Хто їздить по дорозі Львів — Трускавець, чи то з Дрогобича, чи то з ближніх сіл та містечок, напевно зауважили її деформацію (просідання та тріщини) дорожнього полотна безпосередньо перед спуском до Трускавця.
За свідченнями фахівців, в районі деформації дорожнього полотна можливий грандіозний карстовий провал, що приведе до утворення солоного озера та зникнення автомобільної дороги Львів-Трускавць. Цілком очевидно що такий катаклізм приведе до ряду інших негативних явищ в навколишньому середовищі аж до техногенного землетрусу. Та найголовнішим тут можуть стати зміни гідрологічного режиму в регіоні, що в свою чергу несе величезну загрозу для мінеральних вод Трускавця – аж до можливої їх втрати. Справа в тому, що в районах де сформовані поклади калійно-магнієвих мінеральних руд, як правило, формуються і різноманітні мінеральні води. Так є в цілому світі (зокрема і в Німеччині де знамениті бальнеологічні курорти розміщені поруч з калійними виробництвами), так є і в Трускавці, де на формування знаменитих мінеральних вод безпосередній вплив мало Стебницьке родовище полімінеральних руд, ще й при суттєвому впливі Бориславського нафто-газоносного родовища. В результаті складних геологічних процесів ми і отримали букет мінеральних вод Трускавця і її знамениту та унікальну троянду – «Нафтусю».
Отже, в безпосередній близькості до родовища мінеральних вод Трускавця (в 3-ій санітарно-захисній зоні, практично на межі 2-ої) знаходиться аварійний рудник №2 ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство» Полімінерал» яке експлуатує Стебницьке родовище полі мінеральних калійно-магнієвих руд. Нагадаємо що аварія на руднику сталася ще в 1978р, коли в результаті Бухарестського землетрусу тектонічні процеси привели до прориву поверхневих та підземних вод до виробіток рудника. В результаті ми отримали активні процеси карстоутворення в безпосередній близькості до магістрального водопроводу Гірне – Дрогобич, магістральні лінії електропередач, які забезпечують цілий регіон, дорога Т-16-19 (частиною якої є дорога – Дрогобич – Трускавець). Не можна сказати що на підприємстві нічого не робилося для ліквідації аварії та мінімізації її наслідків – в результаті багаточисленних експертиз та обслідувань було вирішено перехоплювати води, що поступали до копальні та перекидати їх до сховища технологічних відходів підприємства, т.з. «хвостосховища», проводити тампонаж та закладку аварійних карстів, тощо. Однак в 2003 р було прийняте волюнтаристське рішення про так звану «мокру консервацію» рудника, а фактично його затоплення. Як наслідок – прискорення карстоутворючих процесів, що приводять до утворення провалів земної поверхні – дійшло до того, що не так давно річка Верещиця пішла під землю прорвавшись до підземних виробіток.
До недавна «Полімінерал» був державним підприємством і, відповідно, всі природоохоронні роботи виконувалися за рахунок Держбюджету, – здійснювався й якийсь контроль за цільовим використанням цих коштів. Та в 2013р підприємство було приватизоване. Новий власник , олігарх Олег Бахматюк, згідно із договором купівлі взяв на себе фінансування та виконання всіх природоохоронних заходів. На жаль ситуація не тільки не покращилася а навпаки погіршилася і стала попросту загрозливою – хронічне невиконання необхідних робіт призводить до все інтенсивніших проявів карстоутворень. Процес карстоутворення не моніториться органами державної влади, а також не контролюється хід виконання природоохоронних заходів на “Полімінералі”. В разі подальшого такого відношення посадових осіб до даної ситуації розвиток карстів набере загрозливих масштабів і ми отримаємо наступні проблеми:
– зміна гідрологічного режиму вод у регіоні, що може привести до втрати мінеральних вод Трускавця;
– можлива втрата Трускавцем статутсу міста-курорта;
– гуманітарна катастрофа;
– утворення соленого озера на місці дороги Львів-Трускавець та інше
Останнім часом громада жваво обговорює майбутнє міста – курорту. Які тільки аспекти не розглядаються – і різного роду промоції та інформаційні проекти покликані до збільшення кількості відпочивальників, і покращення інфраструктури та комунікації і т.д і т.п. Однак чомусь ніхто при цьому не звертає уваги на найважливіший фактор, який власне і зробив Трускавець курортом – відповідний захист джерел «Нафтусі» та інших мінеральних вод як сьогодні так і в перспективі. Адже ці води є тим китом на якому базується благополуччя не тільки Трускавця але й всього регіону. А воно, на жаль, виглядає на то, що не таке вже й безхмарне небо над Трускавцем навіть в найближчому часі – а ми промоції, інфраструктура т.д т.п. і не бачимо очевидного — байдужість чи небажання відповідних посадових осіб звернути увагу на цю проблему, замовчення якої може привести до непоправного – до втрати курорту із всіма витікаючим з цього наслідками ( до речі і втрати ними своїх теплих посад) …
ТОП коментованих за тиждень