На новому офіційному веб-сайті Трускавецької міської ради www.tmr.gov.ua функціонує розділ «Електронні петиції». Тут можна створити власну петицію чи підписати існуючі, щоб привернути увагу до якоїсь теми, певних проблем, подій чи явищ. Поки що єдиною петицією, яку подано і на яку триває збір підписів, є петиція «Про визнання Раймунда Яроша почесним громадянином м. Трускавець».
«Раймунд Ярош є однією з найбільш відомих особистостей історії курорту Трускавець. Власне, завдяки цьому власнику курорт Трускавець здійснив чималий ривок в своєму розвитку. Кількість відпочивальників зросла з 3,5 тис. в 1910 році до 17 тис. в 1933 році. Коштом Раймунда Яроша була збудована вілла Goplana (на сьогоднішній день це будівля музею Михайла Біласа). Саме за часів керівництва Раймунда Яроша, в Трускавці вперше в 1912 році була споруджена електростанція та з’явилось електричне освітлення. В тому ж 1912 році була прокладена гілка залізниці Дрогобич-Трускавець, що фактично поєднала курорт із Львовом, Краковом, Віднем та іншими європейськими містами та значно посприяла збільшенню потоку туристів до курорту. За ініціативи Раймунда Яроша було збудоване штучне сірководневе озеро на Помярках, яке користувалось чималою популярністю. У 1929 році завершилось будівництво природничого музею, який налічував близько 1000 експонатів фауни та флори. В часи керівництва Раймунда Яроша курорт Трускавець із невеличкого поселення з кількома віллами та 3 тис. відпочивальників на рік, перетворився на курорт європейського рівня, в якому відпочивали та оздоровлювались перші особи держави, відомі музиканти, митці, політичні та громадські діячі, в місті проводились численні симпозіуми, з’їзди, наукові конференції. Фактично Раймунд Ярош – це власник, меценат, мешканець та патріот курорту Трускавець, який інвестував в його розвиток чималі кошти та вивів Трускавець на новий рівень. Кожен трускавчанин, котрий цікавився історією рідного міста визнає, що Раймунд Ярош більш, ніж достойний звання почесного громадянина Трускавця», – аргументує доцільність підписання петиції її заявник, трускавчанин Марко Федоренко.
Звісно, про Раймунда Яроша можна писати значно більше, але, як кажуть, розумному досить і цього. Тих, хто хоче більше довідатися про людину, котра пропонується на отримання звання «Почесний громадянин Трускавця», відсилаємо до розвідки кандидата історичних наук Богдана Лазорака «Раймунд Ярош (1875 – 1937 рр.) – власник курорту Трускавця і бургомістр міста Дрогобича» (читати тут: http://protruskavets.org.ua/rajmund-yarosh-1875-%E2%80%93-1937-rr-%E2%80%93-vlasnyk-kurortu-truskavtsya-i-burhomistr-mista-drohobycha/).
В часи, коли жив Раймунд Ярош (І половина ХХ століття), його постать трактувалася неоднозначно. Навіть отець Олекса Пристай, автор легендарного твору «З Трускавця у світ хмародерів», не дуже добре відгукувався про власника курорту, який занадто ретельно охороняв парк від відвідування місцевого елементу. Але зараз, з висоти часу, дійсно важко не помітити, наскільки грандіозним був вклад Раймунда Яроша у розвиток Трускавця. Поклавши руку на серце, скажімо чесно один одному – чи був би зараз Трускавець курортом такого рівня, якби його у часи Польщі так не «розкрутив» Раймунд Ярош?
Тому й дивує, що станом на 16 травня петицію про визнання Раймунда Яроша почесним громадянином Трускавця підписало лише 23 осіб (із 150 необхідних). Невже ця людина не вартує такого статусу? Не хочемо нікого образити, але глянувши на список почесних громадян Трускавця, бачимо, що є серед них такі, які при менших від Яроша заслугах перед нашим містом-курортом, все ж мають цей статус. А Раймунд Ярош навіть не удостоївся, щоб його іменем назвали хоча б маленьку вуличку у Трускавці. Єдина згадка про нього – це табличка на віллі «Ґопляна» (музей Біласа), і та виготовлена не за кошти курорту, який він підняв, а за кошти польської спільноти.
Завершуючи ці своєрідні роздуми, хочемо звернутися до трускавчан, які люблять своє місто і гордяться ним. Підпишіть цю петицію, адже є велика заслуга Раймунда Яроша у тому, що Трускавець має славетну історію, має відкриті та збережені джерела, має прекрасний парк у англійському стилі, має чітке планування, а також багато об’єктів, які зараз є пам`ятками архітектурної та культурної спадщини Трускавця. А скільки не збереглося того, що Ярош започаткував – і природничий музей на Помярках, та й вся відпочинкова зона на Помярках, де зараз занепад та запустіння.
Особливістю електронних петицій є те, що можна побачити прізвища підписантів тієї чи іншої петиції. Зареєструватися зовсім нескладно, спробуйте і беріть активну участь у висловлюванні своєї позиції. Гадаємо, що після отримання Ярошем звання «Почесний громадянин» прийде черга й на те, щоб такого статусу удостоївся інший наш славетний трускавчанин, отець Олекса Пристай. Крім «історичних» питань можна подавати петиції і на актуальні, болючі теми, як це є на сайті Президента України. Будуймо громадянське суспільство разом, шляхом дискусій, діалогів, відкритості та поваги один до одного.
Володимир Ключак
P.S. До кінця збору підписів залишилося 70 днів. Підписати петицію «Про визнання Раймунда Яроша почесним громадянином м. Трускавець» можна за посиланням http://e-dem.in.ua/truskavets/Petition/View/1
ТОП коментованих за тиждень