Східниця (Schidnytsia). Погляд зі сторони

19.09.2016 | Filed under: Публікації

Невелике курортне селище набирає популярності. Шириться слава про содову та залізисту воду Східниці. Цей унікальний гірський біокомплекс зеленого басейну, в якому потопає оздоровниця, та чудовий гірський ландшафт на схилах Карпат набули за останні роки великої популярності. Бальнеологічний та кліматичний курорт тепер модно називають Східницький реакреаційно- курортний кластер.

Але Східницю не можна вважати курортом в класичному розумінні цього слова. Східниця не має статусу курорту та навіть в адміністративних межах вона належить (підпорядковується) місту Борислав.

Східницю не так часто представляють на міжнародних та українських туристичних виставках, хіба що декілька сайтів санаторно-курортних закладів роблять самі собі рекламу. Реклама, а точніше зайвий галас, цьому населеному пункту не потрібні. Люди сюди просто їдуть. Їдуть за здоров`ям, до джерел лікувальних мінеральних вод, заради чистого гірського повітря. До речі, про східницькі води стало відомо з 1976 року.

Цього року в період сезону з травня по вересень Східницю відвідало більше 30 тисяч курортників.

Що за таємниці зберігає це загублене на карті України поселення? І чому так вперто Східницю ігнорує влада, будь-то радянська чи теперішня?

Яку таємницю зберігає це курортне поселення?

Щоб зрозуміти феномен цього поселення, варто завітати сюди з самісінького ранку.

Серед карпатських гір між хребтом Цюхів Діл та горою Локоть в улоговині на березі річки Східничанки розкинувся цей населений пункт. В будь-яку пору року зранку над Східницею пливе густий туман. Для того, щоб сюди потрапити, потрібно піднятися на перевал, а потім опуститися донизу. Подорожуючому відразу стає зрозуміло, чому саме назва Східниця (від слова «сходити»).

Хоча Вам обов`язково розкажуть легенду, що в сиву давнину поселення мало іншу назву. Колись його називали Золота Баня. І на Згарах (назва району Східниці) стояв монастир. Блистів він банями церков на сонці. Та вороги напали на край, спалили монастир, а люди повтікали в гори. З часом люди почали сходити з гір в долину і поселення назвали Східниця. А головна вулиця селища по сьогодні носить назву Золота Баня.

Яворинка, Згари, Прикірне, Горби, Джежник, Турівське та Лужанка, Маріля – кожна частина селища має свою назву. В Східниці всього 17 вулиць. Близько двох з половиною тисяч місцевих жителів, загальна площа селища десь біля 5 квадратних кілометрів.

Вода та хліб годують місцевих жителів. Що дивує і викликає захоплення, так це те, що в Східниці велика кількість магазинів та кафе, які реалізують хлібобулочні вироби. 6.30 ранку, а біля невеликого кіоску черга за свіжим хлібом. А які смачні булочки з яблуками, сиром та маком ще теплі та рум`яні. А в цей час вулицями курорту вже снують поодинокі перехожі з пляшками в кишені та флягами в руках. Вони спішать до джерел з мінеральною водою, спішать за здоров`ям. Побачивши це, розумієш: ти на курорті. справжньому курорті… «Твоє здоров`я в твоїх руках» шепоче тобі гірський вітер. Мерщій до джерела, щоб набратися здоров`я та відчути всю силу живої води повітря та Карпатських гір.

Наявні 15 джерел з мінеральною водою та 4 свердловини, про це ви дізнаєтесь з інформаційних щитів про курорт. Хоча місцеві жителі стверджують, що джерел 36. Джерела за своїми фізико-хімічними властивостями можна розділити на 4 види:

 – залізисті: №13, гідро-карбонатна-кальцієва (з великим вмістом іонів заліза, своєрідний матеріал для гемоглобіну),

 – типу содові: № 2-с та №118, гідро-карбонатно-натрієва (тип «Боржомі», «Поляна квасова»),  відпочиваючі стверджують: «содова не одного поставила на ноги», біля неї завжди найбільше черг;

– джерела №№ 1, 3, 8, 9, 10, слабокисла гідрокарбонатно-кальцієва для лікування нирок;

– джерела № 25 та № 26, гідро-карбонатно-сульфатно-кальцієві-магнієві води. Ці води мають всі характерні групи мікроорганізмів вод типу «Нафтуся».

Це джерело (№ 25) в народі називають «Андроповська». Подейкують, що воду з цього джерела колись возили на дегустацію Юрію Андропову, одному з колишніх партійних лідерів СРСР.

А біля джерела № 18 найбільше тих, хто підігріває воду в залізних горнятках на сухому спирті (сухий спирт та залізне горнятко приносять добрий зиск місцевим жителям).

Першовідкривачем східницьких мінеральних вод є Омелян Стоцький. В самому центрі Східниці йому поставили пам`ятник.

Всього три санаторії: «Стожари», «Гуцулка», «Східницькі Карпати» та один пансіонат «Вікторія». 7 лікувально-оздоровчих комплексів, 10 вілл, 19 приватних садиб, три котеджі та невеликі готелі, а ще відпочинкові комплекси – всіх не перелічити. Аж в очах рябить від великої кількості назв: «ДіАнна», «Три сини та донька», «Респект», «Київська Русь», «Зелений бір», готель «Едем»…

Добра система інформації та логістика з вказанням напрямів руху до джерел та санаторіїв, де легко можна віднайти те, що шукаєш.

І найосновніше: місцева влада заробляє сама і дає заробити іншим, робить все для розвитку малого та середнього бізнесу. Заплати податки і працюй!

Новий амфітеатр прикрасив Східницю. Польоти на повітряних кулях, парад духових оркестрів, різні святкові заходи, «Східницьке літо» стали візитною карточкою Східниці. Цьому курорту реклама не потрібна. Вода, хліб, чисте повітря та гори, а ще привітні люди – це найкраща реклама для Східниці.

Хоча селищу потрібно вирішити цілий ряд внутрішніх проблем, зокрема з проведенням інженерних комунікацій та дорожньою інфраструктурою (логістикою). Східниці конче необхідно прокласти 6 кілометрів дороги, яка б дала вихід селищу до міста Сколе (до траси Київ-Чоп).

Необхідно прийняти концепцію розвитку та втілити цілий комплекс заходів з охорони мінеральних джерел. Але все це можливе лише тоді, коли Східниця отримає статус окремої адміністративної територіальної одиниці (селище обласного підпорядкування). Або ж вона має стати центром об’єднаної територіальної громади, незалежної від Борислава чи Дрогобича.

Чому обласні апаратні чиновники більше 70 років не бачать проблем цього унікального Богом даного людям місця? Допоки ще Східниця буде відчувати себе чиєюсь обділеною сестрою?

Якось один відпочиваючий в розмові сказав, що їздить до Східниці вже багато років. На його очах курорт дуже змінився. А чиновники у Львові та Києві (ба, навіть в Дрогобичі та Бориславі) досі сприймають Східницю як молоде дівча, що потребує їхньої «опіки». Але ж це «дівча» вже давно виросло. Проте брати її старші сховали спідницю дівчини та залишили її в одній сорочці, щоб бува вона не втекла з дому та не залишила їх без нічого (сюжет з повісті І.Франка «Украдене щастя») Гарна, горда, гонорова і красива Східниця і далі залишається заручницею чиїхось інтересів. Саме головне: не своїх, а чужих. Залишається заручницею армії бюрократів та чиновницької рутини, з якою все життя воював батько Східниці Омелян Стоцький.

Східниця заслужила на кращу долю. Це курорт бальнеологічний та кліматичний, який повинен отримати особливий статус курортного поселення. Курортом його вважають люди, а з думкою людей необхідно рахуватися.

Віктор Пиців

На фото:

1. Пам`ятник відпочивальнику. Скульптор В. Заляско.

2. Ведмідь – символ Східниці.

3-4. Ландшафтний дизайн. Дерево «Вкрадене щастя» і «Сім`я».

5. Східницька селищна рада.

6. Центральна вулиця Золота Баня.

7. У Східниці є свій «Рай».

8-12. Джерела № 18, № 13 і № 1-С. Черга до джерела. Підігрів води.

13. План-схема курорту.

14-15. Символи курорту – піала і пам’ятний знак.

16. Пам`ятник Омеляну Стоцькому.

17. Парк.

18. Ранок в Східниці.

19-25. Санаторії та відпочинкові комплекси.

26. Тренажери (спортивний майданчик).

27. Стадіон.

28. Церква св. Петра і Павла.

29-32. Загальний вигляд.

(Переглядів 1 429 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви