Схоже на те, що із наближенням опалювального сезону на адресі міської влади все частіше почнуть надходити звернення громадян із клопотанням не виводити із експлуатації котельню по вул. Д. Галицького. Нещодавно подібне звернення на адресу міського голови надійшло від мешканців будинку № 2 по вул. Д. Галицького. Ще раніше із проханням не виводити вказану котельню із експлуатації на урядову «гарячу» лінію звернулася мешканка будинку № 1 по вул. Шевченка. Основним аргументом у цих зверненнях виступає факт, що більшість власників квартир у названих будинках є пенсіонери, рівень доходів яких не дає змогу встановити у приватизованих квартирах автономне опалення. В основному це люди, яким левову частку витрат на опалення квартир покривають за рахунок субсидій.
Зрозуміло, сьогодні пенсіонеру, який отримує близько однієї тисячі гривень пенсії, викласти одноразово 10-15 тисяч для облаштування автономного опалення в квартирі складно. Проте для обігрівання помешкання можна скористатися дещо дешевшим та простішим варіантом: встановити в квартирі газовий конвектор, а для підігрівання води і надалі використовувати газову колонку. Для встановлення в квартирі автономного опалення мешканці можуть скористатися пільговим кредитом, який надає за обласною програмою енергозбереження міське відділення Ощадбанку.
Начальник ДКП «ЖЕК № 1» Богдан Хомин, із яким ми обговорювали проблему переходу житлового фонду центральної частини міста на індивідуальне опалення, зазначив, що серед мешканців, які найчастіше говорять про фінансову неспроможність встановити індивідуальне опалення, одиноких та перестарілих немає, а більшість квартир, у яких вони проживають, мають спадкоємців. Коли йде мова про встановлення індивідуального опалення, слід розуміти, що кожна квартира у центральній частині міста має реальну ринкову вартість, яка у жодному випадку не співставляється із вартістю облаштування індивідуального опалення.
Тож усі клопоти зі встановленням індивідуального опалення у квартирах пенсіонерів мали б взяти на себе майбутні спадкоємці. Якщо спадкоємців житла немає, то проблему встановлення у помешканні індивідуального опалення можна вирішити шляхом укладення договору довічного утримання, в якому власник квартири вправі закласти для свого утримувача вимогу не лише встановити у помешканні індивідуальне опалення, але й щомісячно виділяти певні кошти для фінансової підтримки пенсіонера.
У свій час міська влада планувала розробити механізм надання допомоги малозабезпеченим власникам квартир для встановлення індивідуального опалення із подальшою передачею їх у власність міста. Такі механізми напрацьовані й успішно діють у східних регіонах України. Але оскільки звернень від мешканців, які реально потребують допомоги не надходило, то вивчати досвід надання допомоги малоімущим громадянам із наступною передачею приватизованої квартири у житловий фонд міста та розробляти подібний механізм не було потреби.
Очевидним у нинішній ситуації є те, :що після п’яти років розмов котельню по вул. Д. Галицького, яка обігрівала центральну частину міста, експлуатувати більше не будуть. Будинок по вул. Шкільній, 4 під’єднають до котельні по вул. П. Дорошенка. Усі інші будівлі центральної частини міста перейдуть на індивідуальні автономні системи опалення.
Історія із виведенням котельні по вул. Д. Галицького із експлуатації не нова. Рішення про її ліквідацію прийняте на сесії Бориславської міської ради у серпні 2007 року. Це рішення депутати міської ради підтвердили у березні 2011 року під час затвердження перспективної схеми теплопостачання м. Борислава на 2011 – 2015 роки. Центральна частина міста, згідно затвердженої сесією перспективної схеми теплопостачання, переводиться на індивідуальні автономні системи опалення квартир, а приміщення в будівлях міської ради, центральної бібліотеки, Палацу культури, «Укртелекому», ТЦ «Барвінок» та пошти обігріватимуться блоковими міні-котельнями. Станом на перше червня із 895 квартир центральної частини міста у 534 встановлено автономне опалення, а це 59,6 % від загальної кількості квартир, які отримували централізовано теплопостачання від котельні по вул. Д. Галицького. Змонтована міні-котельня для обігрівання приміщення «Укртелекому», міська влада зробила конкретні кроки щодо обігрівання міні-котельнями будівель міської ради, центральної бібліотеки, Палацу культури та пошти. Таким чином, реального підґрунтя для експлуатації застарілої котельні по вул. Д. Галицького немає. Більше того, на черговій сесії міської ради депутатам для розгляду підготовлено проект рішення, яким комунальному підприємству «Бориславтеплоенерго» надається дозвіл вивести з експлуатації котельню по вул. Д. Галицького, 4-6.
Другим пунктом цього рішення Бориславська міська рада зобов’язує керівника комунального підприємства «Бориславтеплоенерго» Богдана Дубаса до 20 серпня 2012 року надати письмові повідомлення всім абонентам, які отримують теплопостачання від мережі котельні на вул. Д. Галицького, про виведення котельні з експлуатації та припинення подачі теплоносія споживачам.
Котельня по вул. Д. Галицького експлуатується з 1962 року. Технологічне обладнання її та теплові мережі вкрай зношені. Модернізація котельні та теплових мереж, враховуючи високий ступінь їх замортизованості, вважається недоцільною.
Минулий опалювальний сезон 2011 – 2012 років котельня відпрацювала в аварійному режимі зі збитками понад 1 млн. грн. За попередніми підрахунками Богдана Дубаса, прогнозовані збитки КП «Бориславтеплоенерго» у випадку подальшої експлуатації котельні складатимуть близько 2 млн. грн. Згідно прогнозів, до початку опалювального сезону кількість квартир, що від’єдналися від централізованого та встановили автономне опалення, у центральній частині міста складатиме більше 80 відсотків, якщо не більше. Люди у центральній частині міста, за висловом пана Богдана, не марнують час, а інтенсивно встановлюють індивідуальні системи опалення. «Скільки власників квартир відмовиться від централізованого теплопостачання, — наголошує директор « Бориславтеплоенерго», – стане відомо на початку опалювального сезону. Не виключено, що власники однієї чи двох квартир, які не перейшли на автономне опалення, можуть потрапити у ситуацію, що не зможуть розрахуватися за отримане тепло. Адже «індивідуали» платять лише за обігрівання власного помешкання, а централізована система, окрім квартир, обігріває підвали та місця загального користування. Певні затрати треба також понести, щоб подати теплоносій до будинку. А це все затрати, які покриває споживач».
Другою серйозною проблемою, пов’язаною із подальшою експлуатацією котельні по вул. Д. Галицького, є зношеність обладнання як самої котельні, так і теплових мереж. Котельня працює без резерву, і будь-яка, навіть незначна, аварія під час холодів створює загрозу замерзання усієї мережі. Це дуже серйозна проблема не лише для міста, а у першу чергу для людей.
Тепло є життєвою необхідністю людини. Особливо його потреба відчувається із настанням холодів, і для того, щоб не замерзати серед зими, мешканцям центральної частини слід продуктивно використати час, що залишився до початку опалювального сезону, та зробити все, щоб посеред зими не мерзнути у власній оселі. Часу для цього більше, ніж достатньо.
Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень