Пам`яті Михайла Біласа

26.01.2016 | Filed under: Публікації

25 січня 2016 року на 92-му році життя упокоївся у Господі славетний син трускавецької землі, Народний художник України Михайло Якимович Білас. Це непоправна втрата не тільки для нас, трускавчан, але і для всієї України, а ще для всієї світової культури. Талант-самородок, зроджений карпатською землею, прожив гідне життя. У спадок нам він залишив не лише свої твори, якими світ зачаровується, а Трускавець пишається. У спадок нам Михайло Білас залишив приклад – як треба жити, як любити рідну землю, як бути вільним, гордим, нескореним і водночас людяним, благим, світлим.

Журналіст Андрій Говіщак так описує родину та дитячі роки майбутнього Народного художника: «Дідусем Михайла Біласа був Іван Білас. Служив він за Австрії і Польщі гайовим неподалік від Трускавця, у Колпці. Його дружина Єва Бурик походила з Трускавця і саме по її лінії Біласи були посвоячені з родом відомого народного месника Василя Біласа. Брат Івана Біласа Петро був гайовим на Широкому Полі, як їхати на Помірки, і мешкав у Трускавці. Батько Михайла Біласа Яким народився у вересні 1898 році. Працював недовго гайовим з батьком у Колпці. Одружився у 1921 році на Марії Пужаковській із заможної родини зі Стебника. Тут у них 16 січня 1922 року народився старший син – Йосиф Білас, славний лісівник. Невдовзі Якима Біласа переводять на службу у велике повітове лісництво у с. Крехівці, що в Долинському повіті на Станіславщині, тепер Івано-Франківщині. І першого серпня 1924 року появився на світ другий синочок – Михайло, якому доля світила стати Народним художником України, відомим і поза межі держави митцем ткацьких полотен з вовни. Згодом Якима Біласа переводять на службу у село Медвежа Дрогобицького повіту. Тут проходять дитячі та юнацькі роки Михайла. Йосиф, старший син, живе у Стебнику. Коли братам випадало якийсь час пожити разом, то проводили час цікаво і весело. Батько водив їх лісовими стежками, розповідав про віковічні дерева, життя звірів та птахів. Уже тоді Йосифа більше цікавило життя лісу та його мешканців, а Михайло віддавав перевагу розмаїттю квіткових барв, вишивкам на полотні синіми нитками. Вони обидва, звичайно, у різні роки успішно закінчують навчання в гімназії у Дрогобичі. Згодом Михайло пішов творчо дорогою митця, хоч мріяв стати артистом. Йосиф пішов шляхом батька і вступив у Болехівську лісову школу-гімназію. Так їх дороги розійшлися, хоч час від часу перетиналися: за сімейним Різдвяним та Великодним столом, у дні іменин батьків і в сумні години їх похорон, на виставкових імпрезах Михайла, хрестинах синів та внуків…».

Композитор Анатолій Кос-Анатольський так відгукувався про твори нашого Маестро: «З найвищим захопленням питаю: невже руки людини можуть творити такі чудеса?! Ходжу по залах і чую ту чарівну музику, якою дихає кожен гобелен, килим, аплікація… Хочу дійти до таємниць того творення і відповідаю собі: перед нами великий самобутній художник, що зумів скласти в чудесне єдине глибокі народні корені, сміливий сучасний почерк, ну, і безприкладна працелюбність. Одне слово: Білас…» .

Захоплювався творчістю Михайла Біласа Євген Плачинда: «Геній гармонії… Геній кольору… Геній творчості».

Дмитро Павличко, поет, залишив такий запис у книзі відгуків музею Біласа: «Михайлові Біласу, так як древнім нашим предкам золотий плуг, упав із неба ткацький верстат, – це гордість нашого мистецького сучасного ткацтва, це подив, що народжує оптимістичне світовідчуття».

А ось як про Михайла Біласа писав двадцять років тому Лауреат Державної премії України, перший директор Художнього музею Михайла Біласа Володимир Кушнір: «Кожному із нас «сущих на землі» Божим Провидінням визначено пройти нелегкий життєвий шлях. В когось шлях цей легкий, радісний, довгий, в іншого він може бути важким, тернистим, коротким. А чи задумуємось ми, який слід залишимо після себе на землі? Чи це буде безслідний спалах метеориту на далекому небосхилі, чи, може, шумітиме посаджений нами зелений гай, цвістимуть сади, милуватимуть око села і міста та Божі храми, зведені нашими руками. Може, ділам нашим добрим суджено в пам’яті вдячних потомків закарбуватись навічно, чи, може, творіння рук наших зігріють комусь душу доторком тихим і ніжним, поможуть усвідомити, якого роду-племені ми є і яких батьків ми діти. Саме такий карбований слід в історії культури нашого народу, волею Божою, дано залишити художникові світового імені – Михайлові Біласу, майстрові нитки й кольору. Його гобелени, килими, верети, ліжники, аплікації, вишивки і квіти зачаровують кожного…».

І ось Михайла Біласа не стало. Кожній людині відміряний життєвий шлях, адже всі ми – смертні. І хоча й кажуть, що незамінимих людей немає, але хто нам замінить Михайла Біласа? Ніхто!!! Ніхто…

Свічка Михайла Біласа загасла. Вірніше, не загасла, а догоріла до кінця, віддавши людям всю свою енергію, все світло та тепло, якими ділився з іншими через свої твори.

Сумує Трускавець за своїм Великим Сином. У міжчассі Різдвяних свят та Великого Посту, на зламі епох згасла велика зоря, ім`я якій Михайло Білас… Вічная йому пам`ять…

Редакція «Трускавецького вісника»

(Переглядів 584 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 2 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви