Із 26 депутатів Трускавецької міської ради VII демократичного скликання десятеро вже мали досвід депутатської роботи, решта ж 16 обрані вперше. Та від часу місцевих виборів (жовтень 2015 р.) пройшло достатньо часу, щоб депутати-новачки освоїлися, зрозуміли ношу своїх обов`язків та почали активну працю на благо громади міста.
Депутат Руслан Пристай (округ № 23, вул. Івасюка, буд. №№ 1, 1А, 3), представник Всеукраїнського об`єднання «Свобода», попри молодий вік на новачка не виглядає. Його депутатські запити та виступи на сесіях міської ради є обдумані, чіткі та спрямовані на конкретний результат. Сьогодні Руслан Пристай – гість нашої редакції.
– Пане Руслане, вже майже дев`ять місяців Ви перебуваєте у статусі депутата міської ради? Як Вам живеться в цій іпостасі? Чи це те, чого Ви очікували?
– Я б не сказав, що це якась нова іпостась і що в мене виросли крила від того, що я став депутатом. Це звичайна робота на громадських засадах, до якої я прагнув долучитися. І в статусі депутата я зараз стараюся вирішувати різні проблеми мешканців міста, в тому числі на окрузі, по якому я пройшов.
Скажу відверто – думав, що питання будуть рухатися швидше. Але, як кажуть американці, такими маленькими кроками, step by step, я йду до вирішення тих чи інших питань на окрузі і в місті.
Звичайно, мешканці може не дуже задоволені тим, що питання не вирішуються так швидко. Але ж ці питання не вирішувалися десятками років і за такий малий проміжок часу, відколи я став депутатом, а це 9 місяців, швидко вирішити їх просто нереально.
Але певні зрушення вже є. Наприклад, в цьому році вдалося виділити кошти на ремонт дахів у будинках 3, 5 та 7 на вул. Івасюка. Там були зроблені роботи тільки по половині даху, а в цьому році їх вже мають закінчити і, крім того, доробити дашки при вході в під`їзди.
Друге – вдалося виділити кошти на ремонт електрики в будинку № 1 на вул. Івасюка. Там були певні проблеми, особливо в зимовий період, коли більшість людей включають електрообігрівальні прилади і відповідно горіла проводка. Зараз, в цьому році, вдасться завершити ці роботи. На це виділено 75 тисяч гривень.
Також мешканці Івасюка, 1 зверталися до мене з тим, що дуже близько до прибудинкової території знаходиться дорога. Вони ставили питання щодо перекриття дороги шлагбаумом. Я подав з цього приводу депутатське звернення і ми з Олексієм Михайловичем Балицьким та з Андрієм Богдановичем Кульчинським дійшли до логічного висновку, що там необхідно встановити «лежачий поліцейський». На даний час поки що це ще не зроблено, але думаю, що в найближчий місяць питання вдасться вирішити.
Була проблема на Івасюка, 1 з трубами, які йдуть з даху – так звані «ливньовки». Вони повідпадали, і я написав відповідне депутатське звернення. Мені вдалося це питання вирішити, зараз ці «ливньовки» зроблені і вода, коли падає дощ, вже не потрапляє людям на стіни.
І так поволі, step by step, питання вирішуються.
– Ви не згадуєте, що почали ремонтувати вулицю Івасюка…
– Так, звичайно. Почався ремонт дороги і я хотів би подякувати за це і міському голові, і його заступнику Олексію Балицькому. Дорога там була в жахливому стані, можна сказати що одна з найгірших у Трускавці. А цією дорогою їздить та ходить багато людей, у тому числі й відпочивальники з «Перлини Прикарпаття», «Шахтаря», санаторію «Карпати». Нею вони ходили на ринок і ця вулиця показувала нашим гостям непривабливу сторону курорту.
– Ваші депутатські запити можна чітко розділити на два блоки. Перший – те, що стосується розвитку нашого міста-курорту, зокрема відновлення транспортних зв’язків Трускавця, промоція та реклама курорту. Другий – уболівання за проблеми округу, старих будинків на вулиці Івасюка. Розкажіть детальніше, які проблеми Ви піднімали у своїх запитах.
– Що стосується промоції Трускавця, то я вважаю, що без відпочивальників наше місто приречене на крах і цей напрямок нам потрібно максимально розвивати. Він є основним в життєдіяльності Трускавця, адже всі ми залежимо від відпочивальників, туристів, які до нас приїжджають.
Тему туризму, промоції, розвитку я б розділив на кілька напрямків. Перший – нам потрібно залучити в Трускавець туриста. Це головне, першочергове, пріоритетне. Друге – це думати над залученням інвестицій. І третє – це думати про інфраструктуру.
Чим більше в нас буде туристів, тим більше ми отримуватимемо податків у бюджет і тим більше ми зможемо інвестувати в місто, вирішувати проблеми, які в нас є.
Я вважаю хибною ту позицію, яку дехто озвучує під час дискусій, що буцімто нам потрібно спочатку створити інфраструктуру, облаштувати парк, алейки і так дальше, а вже тоді робити промоцію. Я вважаю, що не можна зупинятися в промоції, а треба рухатися тільки вперед. Будемо робити промоцію – відповідно буде їхати більше людей.
Якщо ми подивимося на теперішній стан справ, то побачимо, що зростає кількість азербайджанців, які до нас приїжджають, та і взагалі значно більше їде до нас іноземців, зокрема з пострадянського простору. Так, вони бачать ті чи інші проблеми в парковій зоні і так дальше. Але їхня чисельність все одно збільшується і відповідно збільшуються надходження до бюджету. Отже, з часом, за 2-3 роки ми отримаємо ті необхідні кошти, які потрібні для інвестиції в той же парк, в інфраструктуру міста. Таким чином у нас буде й хороша інфраструктура, і велика кількість відпочивальників, яка постійно зростатиме.
У нас є проблема з чим? З поганою логістикою. З деяких країн добратися до нас дуже непросто. Наведу приклад – я вже близько року торпедую питання щодо запуску прямого авіарейсу Ташкент – Київ (я вже не кажу про Львів, а хоча б на Київ). Я як депутат написав відповідні звернення у різні структури – Міністерство економіки (в департамент туризму), в Державіаслужбу, в Посольство України в Узбекистані, в Посольство Узбекистану в Україні. Це питання я підняв у раді і ми депутатським корпусом звернулися з відповідними зверненнями вже від міської ради. Аналогічно і по сполученні з Туркменістаном (столиця Ашхабад).
На жаль, зараз і далі немає прямих рейсів з Києва на Ташкент та Ашхабад, хоча в літній період до нас приїжджає велика кількість туристів з цих країн, добираються вони тяжким шляхом через інші країни. Єдиним позитивним зрушенням є те, що з 17 серпня чотири рази на тиждень починають літати літаки зі Львова на Мінськ. Це є дуже добре, бо в основному туркмени і узбеки добиралися до Трускавця через Мінськ. Причина проста – дешеві авіаквитки, оскільки ці три країни (Узбекистан, Туркменістан і Білорусь) входять в Митний союз. Тож зараз вже не потрібно буде з Мінська на Львів добиратися потягами, бо буде пряме авіасполучення.
Щодо запитів відносно проблем округу, то я вже зазначав, що подавав запит, щоб зробили реконструкцію електромережі в будинку № 1.Щодо дахів, то я це питання підняв як заступник голови комісії з питань ЖКГ, щоб в цьому році дофінансувати ці роботи по трьох будинках (Івасюка, 3, 5 та 7).
– Зараз активно обговорюється тема житлової реформи, управляючих компаній. Чи визначилися Ваші виборці щодо створення ОСББ, чи готові стати повноправними власниками не лише квартир, а в цілому тих «хрущовок», в яких вони мешкають?
– На окрузі мною були ініційовані збори мешканців будинків. Я – економіст за освітою, і підрахував, що якщо розумно управляти будинком, то ОСББ в нашому випадку буде рентабельним і за 2-3 роки можна буде зробити те, що в наших будинках не робилося 60 років.
Я виступив з пропозицією, щоб люди в своїх будинках обрали голову ОСББ. Тоді з цих трьох людей можна було б обрати одного і створити одне ОСББ на три будинки. Це питання дискусійне, оскільки дехто вважає, що треба створювати ОСББ в кожному будинку окремо, а дехто каже, що економічно доцільніше створити одне ОСББ на три будинки. Та вирішувати як краще будуть самі мешканці, хоча я схиляюся до того, що двірник, бухгалтер чи сантехнік міг би бути одним на три будинки для економії коштів – їх можна взяти по договору.
До речі, ми нещодавно в міській раді прийняли програму по ремонту в під`їздах, на сходових клітках, заміні вікон і дверей в під`їздах. Програма є нова і дуже добра, тому що допомагає людям вирішувати важливі проблеми – частину коштів покриває міська рада (70% платить міська рада, 30% платять мешканці). Для прикладу, для заміни вікон в одному під`їзді в будинку на Івасюка, 3 потрібно з кожної квартири зібрати по 285 гривень, а решта дофінансує міська рада. Я вважаю, що це не є великі кошти для того, щоб в будинку, який стоїть вже понад 60 років, замінити нарешті ті вікна, термін експлуатації яких давно минув. А на наступний рік можна було б зібрати кошти на ремонт під`їздів. Помінявши вікна, можна вже буде робити відкоси і повний ремонт, бо двері в будинках вже поміняні. І так крок за кроком ми відновлювали б наші будинки.
Чому я ще прихильник ОСББ? ОСББ може брати участь в різних грантових програмах по енергозбереженні. Якщо б у нас було ОСББ, то ми могли б долучитися до цих програм, взяти в них участь і можливо виграти гранти на фінансування енергозаощадження в наших будинках (заміна вікон, дверей, утеплення фасадів та інше).
– Робота депутата не оплачується, її Ви виконуєте на громадських засадах, витрачаєте свій час, зусилля. Як думаєте, чи оцінять Ваші намагання покращити життя в місті Ваші виборці – знайомі, сусіди, трускавчани?
– Ви знаєте, люди завжди оцінюють не за словами, а за вчинками. Якщо вдасться реалізувати ті плани, які я намітив (заміна вікон, ремонт в під`їздах, можливо ще вдасться замінити каналізацію, провести дренажні роботи), то люди це побачать. Все відбувається в порівнянні – якщо люди побачать як було, а як стало, то зможуть це оцінити належним чином. Бо я дійсно стараюся щось робити не для себе, а для людей, щоб на окрузі, на якому я народився і виріс, було все гаразд і щоб ці будинки зажили новим життям.
– За цих 9 місяців чи були у Вас випадки, коли хтось нарікав на Вас, що дієте неправильно, чи може навпаки, дякували Вам за роботу депутата?
– Коли я лише став депутатом, до мене звернулися мешканці вулиці Грушевського, у яких була проблема з вуличним освітленням. Проблему вдалося вирішити в найкоротші терміни і люди написали звернення-подяку у газету «Франкова криниця Підгір`я».
Як я вже зазначав, не виходить зробити все й одразу, хоча й хотілося б. Так виходить, бо є різні процедурні процеси бюрократії, що займає багато часу. Але маленькими кроками, поступово воно робиться і вирішується…
– Крім житлової реформи актуальною зараз є і адміністративно-територіальна реформа. У Трускавці точаться гарячі дискусії навколо того, в якому форматі має бути нова об’єднана територіальна громада. Як Ви ставитеся до проекту «Великий Трускавець», коли ми створимо ОТГ спільно з Модричами, Оровом, Зимівками, Уличним, Доброгостовом, Станелею?
– Я вже казав, що за освітою я економіст, фінансист. Тому я звик завжди рахувати. Потрібно зробити аналіз і підрахувати, чи буде це нам економічно вигідно чи ні. Якщо опиратися лише на якісь дотації та субвенції, то слід пам’ятати, що вони колись закінчаться, законодавство може помінятися і так далі.
З кожним роком нас підводять до того, що все менше коштів потрапляє з центру на місця. Тому потрібно сісти, добре проаналізувати і порахувати. Якщо нам це буде вигідно, то тоді звичайно, що так, а якщо ні – то ні. Тому зараз, без розрахунків, я не готовий відповісти на Ваше запитання.
Якщо дивитися з точки зору туристичного потенціалу, то переваги очевидні. Орів, Зимівки, Модричі, Станеля… Трускавець не гумовий, він збільшується, відкриваються нові оздоровчі та відпочинкові заклади. Так що в цьому плані переваги створення «Великого Трускавця» очевидні. Щодо соціальних видатків, утримання мережі освітньої, культурної, медичної, то це треба добре порахувати…
Спілкувався Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень