У жовтні 1914 року на горі Бренів біля с. Орів було здійснено поховання Українських Січових Стрільців в кількості 38 осіб. В 1939 році народним способом був висипаний курган братської могили на горі Бренів. Там, за розпорядженням крайового провідника ОУН на ЗУЗ Володимира Тимчія-Лопатинського, були поховані жертви польського терору із сіл Ямельниця та Орів. У Дрогобичі, у 1941 році, під час німецької окупації були проведені розкопки на Стрийській, 3. Віднайдено останки зокрема сімнадцять останків, серед яких було двоє орівчан, яких усіх перепоховали у згаданій братській могилі на горі Бренів.
Під час другої світової війни навколо сіл Зимівки та Орова по лісах, коло потоків та полонинах таємно у ночі проводилися поховання загиблих воїнів Української Повстанської Армії, які активно діяли на цьому терені. Скільки саме там поховано, ніхто вже не скаже.
У 1979 році ця могила на чолі зі сколівськими комуністами була бульдозерами по-варварськи зруйнована. На цьому місці засіяли колгоспний овес. Розрахунок був на втрату пам’яті людей про це місце поховання.
У 1989 році при допомозі Бориславського «Меморіалу» та Дрогобицького Братства УПА розпочався процес відновлення братської могили. На той час там було відомо прізвища тільки 26 осіб, решта були невідомі. Велися пошуки свідків тих далеких подій. Очевидці розповіли про місця тимчасових поховань повстанців. Всі вони були віднайдені, ідентифіковані і урочисто поховані у згадані братській могилі на горі Бренів. Поблизу могили була зведена капличка Пресвятої Богородиці. А у 2006 році була встановлена на капличці на горі Бренів меморіальна таблиця присвячена Президенту УГВР Кирилу Осьмаку, який у цій місцевості у 1944 році був важко поранений. Тепер в могилі поховано 79 осіб. Пошуки тривають. Детальна історія про поховання у братської могили на горі Бренів, про життєві подвиги українських героїв, які полягли за волю України описано місцевим краєзнавцем Богданом Гуцилом у його книзі «Воскресла Бренів – пам’ять у світи», з якою можна познайомитися в Інтернеті, за посиланням http://protruskavets.org.ua/2010/08/19/breniv/
Про все це коротко розповідає листівка, видана нещодавно видавництвом “Сурма” в Дрогобичі. Листівка видана коштами таких людей – Богдан Гуцило (1000 гривень), Сергій Кнюх (300 гривень), о. Михайло Комарницький (200 гривень). А в найближчому майбутньому коштами обласного депутата Петра Іванишина буде випущено в світ видання, присвячене Бахчисарайській іконі Матері Божої, повідомив Богдан Гуцило.
Маємо велике прохання, якщо комусь відомо про події та осіб, пов’язаних з похованнями у братській могилі на горі Бренів, просимо повідомити за тел. (247) 6-88-31 Богдану Гуцилу – упоряднику цієї листівки.
До речі, щорічно в третю неділю вересня буде відправлятися Служба Божа та Панахида поблизу братської могили та каплички Пресвятої Богородиці – Меморіального комплексу, який має державний історико-архітектурний статус і який внесено до реєстру нерухомих пам’яток України № 1805-Ш від 8.06.2000 р. на горі Бренів, урочище Марголичі, с. Орів, Сколівського району. Там відбуватиметься і Ватра Пам’яті Героїв, які боролися і полягли за волю України.
ТОП коментованих за тиждень