Невтомний дослідник

20.02.2015 | Filed under: Публікації

/Іванові Михайловичу Скибаку – 60!/

20 лютого свій 60-літній ювілей відзначає Іван Скибак, дослідник історії Трускавця та історії Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, експерт з питань паломництва, автор багатьох публікацій на релігійну та культурологічну тематику, музейник, краєзнавець, режисер, громадський діяч.

Цей скромний, інтелігентний та побожний чоловік відразу викликає до себе симпатію та повагу. Його пасія – це історія, культура, духовність, тобто те, що не цікаве більшості пересічних обивателів. Чи не тому постать Івана Скибака зараз незаслужено знаходиться в тіні? Та він не нарікає, а продовжує свою роботу, свою місію на Землі.

Народився Іван Михайлович Скибак 20 лютого 1955 року в с. Воскресінці Рогатинського району на батьківщині Насті Лісовської (знаменитої Роксолани).

Зацікавлення історією в нього проявилося ще з раннього дитинства. Планував поступати на історичний факультет, проте не був членом партії і дорога туди для юного «роксоланчика» була закрита. Та й дотримувався він завжди правих поглядів.

Тому після закінчення у 1972 році Васючинської середньої школи Івась вступає до Львівського культосвітнього училища на режисерське відділення. Отримавши диплом, працює актором Львівського театру юного глядача. Далі зі Львова переїжджає у Трускавець і стає режисером місцевого Народного театру. І ось вже майже сорок років його життя пов’язане із Трускавцем, котрий став для нього другою малою батьківщиною. Тут він формується як краєзнавець, музейник, публіцист, тут розвиває свої таланти, тут проходить шлях від рядових культорганізатора та екскурсовода до директора музею, заступника міського голови, врешті-решт до почесного старійшини Трускавця.

З 1976 р. Іван Скибак працював культорганізатором в санаторії «Алмаз», художнім керівником та режисером театру народного Будинку культури Трускавця. В 1977 році закінчує курси екскурсоводів при Дрогобицькому педінституті. З 1980 по 1991 рік – період праці в Екскурсійному бюро. Після закінчення (без відриву від роботи) філологічного факультету Львівського університету ім. І. Франка Іван Скибак стає директором музею «Дрогобиччина», згодом старшим науковим співробітником музею історії Трускавця. А коли у правлячого архієрея Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ світлої пам`яті Владики Юліана Вороновського виникла ідея відкрити Єпархіальний музей, саме Івана Скибака запрошують його створити і очолити.

Урочисте відкриття Єпархіального музею в Трускавці відбулося 11 жовтня 1998 року. Музей під керівництвом невтомного у своїй праці директора відразу стає культурним центром. Сюди приїжджають поважні гості, серед яких Глава УГКЦ кардинал Любомир Гузар, Католікос Вірменської Церкви Нерсес Бедрос ХІХ, папський нунцій в Україні Микола Етерович, багато знаних політичних діячів, письменників, поетів, артистів. Відвідувала Єпархіальний музей і Героїня світу Ірина Сеник (до речі, кума Івана Скибака). Її вишивки експонувалися в музеї під назвою «Гулагівські мініатюри» в рамках виставки «Ідея державності – Бог і Україна».

Іван Скибак з головою поринає у творчу роботу, організовує щораз нові виставки. Для прикладу, у 2001 році велику популярність здобула експозиція, присвячена митрополиту Андрею Шептицькому «З його духа печаттю» з фондів Національного музею у Львові. Саме митрополиту Андрею Шептицькому та Патріарху Йосифу Сліпому були присвячені постійно діючі виставки, основу фондів яких склала приватна колекція світлої пам`яті доктора Романа Смика з Чикаго, доброго друга Івана Скибака.

В цей час з-під пера невтомного дослідника виходить історія музею «Єпархіальний музей у Трускавці. Реліквії митрополита Андрея Шептицького». За сценарієм Івана Скибака був проведений і вечір пам`яті Слуги Божого Андрея Шептицького «Апостол правди і любові», який проходив у Трускавці з нагоди Року Митрополита в грудні 2001 року.

А в 2000 році у Трускавці проходить наукова конференція «Шашкевичівські читання» на тему «Руська Трійця» і християнська традиція в духовному житті України». Іван Скибак не тільки займається організацією Шашкевичіани, але й встигає підготувати та виголосити блискучу доповідь «Отець Маркіян Шашкевич у студіях Патріарха Йосифа Сліпого».

Втім, не забуває і про свій рідний край – Опілля. Підтримує зв’язки з Львівським Земляцтвом Братів-рогатинців, виступає на наукових конференціях у Рогатині та Бережанах. Дослідив і описав біографії багатьох видатних священиків Рогатинщини.

Намагаючись поєднати свою малу батьківщину вроджену і малу батьківщину набуту, на одній з конференцій виголошує доповідь-розвідку «Отець Олекса Пристай і Опілля», яка в майбутньому буде неоціненним джерелом для дослідників життя і творчості отця Олекси Пристая, автора тетралогії «З Трускавця у світ хмародерів». До речі, о. Олекса Пристай був одружений в с. Григорів, яке межує з с. Воскресінці, де народився І. Скибак.

В 2002 році вир політичних подій затягнув Івана Скибака на вершини владного Олімпу. Він стає заступником міського голови Трускавця з питань діяльності виконавчих органів. З головою поринувши у вир проблем міського життя, займається підготовкою до важливої культурно-історичної події міста – 175-річчя курорту. В грудні 2002 року Іван Скибак отримує з рук архієпископа УАПЦ Луки орден Архистратига Михаїла «За віру і вірність» – за розвиток міжконфесійних стосунків і зв’язків між церквами.

З метою поліпшення роботи установ культури, освіти, торгівлі, відділу інфраструктури на посаді заступника міського голови вирішував ряд важливих питань у високих урядових установах і міністерствах України. Та суха чиновницька робота – не для такої творчої людини як Іван Скибак. Тому він повертається у свою стихію – подорожі, духовність, культуру. З лютого 2003 р. по березень 2004 р. очолював Бюро Паломництв у Києво-Галицькій Митрополії УГКЦ.

Сім років (з 2004 по 2011 роки) Іван Скибак був заступником генерального директора ТзОВ «Санаторій «Карпати» з питань культурно-масової роботи. У співавторстві з письменником та поетом Миколою Гриценком написав сценарій телевізійного фільму «Місто живої води», присвяченого 180-й річниці курорту Трускавець. На той час це був величезний прорив у справі промоції курорту. Важко сказати, чи котрась із наступних відеоробіт змогла перевершити цей фільм, настільки продуманими були його сценарій та всі діалоги, настільки легкою та витонченою була сюжетна лінія.

За режисурою згаданого вище Миколи Гриценка та Івана Скибака постав і фільм «Три історії Трускавця». А у фільмі «Трускавець історичний» режисера Тетяни Боришпол Іван Скибак виступає головним оповідачем минувшини курорту. На базі Єпархіального музею знімається і фільм «Трускавець духовний».

Прославився і як фотомитець. Під час святкування в 2006 році 150-літнього ювілею від дня народження Івана Франка сфотографував багато цікавих і неповторних моментів, зокрема перебування у Нагуєвичах Президента України Віктора Ющенка і багатьох видатних діячів письменників і поетів.

Влітку 2005 року Іван Скибак бере участь у Міжнародному фестивалі української естрадної пісні «На хвилях Світязя». Кілька років поспіль був членом журі фестивалю «Кришталевий Трускавець» та фестивалю «Яскрава країна у Трускавці».

Активно співпрацював зі Всесвітньою службою Радіо Україна та ведучою Еммою Бабчук. І зараз його голос часто можна почути на радіо та дізнатися від нього цікаві речі про Івана Франка, Уляну Кравченко, отця Олексу Пристая, Бруно Шульца, про архітектуру Трускавця та цілющі води курорту. І де в його голові вміщається стільки цікавої інформації?

Іван Скибак завжди цікавився взаєминами між творчими людьми, досліджував історію, літературу. Колись Марія Матіос так жартівливо сказала знаному історику Георгію Шаповалову: «Ти дай почитати це Скибаку для аналізу, він риє, як кріт…».

Взагалі тема його контактів із відомими людьми вартувала б окремого дослідження. Історики Георгій Шаповалов та Володимир Овсійчук, Народні артисти України Ніна Матвієнко, Іван Попович, Степан Ґіґа, Михайло Кривень, кіноактриса Оксана Сташенко, політик Іван Плющ, письменники Марія Матіос, Богдан Стельмах, Марія Чумарна та Микола Гриценко, священики та єпископи, науковці та музейники – кожен міг би сказати багато добрих слів про пана Івана.

Як заступник голови Оргкомітету докладає всіх зусиль до проведення у Трускавці Міжнародної наукової конференції «Іван Франко та Митрополит Андрей: Мойсеї українського народу», яка відбулася 24-25 травня 2006 р. і пройшла на надзвичайно високому рівні. На конференції виголошує доповідь «Християнська поетка Уляна Кравченко: літературна учениця Івана Франка». Життєвий і творчий шлях цієї української письменниці Іван Скибак висвітлив у кількох публікаціях. Досліджував біографії видатного новеліста-письменника Василя Стефаника, вже підготовлені до друку матеріали про Корнила Устияновича.

В грудні 2007 року в Палаці культури імені Шевченка у Трускавці проходить наукова конференція «Три герої з Трускавця: В. Білас, Д. Данилишин, Р. Різняк-Макомацький», присвячена річниці страти В. Біласа та Д. Данилишина. Іван Михайлович і тут доклав всіх зусиль, щоб захід пройшов на належному рівні.

На запрошення історика Георгія Шаповалова у Запоріжжі на науковій конференції Іван Скибак виступив із доповіддю про героїв села Кульчиці біля Самбора – Франца-Юрія Кульчицького та Петра Конашевича-Сагайдачного.

Разом з директором Львівського історичного архіву світлої пам`яті професором Орестом-Нестором Мацюком написав «Короткий нарис історії Трускавця». А вже в якості заступника голови міської громадської організації «Рада Старійшин» Іван Скибак разом з Борисом Кривком бере на себе головний тягар організації академії, присвяченої 80-літтю від дня народження свого щирого друга, світлої пам`яті Ореста-Нестора Мацюка. Академія відбулася 24 червня 2012 року. Ідея встановлення меморіальної таблиці Оресту Мацюку належить Іванові Скибаку, як, до речі, і ідея встановлення пам’ятника Митрополитові Андрею Шептицькому.

Перу Івана Скибака належить ряд книг. Окрім згаданого вище «Короткого нарису історії Трускавця» він написав передмову та подав основний матеріал до «Бібліографії Трускавця», підготував тексти до ряду фотоальбомів, зокрема «Трускавець з висоти пташиного лету», «Карпати», «Трускавець» та інші. Проте чомусь його завжди відтісняли на другий план, в тінь, забуваючи свідомо чи несвідомо про його роль у творенні фільмів, книг, фотоальбомів. Проте той, хто випромінює світло своїм життям, тіні не боїться…

Про вілли Трускавця Іван Скибак підготував ряд публікацій, а зараз працює над підготовкою книги на цю тематику. У невтомного дослідника історії та краєзнавця ще багато творчих планів: мріє написати і видати повноцінну історію Трускавця, з цього приводу працює в архівах Львова, Кракова, Варшави.

– Маю направду безцінні матеріали з історії Трускавця і думаю, що з Божою допомогою зможу видати і гарну історію Трускавця, і зробити фільм моєї мрії – про благословенний Трускавець, – сказав в одному з інтерв’ю Іван Михайлович.

Тож побажаємо ювілярові здійснення його мрій, доброго здоров`я на многая літ та творчого натхнення. З роси і води Вам, Іване Михайловичу!

Володимир Ключак

(Переглядів 461 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви