«ВОНИ здають Україну оптом і вроздріб. ВОНИ нищать нашу мову, приймаючи відповідні закони витісняючи її з освіти й засобів інформації, книгарень і кінотеатрів. ВОНИ забули, що в Україні є народ – мільйони людей, які нікому не дозволять нищити мову та власну країну. Нагадаймо антиукраїнській владі, що ми є і нас – багато. Пов’яжи на одязі, сумці, автомобілі, будівлі СИНЬО-ЖОВТУ СТРІЧКУ. Подаруй СИНЬО-ЖОВТУ СТРІЧКУ рідним, друзям, колегам по роботі. Кольори національного прапору мають об’єднати всіх, кому дорога мова, свобода і незалежність України. Хай наші синьо-жовті стрічки продемонструють: ми готові захищати свою країну. Страйковий комітет м. Дрогобича».
Такі відозви появилися в Дрогобичі і це не перший крок дрогобичан, який вони вчинили, ступаючи на шляху захисту української мови. Дрогобич йде в фарватері проукраїнської політики і навіть мер Олексій Радзієвський, колишній комуніст, вчинив поряд ніше, ніж «молодий» ефзет Козир, який наразі в такий важкий для України час «відпочивають».
Позачергова сесія Дрогобицької міської ради з мовного питання відбулася в той же день, що і трускавецька (на дві години швидше). І якщо в Трускавці «виїзна» сесія проходила всього годину, без міського голови і за мінімальної участі мешканців міста та відпочивальників, то в Дрогобичі депутати три години обговорювали як суперечливий документ, так і план дій. «Мова – це скарб народу: без мови немає нації, немає культури, немає духовності. Нам варто об’єднатися та діяти – не дати пропасти мові, звернутися до Президента України. Наше завдання – стати вище та керуватися моральними принципами», – зазначив під час свого вступу мер Дрогобича Олексій Радзієвський. Також під час цієї сесії були пропозиції від народних обранців щодо популяризації української мови у Дрогобичі, щоб у барах, кафе та транспорті звучала українська пісня, щоб зняти російськомовні вивіски з магазинів, щоб молодь вийшла у вишиванках на захист рідної мови. Депутати Дрогобицької міської ради одноголосно (38 голосів – за) ухвалили заяву до Президента України з вимогою ветувати цей антиукраїнський закон. Ще перед прийняттям цього закону депутати Дрогобицької міської ради вже надсилали звернення до Президента та Верховної Ради щодо недопущення введення в Україні другої державної мови (російської), зокрема, прийняття законопроекту «Про засади мовної політики в Україні».
У Трускавці натомість, як не прикро це констатувати, після сесії все затихло, жодних дій. Навіть рішення сесії, опубліковане «Трускавецьким вісником» одразу ж після її проведення, до цього часу не опубліковане на офіційному сайті міськради. Прокозирівські ЗМІ м’яко оминули цю подію своєю увагою, акцентуючи на більш важливих, на їхню думку, речах. В той же час створений у Дрогобичі Страйковий комітет почав активно діяти. Тільки протягом одного дня 5 липня дрогобицький страйковий комітет зібрав 3278 грн. пожертв від мешканців міста для організації та забезпечення участі дрогобичан у акціях підтримки української мови в Києві. 1128 грн. з цієї суми було зібрано під час роботи щоденної інформаційної майданчика, який розпочинає свою роботу щодня о шостій вечора.
Вчора Страйковий комітет оприлюднив своє звернення до міського голови Олексія Радзієвського, в якому просить посприяти в роботі комітету. Звернення підписали голова СК Святослав Сурма та координатор СК, депутат облради Микола Баран; подаємо текст цього звернення.
«Шановний пане голово! На виконання рішення 21 позачергової сесії Дрогобицької міської ради, щодо сприяння діяльності громадських організацій, ініціативних груп щодо захисту української мови, просимо Вас:
1. Забезпечити озвучення сцени на пл.. Ринок для проведення щоденного інформування громадян міста Дрогобич про заходи щодо захисту української мови з 18.00 5 липня до завершення дії Страйкового комітету та подбати про забезпечення громадського порядку.
2. Надати для роботи Страйкового комітету м. Дрогобича приміщення в Ратуші (Світлиця). Робота Страйкового комітету буде відбуватися щоденно з 9.00. до 22.00.
3. Надати автотранспорт за заявками Страйкового комітету для поїздки в м. Київ громадян Дрогобича з метою висловлення протесту щодо мовної політики Верховної ради України під стінами парламенту та Адміністрацією Президента.
4. Сприяти Страйковому комітету в отриманні інформаційного часу в комунальних ЗМІ: на місцевому радіо «Франкова земля» та площі в газеті «Галицька зоря». Просимо Вас особисто проінформувати громаду міста про рішення 21 позачергової сесії о 18.00 зі сцени на пл. Ринок».
Реакція Олексія Радзієвського не забарилася. Страйкому було надано приміщення у Ратуші для роботи комітету, тож відтепер засідання страйкому відбуватиметься у кімнаті № 47 Ратуші.
Звичайно, що щоденні мітинги у Дрогобичі чи демонстративне пов’язування жовто-синіх стрічок мовної проблеми не вирішать. Але бодай хоч щось роблять наші сусіди. Дрогобичани не заспокоїлися, як це зробили кілька трускавецьких депутатів після піарних самозакоханих виступів перед родиною та товаришами. Мер Дрогобича хоча й не представник помаранчевої сили, та не ховається по кущах чи за спину секретаря ради. А дрогобицький секретар ради не тремтить від боязні та жаху. Та це все дрібниці життя. Бо головне нам всім – відстояти мову та зберегти єдину та неподільну Українську Державу.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень