Від моменту прийняття виконавчим комітетом Трускавецької міської ради рішення про підвищення тарифів з обслуговування будинків та прибудинкових територій (№ 23 від 15.02.2012 р.) у Трускавці темою номер один стало питання законності даного рішення та намагання місцевої влади вирішити питання виключно за рахунок громади. Свою думку з цього приводу висловили ряд політичних партій та громадських організацій, тема вийшла далеко за межі одного тільки Трускавця – про значне підвищення тарифів знає Львівщина, знає Київ, знає вся Україна. Трускавецька влада пробує дати задній хід – днями відбулася зустріч представників місцевого КОДу, в якій брали участь депутати ТМР від партій «Фронт змін», «Свобода», «Батьківщина», КУН та «Наша Україна», а також обласні депутати Олексій Балицький та Петро Іванишин. І хоча остаточного рішення ще не прийнято, та всі збігаються в одному – тарифи потрібно відмінити. Інше питання, чи виконком сам повинен відмінити свої ж рішення від 15 та від 24 лютого, чи ці рішення повинна відмінити Трускавецька міська рада як колегіальний орган. Засідання виконкому відбулося 22 березня, тему тарифів на виконкомі не піднімали. До пленарного засідання чергової сесії ТМР ще майже тиждень – вона відбудеться 29 березня 2012 року. А поки влада гарячково думає, як їй вийти «з лицем» із тієї ситуації, з того глухого кута, в який вона сама себе загнала, ми порозмовляємо на тему підвищення тарифів та правомірності дій керівництва КП «Трускавецьжитло» із головою Трускавецької міської організації політичної партії «Громадянська позиція» п. Василем Кіндракевичем.
– Пане Василю, чому «Громадянська позиція» саме тепер працює з мешканцями будинків, саме тепер піднімає тему тарифів? Ви ж чули висловлювання заступника мера Петра Нестерівського, що причина цьому – вибори, які будуть у жовтні…
– Ви знаєте, що тарифи з обслуговування житла та прибудинкових територій у Трускавці зросли не півроку, не рік тому, а тепер – у лютому 2012 року. Хоча тарифи зростали і в 2010 – 2011 роках (водопостачання, вивіз сміття, теплопостачання тощо), та в цьому випадку маємо просто колосальний ріст тарифу – по деяких будинках в три рази.
Я вважаю, що проблема розпочалася із моменту створення КП «Трускавецьжитло». Справа в тому, що міська рада не хотіла і не пробувала реорганізувати чи реанімувати КП «Наше місто», а створили нове підприємство, як вони говорили, «з чистого листа». Тоді постає запитання – а куди поділися гроші, які мешканці багатоповерхових будинків сплачували всі попередні роки?
З нового комунального підприємства, виходить, нічого не можна спитати, вони говорять, що грошей немає, «а от коли будете платити по нових тарифах, то тоді будуть гроші і буде обслуговування».
Ще на початку створення КП «Трускавецьжитло» були допущені грубі порушення законів України. КП «Трускавецьжитло» не являється правонаступником «Нашого міста» і воно було зобов’язано укласти договори на обслуговування будинків та прибудинкових територій. Цього зроблено не було, а люди продовжували сплачувати за звичкою – тепер кошти йшли на рахунок нового підприємства. Та жодних договорів із мешканцями воно не уклало. Тож маємо те, що маємо. Люди не особливо звертали на це увагу, терпіли, бо платежі не були надто високими. А зараз терпець урвався і це пов’язано не тільки з підняттям тарифів, а і з мізерною пенсією, з безробіттям. Багато людей працюють на 0,25% – 0.75% ставки. Середня зарплата у Трускавці – одна з найнижчих не тільки в області, а й у всій Україні. В той же час зростають ціни на продукти харчування, на промислові товари. Тому такий стрибок тарифу викликав справедливе обурення, хвилювання громадськості, протести мешканців.
– І Ви вирішили використати ці настрої людей? Провладна преса говорить про «політичний капітал», який хочуть заробити на цій темі…
– Ми не були організаторами якихось протестів чи навіть громадських слухань чи зборів громадян, які проводилися 17 березня і будуть проводитися надалі. Ми діємо виключно в правовому полі, хоча, зрозуміло, ведемо і роз’яснювальну роботу з мешканцями.
Як представник партії «Громадянська позиція» хочу повідомити, що ми не могли мовчки спостерігати за цим всім. А результатом нашої діяльності став підготовлений позов до суду, який плануємо подати наступного тижня. Відповідачем буде виконавчий комітет ТМР, а наша вимога зрозуміла – відмінити рішення виконавчого комітету ТМР № 23 від 15.02.2012 року та № 53 від 24.02.2012 року як такі, що були прийняті з порушенням багатьох Законів України та Постанов Кабінету Міністрів України і повинні бути скасовані.
– Можете навести приклад хоча б одного порушення?
– Так, звичайно. Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до другої групи віднесено житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування на відповідній території. Статтею 31 цього Закону встановлено, що порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ № 869 від 01.06.2011р. затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Затверджений оскаржуваним рішенням № 23 від 15.02.2012р. Перелік обов’язкових послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не відповідає затвердженому постановою КМУ Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Зокрема, встановлена рішенням № 23 від 15.02.2012р. послуга «аварійно-диспетчерська служба» не передбачена Переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
– Невже мова йде тільки про одне цілком очевидне порушення стосовно аварійно-диспетчерської служби?
– Порушень багато і всі вони будуть вказані у позовній заяві. Так, для прикладу, зазначені додатком № 2 до рішення № 53 віл 24.02.2012р. тарифи з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначені без дотримання вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ № 869 від 01.06.2011р.
Зокрема, п. 18 Порядку формування тарифів не передбачає в послузі «поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього упорядження» визначення окремо вартості таких послуг як «столярні роботи», «технічне обслуговування та поточний ремонт покрівлі», «мулярні, штукатурні та малярні роботи».
Згідно п. 22 Порядку формування тарифів вартість послуги «витрати з освітлення місць загального користування» визначатися з урахуванням кількості електроенергії, що використовується для освітлення місць загального користування, проте, оскаржуваним рішенням № 53 від 24.02.2012р. вартість такої послуги визначено без врахування вартості активної електроенергії, яка нараховується окремо для кожного будинку.
Також Порядком формування тарифів не передбачено розрахунку витрат на аварійно-диспетчерську службу, тому вартість такої послуги не могла бути визначеною у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Окрім того, не може бути законним рішення виконавчого комітету Трускавецької міської ради № 53 від 24.02.2012р. в частині визначення за КП «Трускавецьжитло» площ прибудинкових територіях окремих житлових будинків згідно додатку № 1 та, відповідно, тарифів на послуги з прибирання прибудинкової території по кожному окремому будинку з огляду на наступне.
Засади організації та діяльності, правового статуту і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно до п. 34, 42, 44 ч. 1 ст. 26 вказаного Закону до виключної компетенції пленарних засідань міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку.
Згідно пунктів 1, 3 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій.
Рішення органу місцевого самоврядування щодо земельних відносин повинні відповідати та ґрунтуватися на законі, що регулює дані відносини.
Земельні відносини – це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч.1 ст.2 ЗК України).
За змістом п.п. «а», «в», «д» ст. 12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та організація землеустрою.
Згідно ч. 1, 4 ст. 42 ЗК України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації.
Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспом України від 17.05.2005р. № 76, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за № 927/11207, прибудинкова територія – територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.
Згідно ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій» проектом землеустрою є сукупність нормативно-правових, економічних, технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити протягом 5-10 і більше років.
Згідно ст. 184 ЗК України землеустрій передбачає серед іншого встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок та підготовку документів, що посвідчують право користування землею, у випадках, передбачених законом.
Статтею 125 ЗК України встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 124 ЗК України право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Зі змісту оскаржуваного рішення виконавчого комітету Трускавецької міської ради № 53 від 24.02.2012р. вбачається, що прийняття рішення про визначення розмірів прибудинкових територій здійснено згідно п. 3.8* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», який містить вимоги до реконструкція житлової забудови, яка склалася, а не на підставі розгляду проектів землеустрою та затвердженого міською радою проекту розподілу територій м. Трускавця. Тобто, рішення виконавчого комітету Трускавецької міської ради № 53 від 2012р. в частині визначення площ прибудинкових територій є незаконним, оскільки:
– по-перше, рішення прийнято виконавчим комітетом Трускавецької міської ради без належних на те повноважень з огляду на норми ст. 12 Земельного кодексу України, ст.ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
– по-друге, рішення про визначення розміру прибудинкової території для кожного будинку прийнято виконавчим комітетом Трускавецької міської ради без затвердженого проекту розподілу територій м. Трускавця, без виготовленням містобудівної документації та винесенням меж земельних ділянок в натурі спеціалізованими ліцензованими організаціями, чим порушено вимоги ст.ст. 42, 123, 184 Земельного кодексу України;
– по-третє, земельні ділянки по кожному окремому будинку, як прибудинкові території, надані у користування КП «Трускавецьжитло» без оформлення актів на право постійного користування земельною ділянкою та їх державної реєстрації, чим порушено вимоги ст.ст. 42, 124, 125 Земельного кодексу України та Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспом України від 17.05.2005р. № 76.
Згідно ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги – результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Статтями 30-32 цього Закону встановлено, що державне регулювання цін/тарифів базується на принципах: нормативного регулювання надання житлово-комунальних послуг споживачам за цінами/тарифами, затвердженими в установленому законом порядку; відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства; відповідності оплати житлово-комунальних послуг їх наявності, кількості та якості; гарантії соціального захисту населення при оплаті за житлово-комунальні послуги та випередження зростання доходів населення над зростанням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. Розмір плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою.
Рішенням Конституційного суду України від 01.12.2004р. № 18-рп/2004 надано роз’яснення поняття охоронюваного законом інтересу. Охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об’єктивного права в цілому, що панує у суспільстві, зокрема справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права і його складових. Одним із проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством, як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства.
Оскаржувані рішення відповідача безпосередньо порушують наші права, свободи та інтереси, як громадян України і членів територіальної громади м. Трускавця щодо верховенства права та здійснення місцевого самоврядування з дотриманням основного принципу – законності, встановленого ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Окрім того, оскаржувані рішення відповідача призвели до збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги, що суперечить задекларованій урядом України загальнодержавній політиці недопущення зростання таких тарифів, позбавляють нас, мешканців Трускавця, можливості реалізувати свої права на перевірку кількості та якості надання житлово-комунальних послуг, оскільки встановлені без дотримання принципів нормативного регулювання, відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства.
– На які закони Ви опираєтеся і чого вимагатимете у суді?
– Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу місцевого самоврядування тощо.
Стаття 21 Цивільного кодексу України уповноважує суд на визнання незаконним та скасування правового акта індивідуальної дії чи нормативно-правового акта органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Пунктом 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 3, 8, 14, 19, 55, 124 Конституції України, ст. ст. 2, 12,42, 123-125, 184, 186 Земельного кодексу України, ст. ст. 15, 16, 21, Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 26, 33, 52, 59 України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 1 Закону України «Про землеустрій», постанови Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009р., постанови Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011р., керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 17-19, 99, 100, 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України, ми проситимемо суд визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Трускавецької міської ради № 23 від 15.02.2012р. «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинків м. Трускавець, які обслуговує комунальне підприємство «Трускавецьжитло», а також визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Трускавецької міської ради № 53 від 24.02.2012р. «Про внесення змін у рішення виконавчого комітету № 23 від 15.02.2012р. «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для житлових будинків м. Трускавець, які обслуговує КП «Трускавецьжитло».
– Нові тарифи фактично ніби вступили в дію з 3 березня 2012 року. Це дійсно так, це законно?
– Ми вже знаємо, що абсолютна більшість мешканців багатоповерхових будинків – проти такого підвищення тарифів. Та навіть якби мешканці були згідні з новими тарифами, то вони мали б сплачувати по них після укладення відповідного договору із КП «Трускавецьжитло». Це комунальне підприємство грубо порушило Закон України «Про житлово-комунальні послуги», стаття 26 (пункт 3) якого говорить, що договір на надання послуг набирає чинності з моменту його укладення. Натомість стаття 29 цього ж закону «Особливості укладання договорів у багатоквартирному будинку» в пункті третьому зазначає, що «процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Простіше сказати, що комунальне підприємство після затвердження тарифів було зобов’язане надіслати договори та тарифи мешканцям будинків, які протягом місяця мали б розглянути їх, дати свої пропозиції, згоду чи заперечення, а вже потім підписати. І тільки після цього КП «Трускавецьжитло» має право нараховувати оплату мешканцям за новими тарифами.
В КП «Трускавецьжитло» запевняють, що мешканці не мають права обирати собі ті чи інші послуги, а повинні платити за все – прибирання сходових кліток, ремонти всередині будинку, прибирання прибудинкових територій, аварійно-диспетчерську службу.
Звичайно, що це не так і керівник ЛОО ПП «Громадянська позиція» Теодор Дяків дав із цього питання чіткі роз’яснення під час зустрічі з мешканцями вулиці Івасюка 17 березня. Причому ми опираємося чітко та конкретно на законодавчу базу, а в КП «Трускавецьжитло» аргументів немає. Вони говорять про повне скасування Постанови № 529, яку скасовано лише частково, тож зараз наше головне завдання – проводити роз’яснення, що мешканці будинків МАЮТЬ ПРАВО самостійно обирати послуги. І люди повинні оплачувати за ті послуги, які вони собі обрали. А не за все підряд. Тим більше, що значна часина послуг, оплата за які включена в нові тарифи, не надається, інколи люди їх навіть не потребують. Щодо аварійно-диспетчерської служби (мається на увазі не по ліфтах, а загальна АДП), то законодавство передбачає, що вона повинна утримуватися за кошти місцевого бюджету, включення її в тариф зовсім незрозуміле.
Наші опоненти вводять людей в оману, коли кажуть, що ніхто не може відмовитися від деяких послуг. Люди можуть відмовитися, оскільки таке право їм надають Закони України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про захист прав споживачів», «Про житлово-комунальні послуги», Постанови Кабінету Міністрів, інші нормативно-правові документи.
– Що передбачено у вищеназваних вами законах?
– Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» передбачає право споживача житлово-комунальних послуг ініціювати перегляд переліку замовлених у Виконавця послуг на будь-якому етапі взаємовідносин сторін. І навіть цього було б достатньо. Закон України «Про захист прав споживачів» підтверджує право споживачів житлово-комунальних послуг вільно та індивідуально вибирати та отримувати потрібні йому послуги, а Закон України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає надання вищезазначених послуг виключно на договірних засадах.
– І наостанок ще одне. Особисто я, для прикладу, живу в будинку, в який вмонтовано різні приміщення – магазини, аптека тощо. Чи ці суб’єкти господарювання не можуть оплатити прибирання прибудинкових територій, що навантаження лягає виключно на мешканців?
– При нарахуванні комунальних платежів влада т КП «Трускавецьжитло» обов’язково повинні і навіть зобов’язані враховувати необхідність фінансової участі в утриманні будинків та прибудинкових територій суб’єктів господарювання, котрі орендують чи володіють комерційними приміщеннями в тому чи іншому будинку. Тому однозначно, що плата в таких будинках для мешканців теж повинна бути нижчою, адже посильне навантаження повинні взяти на себе ті чи інші комерційні структури. Мені відомо, що в КП «Трускавецьжитло» укладають такі угоди з суб’єктами господарювання, та чи вплинуло це на зменшення квартплати для мешканців, наразі сказати не можу.
– Пане Василю, які теми вартують обговорення в наступних інтерв’ю, адже, сподіваюся, що людям цікаво почути думку знаної в місті людини, котра не зараховує себе ні до влади, ні до опозиції, а дійсно має громадянську позицію.
– Гадаю, що наступного разу варто б висвітлити тему створення та функціонування ОСББ. Та важливих для трускавчан питань є багато, тож я думаю, що варто в першу чергу висвітлювати найактуальніші з них. Оскільки тема тарифів на даний момент є найактуальнішою для міста, то ми і працюємо посилено в цьому напрямку.
– Дякую за розмову. До наступних зустрічей.
Нагадаємо читачам, що гостем редакції Інтернет-видання «Трускавецький вісник» був голова Трускавецької міської організації політичної партії «Громадянська позиція» Василь Кіндракевич.
Інтерв’ю провів Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень