Щодо договорів оренди земельних ділянок, що укладені строком на 5 років.
Зміни щодо збільшення мінімального строку оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення до 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства внесені Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляцїї)», який набрав чинності 05 квітня 2015 року.
Таким чином, договори оренди земельних ділянок, що укладені до 05 квітня 2015 року підлягають державній реєстрації у Державному реєстрі речових прів на нерухоме майно,
Щодо роботи нової системи реєстрації в нових законодавчих умовах.
25 березня 2015 року набрав чинності Закон У країни від 05 березня 2015 року № 247-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні Ділянки сільськогосподарського призначення» (далі – Закон № 247-VIII).
Так, Законом № 247-VІІІ уповноважено нотаріусів здійснювати функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку випадку, встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон).
Водночас нотаріусу надано можливість проводити державну реєстрацію:
речових прав, похідних від права власності, на земельні ділянки сільськогосподарського призначення незалежно від нотаріального посвідчення договору, на підставі якого виникає право;
права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення яке виникло та оформлено в установленому порядку до 01 січня 2013 року, одночасно з державною реєстрацією похідного від нього речового права на таку земельну ділянку.
Крім того, Закон доповнено статтею 4-2, яка визначає особливості державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення право власності на які виникло та оформлено в установленому порядку до 01 січня 2013 року.
Частиною першою статті 4-2 Закону встановлено норму щодо одночасності державної реєстрації похідного речового права та права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яке виникло та оформлено в установленому порядку до 01 січня 201З року (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), на підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, поданої власником чи право набувачем відповідного похідного права або уповноваженою ними особою.
Частиною другою статті 4-2 Закону передбачено проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення у разі поданні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень набувачем похідного речового права на таку земельну ділянку (орендарем чи іншим користувачем) без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності, в порядку, встановленому Законом, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку у Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру прав.
Також, слід зазначити, що Мін’юстом підготовлений проект закону для спрощення процедур реєстрації майна: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Запропоновані в цьому документі новели забезпечать децентралізацію повноважень та запровадять вільний вибір суб’єкта реєстрації. Право проводити такі дії буде надано:
органам місцевого самоврядування та держадміністраціям;
нотаріусам (незалежно від посвідчення нотаріальної дії);
акредитованим Мін’юстом банківським установам;
держвиконавцям (накладення та припинення обтяжень речових прав на
нерухоме майно). Ліля Топорович
начальник реєстраційної служби
Трускавецького міського управління юстиції
ТОП коментованих за тиждень