Згідно Закону України від 05.03.2015 року № 247 «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення»(далі – Закон)з квітня 2015 року нотаріуси отримали право проводити реєстрацію договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення незалежно від нотаріального посвідчення договору.
Державна реєстрація права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, поданої власником чи набувачем відповідного похідного права, або уповноваженою ними особою .
У разі подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень орендарем, реєстрація може здійснюватися без подання ним документа, на підставі якого виникло право власності (державного акта, свідоцтва та ін.) за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку у Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру земель.
У зв’язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)змінилася оплата за державну реєстрацію права оренди земельної ділянки:адміністративний збір – 0,06 мінімальної заробітної плати, що становить 73,08 грн. та оплата за витяг (наразі -120 грн.)
Цим Законом, зокрема, передбачено внесення змін до Закону України «Про оренду землі». Вказані зміни передбачаютьскорочення істотних умов договору оренди з одинадцяти до трьох, а саме:об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);строк дії договору оренди;орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Інша новела Закону передбачає, що при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років.
Дані новації допоможуть за рахунок державних та приватних нотаріусів збільшити кількість пунктів, де можна провести реєстрацію. Громадяни та юридичні особи самостійно зможуть обирати звернутися їм до державного реєстратора чи до нотаріуса.
Начальник реєстраційної служби
Трускавецького міського управління юстиції
Ліля Топорович
ТОП коментованих за тиждень