11 вересня, на один день, нарешті вдалося відвоювати своє право побувати на VI Львівському бібліотечному форумі, на потужних міжнародного формату бібліотечних конференціях, семінарах, що відбуваються в рамках Форуму видавців з 8 по 12 вересня. В силу тої конфліктної ситуації, що склалася в Трускавці навколо бібліотек, на мене почали чинити тиск, накладати «санкції», я невиїзна. Мабуть, бібліотеки міста стали таким важливим стратегічним об`єктом у місті, що я як директор не маю права залишити своє робоче місце на декілька днів, навіть по такій поважній причині як участь у Міжнародному бібліотечному форумі, хоча відділ культури ще у серпні отримав листа від Департаменту з питань культури, національностей та релігій, де є зазначено: «Просимо забезпечити обов`язкову участь керівників ЦБС Львівської області у Форумі» (сканований документ).
Але ж як її відпустити на такий форум: Савка поїде, наслухається, надискутується, приїде і ще більше буде «виносити нам мозок» тими бібліотеками.
Але все ж відпустивши на один день, мені вдалося взяти по максимуму. Зустрілася з Оленою Шуберт з Управління культури Львівської обл., із колегами з Львівської обласної універсальної наукової бібліотеками, Львівської обласної бібліотеки для дітей, пощастило зустрітися з колегою Ганною Дворною із Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва, яка мала доповідь на цьому Форумі. Виявляється, що не лише Львівська область, але щонайменше півбібліотечної спільноти України знають, спостерігають і вболівають за наші трускавецькі бібліотеки.
Побувала на конференції «Фінансування бібліотек. Стратегія уряду і стратегія місцевого самоврядування. Європейський досвід» в Науковій бібліотеці Львівського університету імені І.Франка, де модераторами були Войцех Квятковський, директор департаменту фінансів Міністерства культури і національної спадщини Польщі, Ґжеґож Ґауден, директор Інституту книги в Польщі, та Яцек Сутрик, директор департаменту з соціальних питань міста Вроцлава. Ділилися досвідом, як буквально за декілька років вдалося спільними зусиллями вивести бібліотеки Вроцлава на якісно новий рівень, що бібліотеки розглядають як скарб для влади і громади, про кризу, про гроші та фінансування бібліотек, що ні один квадратний метр бібліотеки не повинен використовуватись на інші потреби, і про те, що культурницькі функції бібліотеки не можуть бути ринковими, це публічні (громадські) і державні обов`язки, якщо колись вкрали, колись змушені будуть відновити, але вже з набагато більшими затратами.
Поспілкувалися про Стратегію бібліотек, про професійний розвиток бібліотек з провідними спеціалістами бібліотечної справи від Української бібліотечної асоціації.
А у Львівській національній науковій бібліотеці ім. В. Стефаника побувала на семінарі «Стратегія публічної бібліотеки: як розробити та успішно реалізувати?», де доповідачами були Астрід Ліпельт-Калуш, заступник директора з питань управління центральними службами Мюнхенської міської бібліотеки Німеччини та Сюанна Тайхман, керівник відділу «Інформація і бібліотека». Говорилося про стратегії бібліотек та про структуру міських бібліотек, і що річний бюджет Мюнхенських бібліотек складає 37 мільйонів євро, і з них 21 мільйон іде на заробітну плату 500 працівникам бібліотек; що нещодавно побудували та відкрили нову бібліотеку-філію загальною площею 4300 метрів квадратних, з них лишень 1300 метри квадратні займає розміщення фондів, а весь інший простір призначений для користувачів.
Ну і, звісно, побувала на Форумі видавців. Обійшла, оглянула майже всі книжкові розкладки. Переглянула, погортала, навіть дещо по діагоналі перечитала, з два десятки книг і поїхала із Львова «хвора». Боже мій, ні однієї гривні, ні на одну книгу наша турботлива мерія цього року не виділила на придбання книг для бібліотек міста… Скільки сил та здоров`я йде, щоб захистити ті нещасні 58 бібліотечних квадратних метрів…
Віра Савка, директор Трускавецької МЦБС
ТОП коментованих за тиждень