ринків, то нині бабусі з трьома кілограмами картоплі, двома яблуками торгують будь де. За їхніми поняттями, де хочуть там і продають!
Поки міліція бігає за торговцями…
Міліція, запевняє Віталій Малицький, бореться, щоденно. Виставляється патруль, який слідкує за порядком, але ж кадрів не вистачає. «Якщо мої хлопці весь час патрулюватимуть торговців, – зазначає Віталій Казимирович,- то хто ж буде слідкувати за безпекою мешканців. Це справа не одного дня і не лише міліції, а й влади міста та санепідемстанції, має бути комплексний підхід».
– По торгівлі ми склали близько 400 протоколів, це в два рази більше, ніж минулого року. Згідно адміністративного законодавства передбачено попередження або адміністративний штраф від 1 до 7 неоподаткованих мінімумів громадянина. Людей попереджали неодноразово і накладали стягнення, в основному це попередження, адже що візьмеш від стареньких бабусь? – каже Віталій Малицький.
Поки правоохоронці ганяють «народних» продавців по парку, місцева влада придумує альтернативні місця для торгівлі. Як відомо, вже є рішення міського голови про те, щоби всю торгівлю винести на бульвар Юрія Дрогобича. Також створять довгоочікуваний ринок з помірними цінами. Є ідея по вулицях Сагайдачного, Довженка, Івасюка спорудити міні-ринки, над цим вже попрацювали архітектори міста, знайшлися і спонсори. Вже відведені земельні ділянки. Втім, чи подіє такий метод на торгашів і вони покинуть центральні вулиці, невідомо, адже ці люди якраз на оренді й економлять, і покупці в центрі є завжди, а от як на ринку буде з клієнтурою, передбачити складно, гарантій ніхто не дасть.
Де сирочок брали, там і правди шукайте?
Проте несанкціонована торгівля не лише псує естетичний вигляд міста, а ще й є небезпечною для здоров’я його мешканців та гостей. Якщо ви думаєте, що домашній сир з бордюру на вулиці кращий, ніж з ринку, де він точно був перевірений на безпечність, то ця хибна думка може коштувати вам здоров’я. “З летальними випадками справи не мала, але важкі отруєння були”, – каже головний державний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут.
Вся продукція повинна мати сертифікат якості. Продукти, особливо кисломолочні та ще й в таку спеку, псуються миттєво, а за наявності документу, сертифікату якості у продавця ви можете поскаржитись нам і ми зможемо вжити заходів. А якщо це куплено в місцях стихійної торгівлі, то ми реагувати ніяк не можемо».
Несанкціонована торгівля – це порушення громадського порядку. Засоби впливу санепідемстанції є обмежені. Вона може лише інформувати, виносити постанови про заборону, а от ліквідація продукції не в її компетенції. Та все ж санепідеміологи попереджають, що така торгівля є чинником, який впливає на поширення глистяної інвазії, кишкової палички. Окрім того, оскільки в країні зафіксували випадки холери, людям взагалі треба бути обережнішими вдвічі. Пані Наталія авторитетно заявляє, що джерелом захворювання на холеру є хвора людина, а не тільки заражені продукти. Ніхто не виключає, що до нашого міста приїхав хворий з території Маріупольщини чи Бердянщини і продає собі спокійно продукти харчування.
А родзинка вже з пліснявою
Втім, не було б попиту – не було б і пропозиції. Самі відпочиваючі часто заступаються за торговців, кажучи, що це така собі родзинка Трускавця, і взагалі їм так зручніше, бо можуть придбати все необхідне і нікуди далеко не треба їздити. Але ж хто потім відповідатиме за втрачене здоров’я кожного, і до кого підуть споживачі зі скаргами, невідомо. Ми розпитали мешканців міста, що вони думають про придорожню торгівлю чи купують такі продукти. Думки розходяться, але більшість людей, звісно, проти.
Ольга Миколаївна: «Я завжди купую у торговців, я живу тут поряд (Стебницьке кільце), а жінки з молоком раненько приходять, от мені й виходить купувати одразу свіженьке».
Олег Петрович: «Покупками займається жінка, але я їй не дозволяю купувати продукти на дорозі, хто знає, що та бабка продає, а потім якщо щось станеться, то шукай вітру в полі».
Марія, відпочиваюча: «Мне все нравится, может, оно и не очень хорошо, что продают прямо на дороге, но я всегда покупаю овощи, где еще можно побаловать себя домашними продуктами…»
Вася: «Я не знаю, як люди можуть купувати продукти з землі, де ходять всілякі бомжі, собаки, поряд стоять брудні машини і задимлюють все вихлопними газами…»
Так чи інакше – незаконна торгівля процвітає, найболючішими точками Трускавця на сьогодні є території біля ринку «Дукан», санаторію «Весна» та кінотеатру «Злата», також біля Стебницького кільця та нагірна частина біля бювету. І нарікати лише на правоохоронні структури не зовсім правильно, хоч мотиви їхньої лояльності також не зовсім зрозумілі. Бабусь, звісно, шкода, але попри місцевих бабусь на бордюрах розгортається прибутковий бізнес, який, виходить, ніхто не може проконтролювати.
Леся Боднар, газета “Джерела Трускавця”
ТОП коментованих за тиждень