Прийнято новий Закон у сфері реєстрації бізнесу, спрямований на децентралізацію влади. Депутати погодили один із законів, що входить до децентралізаційного пакету, про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Його дія поширюється на реєстрацію всіх юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, ФОП та їхньої символіки.
За відповідний Закон (проект №2983) “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” в цілому проголосували 247 народних депутатів.
За пропозицією Міністра юстиції, перехідний період триватиме до 30 квітня 2016 року. Протягом цього часу місцеві органи влади переберуть на себе повноваження щодо держреєстрації, а Мін’юст відповідно відмовиться від таких.
Відповідно до закону суб`єктами державної реєстрації є:
Міністерство юстиції України – у разі державної реєстрації політичних партій, всеукраїнських професійних спілок, їх об’єднань, всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців; відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок та символіки;
територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі – у разі державної реєстрації обласних, регіональних і республіканських професійних спілок та їх об’єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об’єднань, постійно діючих третейських судів, статутів територіальних громад міст Києва та Севастополя;
районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції – у разі державної реєстрації громадських об’єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об’єднань без статусу юридичної особи, місцевих та первинних професійних спілок та їх об’єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих організацій роботодавців та їх об’єднань, статутів територіальних громад сіл, селищ, міст, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об’єднання;
виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, державні нотаріальні контори, приватні нотаріуси, банки – у разі державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у відповідних трудових відносинах з Міністерством юстиції України, територіальним органом Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в області, містах Києві та Севастополі, районним, районним у місті, міським (міста обласного значення), міськрайонним, міжрайонним управлінням юстиції, виконавчим комітетом міської ради міста обласного значення, районним, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, банком, який пройшов акредитацію, та нотаріус.
Закон також передбачає створення Єдиного державного реєстру, який буде містити інформацію про юридичних осіб, громадських формувань без статусу юридичної особи та фізичних осіб – підприємців. Складовою Реєстру також буде Реєстр арбітражних керуючих. Окрім того, запланована робота порталу електронних сервісів, який, зокрема, повинен забезпечувати:
1) подання документів в електронній формі для державної реєстрації, ліцензування видів господарської діяльності, видачі документів дозвільного характеру;
2) перегляд стану розгляду поданих документів;
3) доступ до відомостей та документів, визначених цим Законом;
4) оприлюднення результатів надання адміністративних послуг;
5) сплату адміністративного збору та оплату надання відомостей з Єдиного державного реєстру з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу тощо.
Закон окремо визначає розмір адміністративного збору за державну реєстрацію. Наприклад, за реєстрацію партії прийдеться заплатити 140 мінімальних зарплат, а от реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу – 0,3 мінімальної зарплати.
З дня набрання чинності цим Законом нотаріуси наділяються повноваженнями державних реєстраторів у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців відповідно до Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”.
Також слід зауважити, що Закон передбачає зміни і до процесуальних кодексів – ЦПК, ГПК, КАСУ та КПК, а саме в частині виготовлення судових рішень в електронній формі. Так, відповідно до закону судові рішення в електронній формі оформляються згідно з вимогами законодавства у сфері електронних документів та електронного документообігу, а також електронного цифрового підпису.
Ірина Наконечна, завідувач сектору державної реєстрації ЮО та ФОП, легалізації об`єднань громадян та ЗМІ Трускавецького міського управління юстиції
ТОП коментованих за тиждень