З 1 січня набув чинності Закон України «Про зайнятість населення». В час постійного зростання конкуренції на ринку праці з одного боку та нестачі кваліфікованих кадрів з іншого, що нового для українців несе цей документ? Чи полегшить він пошук першого місця праці студентам та не першого – матерям? Про це ведемо розмову з начальником Трускавецького міського центру зайнятості Маргаритою Роман.
– Маргарито Анатоліївно, найперше, на Вашу думку, чого більше в новому Законі «Про зайнятість населення» для простих, як кажуть пересічних українців, – плюсів чи мінусів?
– Звичайно, більше плюсів. Та, як і до всього нового, до норм закону потрібно звикнути, навчитися максимально ефективно за ними працювати. Тому, що нововведення націлені на збалансування попиту та пропозиції робочої сили, на встановлення зв’язку між освітою та ринком праці для подолання молодіжного безробіття, на активне залучення та використання досвіду працівників зрілого віку.
– З цього місця, будь ласка, конкретніше. Як новий закон, наприклад, встановлюватиме зв’язок між освітою та ринком праці? Тобто які гарантії працевлаштування випускників вишів за фахом?
– Студенти професійно-технічних училищ та вищих навчальних закладів останніх курсів відтепер мають право на стажування у працедавців строком до шести місяців. Відтак до їхньої трудової книжки в обов’язковому порядку буде внесено запис про проходження стажування. Власне, це свідчитиме про набуття певного досвіду роботи.
Закон також стимулює молодих спеціалістів, котрі вирішили працювати у сільській місцевості. Випускнику, котрий уклав договір на строк не менше трьох років, надається житло на цей термін та одноразова адресна допомога в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
– Маргарито Анатоліївно, часто проблеми з працевлаштуванням мають також люди зрілого, передпенсійного віку…Чи захищає їх новий закон?
– Так. В оголошеннях про вакансії забороняється зазначати обмеження дискримінаційного характеру. Ця норма повинна привести діяльність кадрових агенцій у відповідність до європейських стандартів.
Також, згідно з новим законом, громадяни віком від 45 років зі страховим стажем не менше 15 років мають право до досягнення пенсійного віку на одноразове отримання ваучера для оплати навчання нової професії або підвищення своєї кваліфікації. Вартість такого ваучера встановлюється в межах вартості навчання, але не вище 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
– А як щодо працевлаштування соціально вразливих категорій – матусь з дітьми тощо?
– Новим законом розширено перелік соціально незахищених категорій. Так, до категорії громадян, котрі мають додаткові гарантії в сприянні працевлаштуванню, тепер належать не лише матері з малолітніми дітьми чи самотні матері, а взагалі один із батьків, або особа, яка їх замінює, якщо вона має на утриманні дітей віком до шести років, або виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років чи дитину-інваліда.
Для працевлаштування такої категорії громадян встановлюється квота в розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік. Працедавці самостійно розраховують цю квоту та забезпечують працевлаштування соціально незахищених категорій. В разі невиконання цього пункту в законі чітко прописано відповідальність і накладається штраф.
– Маргарито Анатоліївно, але ж відмінено дотації на створення нових робочих місць…
– Але передбачено стимулювання працедавців до створення нових робочих місць шляхом виплати компенсації працедавцю в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за особу. Протягом року такий працедавець може отримувати щомісячну компенсацію в розмірі єдиного внеску.
– А тим, хто таки втратив місце праці та знаходиться в пошуку нового, новий закон справді допоможе зареєструватися в центрі зайнятості швидше та простіше?
– Так, змінена норма набуття статусу безробітного. Цей статус тепер надається не з сьомого дня, як раніше, а вже з першого. Але це не означає, що допомога з безробіття надійде швидше – вона призначається з восьмого дня після реєстрації.
А розмір такої допомоги з безробіття тепер не обмежується середньою заробітною платою по регіону, де зареєстрована особа, а максимум буде єдиним на всій території України – чотири прожиткові мінімуми для працездатних осіб.
Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»
ТОП коментованих за тиждень