Надзвичайно цікавий семінар-тренінг на тему «Повір у себе» пройшов у суботу, 3 грудня, в приміщенні Трускавецької бібліотеки-філії № 1, яка вже скоро відкриє свої двері як урбан-бібліотека європейського типу. Бібліотеку не впізнати, настільки вона оновилася, посвітлішала, стала просторою, прибраною, затишною. Найбільша заслуга в цьому її керівника Віри Савки, котра стала одним з організаторів згадуваного вище семінару-тренінгу.
Що ми розуміємо під правами людини? Які є права людини? У чому полягає дискримінація і які є її види? Що таке «стереотипи» та як їх ламати? Чи може людина з обмеженими можливостями почувати себе повноцінним членом суспільства? Що для цього потрібно?
На ці та інші запитання пробували давати відповідь як самі учасники семінару-тренінгу, а це в переважній більшості члени Трускавецької міської асоціації інвалідів та внутрішньо переміщені особи (біженці зі Сходу України), так і експерти, серед яких – голова ТМАІ Надія Заблоцька, представниця Трускавецького бюро правової допомоги Катерина Сех, керівник освітніх програм ГО Центру правових та політичних досліджень «СІМ» Ніна Хома, депутат ТМР Святослав Грабовський.
Розпочався семінар із вступного слова Віри Савки, яка звернула увагу на символізм дати проведення заходу: 3 грудня – Міжнародний день людей з особливими потребами. Віра Іванівна коротко розповіла про проблему людей, які не користуються своїми правами, бо не знають їх. Слід зазначити, що виступ Віри Савки був побудований у формі розмови, а не монологу, тому до дискусії долучалися члени Трускавецької МАІ В`ячеслав Умнов, Андрій Гарас, Надія Заблоцька, Галина Бурмус, Тарас Мадяк та інші. Так, всі присутні зійшлися на думці, що неприпустимими є тортури та рабство, і що дискримінація за будь-якою ознакою (статевою, віковою, релігійною, політичною тощо) є порушенням прав людини, описаних у Загальній Декларації прав людини.
Учасники семінару-тренінгу переглянули фільм «Тілом і душею» (з колекції Docudays UA) про життя трьох молодих неповносправних осіб у столиці Мозамбіку Мапуту та поділилися враженнями від побаченого. На учасників зустрічі очікували цікаві розповіді, змістовні консультації (у тому числі індивідуальні), кава-брейк, практичні вправи щодо подолання стереотипів. Словом, семінар виявився цікавим, змістовним, потрібним. Люди з інвалідністю запам’ятають день 3 грудня 2016 року як особливий день, коли протягом п’яти годин вони навчалися, щиро та задушевно спілкувалися, ближче пізнавали перипетії світу та законодавства, знайомилися один з одним, відкривали сенс життя.
Директор Трускавецької бібліотеки-філії №1 Віра Савка каже, що подібні семінари, тренінги, практикуми, конференції та іншого роду зустрічі будуть традиційними для урбан-бібліотеки.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень