«Кожен мешканець, сплативши квартплату, сподівається отримати якісні комунальні послуги. Якщо у під’їздах брудно, світла немає, сміття вивозиться не регулярно, в підвалах сморід, а в квартирах холодно… тоді вихід один: не купувати таких послуг і… рятуватися самотужки. ОСББ і є одним із способів самопорятунку від сваволі трускавецької комуналки», – вважає депутат міської ради Андрій Кульчинський.
Рятуватися самотужки
Андрій Кульчинський зареєстрував і є головою чотирьох ОСББ. Один із будинків – на вул. Івасюка, 10 – був взятий співвласниками на баланс 2 роки тому. Ще на три будинки оформляються документи. Тобто, вже достатньо досвіду, аби ним поділитися. Пане Андрію, що, на вашу думку, об’єднує і різнить трускавецький ЖЕК і ОСББ?
Об’єднує – хіба що напрямок діяльності, все решта – тільки різнить. Починаючи від тарифів і закінчуючи якістю наданих послуг. ЖЕК закладає в тариф квартплати роботи, більшість з яких не виконуються, приміром, прибирання прибудинкової території, поточні ремонти, дератизація, прибирання у підвалах. Завищеною є плата за надані послуги. Наприклад, за освітлення під’їздів з кожного будинку стягується приблизно 700 грн. на місяць, при тому що лампочки практично ніколи не вкручуються. За освітлення в нашому будинку, де в під’їздах завжди всі лампочки горять, до того ж працює водяний будинковий насос, який підтримує постійний тиск води у трубах, ми платимо в зимові місяці щонайбільше 80 грн. Як бачите, різниця у десять разів. Тобто, в комунальних будинках тарифи є досить штучними – у них ховаються різного роду витрати самого підприємства.
Наш тариф – 1 гривня за кв. м. Цих коштів вистачає, щоб оплачувати роботу управляючого будинком, бухгалтера, двірника і прибиральника під’їздів. При цьому у нас чисто – і в під’їздах, і навколо будинку.
Керівника комунального підприємства призначає влада, їй він підзвітний. Голову ОСББ обирають мешканці будинку, а тому він старається виконувати якнайкраще свої обов’язки, інакше люди призначать іншого.
Технічний працівник ЖЕКу ніколи не оглядає комунікації в будинку, а голова чи керуючий ОСББ щодня обходить територію будинку. Його робота переважно зводиться до профілактики пошкоджень усіх мереж.
Однак це вигідно
Чи не зарано ми почали вбачати в об’єднаннях співвласників – панацею від комунального лиха? І з якими проблемами доведеться зіткнутися ініціатору створення ОСББ?
Панацея – не в самому ОСББ, а в людській свідомості і активності. А щодо проблем, то найперша з них така, що умовою передачі будинків на баланс ОСББ має бути капітальний ремонт коштами попереднього власника – КП «Наше місто» – наразі майже банкрута. Але я радив би не чекати капітальних ремонтів, а об’єднуватися в ОСББ – однак це вигідніше.
Нерівноцінність стану житлового фонду – також проблема. Легко працювати у нових будинках. Попробуй попрацюй в старому будинку, де аварійні ліфти, зношені внутрішньобудинкові мережі, протікають дахи – тут без допомоги влади об’єднанню буде дуже важко.
Ще одна проблема – заборгованість з квартплати. Цікаво, що незаможні люди, особливо пенсіонери, є дуже дисциплінованими, боржники – здебільшого цілком платоспроможні громадяни. Але з 1-го січня знову відновлено пеню за несвоєчасно сплачені комунальні послуги і значно спрощено механізм судових розглядів у справах боржників. Думаю, це допоможе.
Обнадійливі тенденції
Нова влада прийшла з програмою реформування комунального господарства і створення ОСББ. Чи відчули наразі ОССБ на собі турботу влади?
ОСББ сьогодні – це результат діяльності ентузіастів, а не системного впливу влади. Нова влада розпочала працювати, коли грошей у бюджеті вже не було. Зараз початок року, щойно прийняли бюджет – грошей ще нема. Але на рівні домовленостей – і з міським головою, і з профільним заступником – проглядаються дуже обнадійливі тенденції.
Щодо «турботи» колишньої влади, то можу навести такий приклад – мовби незначний, але дуже показовий. Минулого року, якраз перед виборами, мінялися таблички з назвами вулиць. На комунальних будинках – поміняли, на будинках ОСББ – жодної.
Іще приклад. Доки вивозом сміття займалося КП «Наше місто», для ОСББ тариф був у півтора рази вищий. Коли сміття возили у Стрий, то сесією провели рішення про компенсацію тільки для комунальних будинків.
Упродовж восьми останніх років в КП «Наше місто» було вкладено 22 млн. грн. В усі разом взяті ОСББ (це 15% житлового фонду) – в сотню разів менше. Тобто мала місце дискримінація щодо ОСББ.
Добра від добра не шукають
Як на вашу думку, трускавецьке комунальне господарство в існуючій формі має якусь перспективу?
Якби я бачив світле майбутнє КП «Наше місто», то я б не створював ОСББ. Добра від добра не шукають. Але тих людей, які зараз страйкують, вимагаючи зароблені кошти, я також розумію. До речі, у такому розвитку подій немає нічого дивного, раніше заборгованість завжди погашалася з бюджету розвитку, тобто ми щось продавали – землю або майно – і виплачували працівникам КП зарплату. Всі звикли – і тепер знову вимагають повернути все «на круги своя».
2008 року я був ініціатором реформування КП «Наше місто». Передбачалося створити ТзОВ з залученням приватних інвесторів. Тоді все це можна було зробити безболісно: підприємство не мало боргів, точніше, вони вчасно погашалися з того ж таки бюджету розвитку. На жаль, всі напрацювання (навіть рішення сесії міської ради) були проігноровані попереднім керівництвом. Зараз будь-які перетворення матимуть для комунальників більш радикальний характер.
Гірше не буде
І все-таки, пане Андрію, чому так поволі рухається справа з утворенням ОСББ?
Має пройти час, допоки громада зрозуміє, що альтернативи ОСББ – немає. Людей треба переконувати, адже більшість з них є дуже інертними і консервативними – вони бояться змін. Буває дивно: здавалось би, гірше, як є в нашій комуналці, бути вже просто не може, а когось і далі страх бере – чи не стане ще гірше. Треба пояснювати, що ЖЕК в класичному розумінні – це вчорашній день, і сьогодні він вичерпав себе.
Багато залежить від авторитету ініціатора. Такими ініціаторами створення ОСББ могли би бути працівники КП «Наше місто», там є толкові люди, які знають комуналку міста, дехто мешкає у багатоквартирних будинках – тільки організуй ОСББ і застосовуй свої знання і вміння.
Післямова
Рух щодо створення ОСББ почався ще в 90-их роках з ухваленням закону про ці об’єднання. У проекті житлового кодексу, який планується прийняти цьогоріч, записано, що до 2015 року увесь житловий фонд має перейти до ОСББ. Отже, це процес незворотній, і чим швидше ми його почнемо, тим скоріше дійдемо ладу в нашій міській господарці.
У Трускавці зареєстровано 25 ОСББ, ще для чотирьох об’єднань співвласників – документи оформляються. Але… На шляху до абсолютного переходу житлового фонду до рук ОСББ – багато прикрих несподіванок. Одна з них – недобросовісні голови ОСББ. Про це – в наступних публікаціях.
Інтерв’ю підготувала Валентина Гук, для “Трускавецького вісника”
ТОП коментованих за тиждень