Презентація системи поіменного голосування – недорогої, надійної та оптимальної для такого містечка як Трускавець – проходила сьогодні, 23 липня, в Народному домі нашого міста-курорту. Та кількість депутатів, які прийшли на захід (двоє: Богдан Процишин та Ігор Пілько), викликає сумніви, що у Трускавці владою міста буде зроблено крок до відкритості та прозорості. Але давайте про все по порядку.
Питання потреби запровадження системи поіменного голосування піднімається у Трускавці не вперше. Така можливість, яка передбачена регламентом зараз, була передбачена регламентом і в минулих скликаннях. Так, для прикладу, зараз легко можна знайти інформацію по голосуванні за продаж132 газемлі біля питного озера, оскільки це питання проходило поіменно – кожен депутат особисто говорив «так», «ні», чи «утримався». Проте таких питань, по яких голосування проходить поіменно – одиниці. Причин цьому багато – і довготривалість процедури в часі, і незручність чисто виконавча та бюрократична, і, напевно, недоцільність застосування цього принципу до кожного питання.
Проте останнім часом у Трускавці було зафіксовано кілька випадків, коли саме поіменне голосування давало б можливість встановити реальний результат голосування депутатів. Бо майже на кожній сесії викликають сумніви у чесному підрахунку голосів лічильною комісією, до якої окремі депутати чомусь практично не потрапляють. Бо деякі земельні чи бюджетні питання голосуються то пакетом, то під невидимим оку, але чутним вухові тиском. Бо давно пора перейти від практики ХІХ століття до нових технологій століття ХХІ.
Незважаючи на те, що в Народному домі зібралося всього до десятка людей, і депутат Богдан Процишин, і громадський діяч Святослав Грабовський так детально відповідали на запитання, що могли переконати і повний зал. Відносна дешевизна системи голландського виробництва, яка включає в себе не тільки пульти, але і сучасне програмне забезпечення (біля 22 тисяч гривень), вирішення раз і назавжди питання довіри до лічильної комісії, крок вперед до громадянського суспільства та особистої відповідальності кожного депутата за прийняте рішення – кількість переваг можна продовжувати. Але, як запитала образно журналіст Ірина Циган, «чи захоче собака добровільно придбати собі ланцюг?», тобто, чи захочуть обмежувати свої апетити, свої можливості та свій простір польоту депутати включно з міським головою? Напевно, що ні. Тому, за словами Ігоря Пілька, «агресивно слухняна більшість» навряд чи з радістю сприйме таке нововведення. Тим більше, що деякі депутати підтримують думку, яку буцімто одного разу озвучив міський голова, що «ініціативи та пропозиції Богдана Процишина можна відкидати на старті»…
Секретар Трускавецької міської ради Петро Шумин, до якого кореспондент «Трускавецького вісника» звернувся за коментарем, виступає проти впровадження цієї системи у Трускавці.
– Така система зараз явно не на часі, – каже Петро Євстахович. – Ми можемо забезпечити дуже ефективне голосування внесенням та прийняттям відповідних змін до регламенту. Такі важливі питання як бюджетні, земельні чи майнові, можна голосувати виключно у поіменному режимі. Скажу від себе особисто – я готовий при розгляді таких питань, навіть якщо вони не проходять в режимі поіменного голосування, щоб у протокол вносили дані мого голосування.
Та це не єдина причина, чому Петро Шумин не збирається підтримувати проект рішення про впровадження системи поіменного голосування. Є ще питання вартості обладнання, але чи не найголовнішим секретар ради вважає і той факт, що невідомо, яка кількість депутатів буде в наступному скликанні згідно нового виборчого законодавства. А якщо до нас приєднають Станилю, кількість депутатів зміниться, що тоді? – запитує Петро Євстахович, – гроші викинемо на вітер?
Певний резон у зауваженнях секретаря ради все ж є. Та те, що питання, яке, за словами Богдана Процишина, мусується вже від 22 травня, чомусь не внесено у порядок денний сесії, яка запланована на 24 липня, викликає певні запитання. Адже порядок денний готує міський голова за пропозицією секретаря ради. Чи не навмисно це питання відтягують? У відповідь на таку підозру Петро Шумин надає доказ, що свій підпис під відповідним документом депутат Процишин поставив … 18 липня, а візи зібрані аж 21 липня.
Втім, питання можна було б внести у порядок денний з голосу – біля третини всіх питань вноситься саме так, каже Ігор Пілько. Та от плекати марні надії на підтримку депутатського корпусу не збираються ні депутат Пілько, ні депутат Процишин, який став головним ініціатором впровадження цієї системи. 22 тисячі можна взяти і з міського бюджету, каже один з депутатів, це ж не мільйонні потоки, на яких дехто сидить. Втім, у місті є три асоціації підприємців, тож такі гроші можна назбирати і від спонсорів.
А що буде, якщо на сесії це питання знову навіть не розглядатимуть? – запитаєте ви. Нічого. Тільки от по всіх під’їздах по всьому місту буде розклеєна інформація, хто ж у Трускавці так боїться відповідальності за свої рішення. Бо відтепер можна було б забути про надання землі для «любих друзів» та інші оборудки, які кояться в місті. А чи вигідно це депутатам?
За словами депутата Пілька, були сподівання, що цей депутатський корпус буде кращим від попередніх, а чомусь вийшло все з точністю до навпаки…
Недовго лишилося цій раді працювати – ну нехай ще рік. Та й то перед виборами робота ради вже не буде такою, як досі – популізм, демагогія та амбіції явно робитимуть своє.
– Тож давайте наостанок, враховуючи виклики сьогодення, зробимо такий жест і кожен самого себе поставимо в рамки дисципліни. Зробімо цей крок вперед! – закликає колег Богдан Процишин. Та чи не буде цей заклик голосом волаючого в пустелі? Бо ідентифікація при кожному голосуванні фактично нівелює ті завдання, які ставили і сподіваються ставити перед виборами ті, що рвалися і рватимуться до владного корита.
А війна, а інші аргументи проти? – запитаєте ви. Богдан Процишин має готову відповідь: «Це гнилі відмазки, які дають місцевим бюрократам час на передишку. Відсилання до військових дій – це цинізм вищої марки».
Виходячи з презентації, пригадалося, що це вже не вперше довелося почути думку, що чинуші моляться на Путіна, бо саме війна не дала можливість повноцінно здійснити люстрацію, особливо люстрацію на місцях. І злочинна кліка всюди робитиме все можливе, аби і далі непрозоро, злочинно, цинічно та у великих розмірах розкрадати народне добро, дерибанити Україну. Ось справжня причина, чому системи персонального голосування у Трускавці цього року не буде. А шанс показати зразковий приклад іншим малим містам був…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень