/Видалення всього органу вже не є «золотим стандартом» лікування раку нирки/
7-8 вересня 2012 року у Трускавці проходила ІІ урологічна науково-практична конференція під назвою «Сучасні технології в урології» (робоча назва «Трускавець-2012»). Її організаторами стали Національна академія медичних наук України, Інститут урології НАМН України, готельно-курортний комплекс «Карпати» в м. Трускавці, Львівський Національний медичний університет ім. Данила Галицького, комунальна Львівська міська лікарня швидкої медичної допомоги та благодійний фонд «Здоров`я нації та суспільства».
Основну увагу на початку конференції зосередили на такій добре знаній урологам проблемі як рак нирки. Урологічна наука та практика не стоять на місці, тож є значні зрушення, які полягають у тому, що видалення нирки (нефректомія) при раку вже не є «золотим» стандартом урології, що пацієнти мають надію на збереження цього життєво важливого органу, що навіть після важкої операції завдяки новітнім досягненням урологічної науки їхнє життя триватиме довше, ніж, для прикладу, у пацієнтів, котрих оперували кілька років тому.
Професор Олександр Шуляк та практикуючий уролог доктор Олег Банира розповіли присутнім про використання таргетної терапії в лікуванні раку нирки та про механізми її дії на організм людини. Таргетна терапія є на сьогодні одним з найбільш перспективних досягнень онкології останніх десятиріч. Вона не обіцяє виліковування від раку і навіть не здатна забезпечити регресію пухлини в більшості випадків, як звичайні хіміотерапевтичні препарати. Але принципова відмінність таргетних методик полягає у тому, що вони дозволяють хворому довше жити, незважаючи на пухлину, і навіть, можливо, зроблять колись рак звичайною хронічною хворобою, що супроводжуватиме хвору людину протягом життя, але рідко спричинятиме її смерть. Тож не випадково саме з таргетної терапії і розпочали своє спілкування з урологами різних куточків України професор Шуляк та доктор Банира.
Згідно найновіших досліджень є чітко виражена тенденція до зростання чисельності хворих на рак нирки. В 30% з них виявляють метастази. А одним з основних завдань таргетної терапії є блокування росту пухлини. Розвиток раку забезпечується завдяки ангіогенезу, на який впливають три різновиди клітинних рецепторів. Якщо пухлина менша, ніж 2 см, вона може обійтися без власної судинної системи, але при її рості розпочинається цей ангіогенез, котрий спричиняє до появи в пухлині судинної системи. Зрозуміло, що це чужорідне тіло, яким для людського організму є пухлина, починає вкорінюватися в ньому і, образно кажучи, «висисати життєві соки», висмоктувати поживні речовини. Пухлина розростається і чим вона більша та чим пізніше її виявлено, тим важче з нею боротися. Тому так важливо заблокувати ріст пухлини вже на початковій стадії.
Отже, є ряд інгібіторів, які завдяки своїй лікувальній дії зупиняють процес росту пухлини – саме на їх класифікації, варіантах застосування, періоду виживаності, перевагах та побічних ефектах і зупинився Олег Богданович Банира. Це і інгібітори позаклітинного домена трансмембранного рецептора, і інгібітори VEGF, і блокатори позаклітинних ділянок рецепторів тирозинкіназ. Процес боротьби з ростом ракової пухлини є досить тривалим і недешевим, але він дозволяє дати пацієнтам найголовніше – надію на життя. Бо під впливом нових препаратів, котрі появилися на фармацевтичному рику, розпочинається зворотній розвиток пухлини, тобто, її регрес, зменшення. На жаль, через певний період часу ріст пухлини може відновитися, але те, що під час процесу лікування якість життя людини значно вища, ніж до лікування, визнають всі.
Урологам було надано докладну інформацію про такі препарати як пазопаніб, сунітініб та серафеніб. Перший пригнічує тирокінази і ті не можуть зв’язуватися з внутрішньоклітинними доменами, а другий та третій належать до групи інгібіторів тирокіназ. Найновішим препаратом, котрий виходить на ринок, є регорафеніб, але це експериментальний препарат і він в найближчі роки навряд чи набуде значного поширення.
Однією з особливостей таргетної терапії є врахування гістологічного типу пухлини та можливість застосування комбінованої терапії. І хоча ціна таргетних препаратів і є доволі високою, та, для прикладу, той же пазопаніб значно дешевший від інших препаратів даної групи.
Практикуючі урологи О. Строй та М. Сабадаш виступили на конференції із доповідями «Порівняльна характеристика результатів лікування локалізованого раку нирки із застосуванням нефректотомії та резекції нирки» і «Сучасні тенденції у лікуванні закритої травми нирки». Так, при пухлинах невеликого розміру можна і треба проводити органозберігаючі операції. Вони безпечніші, ніж звичайне видалення нирки (нефректомія), яке починаючи з 1970 р. було «золотим стандартом» лікування раку нирки.
Звичайно, що на успіх органозберігаючої операції з резекції нирки впливають різні фактори – це і тривалість теплової ішемії (повинна не перевищувати 25-30 хвилин), і рівень клубочкової фільтрації до операції, і розмір пухлини, і вік пацієнта. Проте при кожному з видів органозберігаючих операцій (полюсна, клиновидна, фронтальна за Аляєвим та інші види резекцій), коли видаляється не нирка, а власне тільки пухлина з хірургічним краєм від 1 до 5 мм – це великий успіх сучасної медичної науки та практики. Якщо ж пухлина не перевищує розміру 3 см, то можна обійтися і без резекції, виконавши тільки енуклеацію – видалення пухлини разом з капсулою. Але це тільки в тому випадку, якщо пухлина з капсули ще не «проросла». Як зазначив доцент Строй, 5-річне виживання після органозберігаючих операцій становить біля 95%, а рецидив спостерігався лише у 3,3% пацієнтів.
Серед тем, які з великим зацікавленням слухали учасники урології – класифікація PADUA (назва за початковими літерами передопераційних аспектів та вимірів щодо класифікації пухлин), розроблена італійськими медиками з м. Падуя; класифікація і тактика лікування гострого орхоепідидиміту; діагностична цінність експресії мікро-РНК у діагностиці раку нирки. Друга з названих тем демонструвалася на слайдах англійською мовою – саме з нею висококваліфіковані фахівці львівської урологічної школи виступлять на з`їзді урологів у Польщі.
Вчений із Трускавця Ігор Попович розповів про механізми дії лікувальної води «Нафтуся», а саме про те, яким чином здійснюється на клітинному рівні імуномоделюючий ефект. При вживанні «Нафтусі» відбувається своєрідна «корекція» активності вегетативної нервової системи, нормалізація її діяльності, а також проходить яскраво виражений купаж запального процесу.
В перший день урологічної науково-практичної конференції її учасники взяли участь і в сателітарному симпозіумі, організованому компанією «Санофі-Авентіс». Зокрема, одне з питань було присвячено антибактеріальній терапії та антимікробному препарату «Офлоксин», який має ряд переваг у порівнянні зі своїм «попередником» ципрофлаксацином. Після трьох годин напруженої роботи урологів чекала вечеря в етно-ресторані «Гражда», адже ГКК «Карпати» вже другий рік поспіль виступає одним із спонсорів урологічної науково-практичної конференції.
Натомість другий день роботи розпочався з продовження великомасштабної публічної лекції на тему «Актуальні проблеми з урології», котру виголосив професор Олександр Шуляк. Фактично була можливість довідатися про всі новинки урологічної науки, про всі дослідження, які проводяться в різних куточках світу, а правильніше сказати в основних центрах урологічної науки – в країнах Європи, США, Китаї, Російській Федерації тощо. Також була виголошена доповідь «Тактика лікування гнійних захворювань нирки». На завершення від імені учасників конференції професор Литвинець подякував голові оргкомітету, професору Олександру Шуляку, за хорошу організацію та змістовність і важливість викладених тем, та запросив урологів на конференцію, котра відбудеться в Яремчі 19-20 жовтня.
На закінчення хочеться додати, що надзвичайно приємним є факт проведення заходу такого рівня власне у Трускавці, відомому бальнеологічному курорті. Адже урологічні захворювання – основний профіль Трускавця. В час, коли точаться дискусії, чи повинен відмовитися наш курорт від лікування хворих як основного елементу розвитку і перетворитися на звичайний відпочинково-розважальний центр, хочеться вигукнути: «Ні!». Адже здоров`я для кожної людини стоїть на першому місці. Якщо нема здоров`я – не потрібно відпочинку, розваг, навіщо тоді здадуться бари, ресторани, казино, різноманітні атракції.
Теми, котрі обговорили урологи на конференції 7-8 вересня, стосувалися власне здоров`я людини, збереження її життя, здійснення заходів, щоб це життя, навіть у випадку такої страшної хвороби як рак, зробити максимально зручним, якісним, тривалим. Теоретичні дослідження та практичні навики фахівців урологічної галузі, незважаючи на складну для стороннього вуха термінологію та невдачі, з якими доводиться стикатися кожному фахівцю, роблять свою благородну справу – рятують життя. У війні з раком медицина крок за кроком відвойовує позиції і не лише обороняється, але й наступає. Слово «рак» для багатьох перестало бути вироком, особливо для тих, хто вчасно звернувся до фахівців, зробив діагностику в початковій стадії хворобі, хто всі свої зовнішні засоби та внутрішні резерви організму кинув на боротьбу з цим ворогом. І урологічну конференція у Трускавці можна порівняти із штабом, де генерали та офіцери від медицини окреслюють стратегію та тактику боротьби з онкологічними (та й іншими) захворюваннями сечостатевої системи організму.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень