«…Десь три тижні тому назад, шахтарі, що перебували на той час в підземних виробітках рудника №2 ПАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал», почули сильний гуркіт а відтак відчули потужну ударну хвилю – одразу склалося враження, що обвалилася значна маса породи – але скільки саме, та в якому місці, можна тільки здогадуватись. Адже підійти ближче до цього місця неможливо, бо рудник практично затоплений до верхніх горизонтів .Але саме після цього випадку різко піднявся рівень розсолів у затоплюваних виробітках ( на кілька мет рів !) Цей випадок безумовно спричинить утворення нових підземних порожнин, що в свою чергу приведе до нових провалів земної поверхні …»
Ось і дочекалися ми судного дня у Стебнику на «Полімінералі». Ні, ще не сьогодні конкретно – але вже найближчим часом він таки буде. І місце де він відбудеться, всім відоме – це територія гірничого відводу рудника №2, – конкретно район бувшого вентиляційного стволу цього рудника та район автомобільної дороги Дрогобич – Трускавець. Нас чекають серйозні провали земної поверхні, розміри яких годі передбачити, як не можна передбачити і наслідки та проблеми які вони принесуть для навколишнього середовища : це і руйнування згаданої автодороги, водогонів, ліній електропередач, і, що напевне найстрашніше, зміна гідрогеологічної обстановки в регіоні ( а одна з найбільш загрозливих ділянок, де вже почалися тріщини земної поверхні та провали, знаходиться на межі 2 санітарно-захисної зони охорони джерел трускавецьких мінеральних вод, в т.ч. і «Нафтусі». Цілком можлива їх втрата. А це, однозначно, кінець курорту Трускавець…
Зрозуміло що після такого катаклізму ми з вами в черговий раз мали би почути розмаїті виправдання та пояснення, як традиційні – недостатнє фінансування з держбюджету природо-охоронних заходів в рамках реалізації «Комплексного проекту консервації рудника№2 і рекультивації порушених гірничими роботами земель Cтебницького ДГХП «Полімінерал» ( затвердженого ще в 2003р, і який би мав бути завершений ще в 2012р) аж до цілком екзотичних та фейкових ( наприклад, що все то винні північні сусіди і т.д.). Це вже ми чули не раз і не два в минулому, – при першому-ліпшому випадку провалів на поверхні рудника№2 – а їх за часи реалізації цього проекту було достатньо багато – згадайте хоча б 2009р, коли р.Вишниця змінила свій плин до Дністра на підземні виробітки рудника). І, хто найбільше голосив в таких випадках? А особи які були причетні до розробки пріснопам’ятного проекту консервації та до його реалізації,- бо незважаючи на значне фінансування з Держбюджету( в середньому воно становило десь 20 млн.грн. в рік – для порівняння суха консервація рудника до того обходилася 3-4млн.грн в рік) фактично нічого не робилося, а кошти по простому дерибанилися…
Та цього разу все буде стопудово інакше. Адже «Полімінерал» з державної власності перейшов в приватну – в листопаді минулого року його викупила приватна структура, яку повязують з олігархом п О.Бахматюком, а люди які мали дотичність до своїх «дєлішек» на «Полімінералі» залишилися не при справах ( читай вийшли сухими з води). Ну і що ж нові власники? Та нічого як не робилося так і не робиться. Державного фінансування не має, бо при купівлі «Полімінералу» покупці взяли на себе всі затрати по фінансуванню природо-охоронних робіт. Та реальної роботи, за винятком слабих спроб закачки насичених розсолів із хвостосховища в підземні виробітки рудника, що передбачені проектом, не видно. І це в якійсь мірі підтверджує інтерв’ю в.о. голови правління «Полімінералу» п.Оринчака місцевому інтернет-виданню «стебницькі вісті» : практично нічого про екологічну обстановку на підприємстві – а все про якісь утопічні проекти на кшталт (цитую) «індивідуальних ланцюгів фізичних технологій переробки «, спелоеолікарні та інше. Видно, що нові власники підприємства по просту не здають собі справи, що при катастрофі яка може статися, усі їх прожекти так і залишаться прожектами. Ба більше, вони будуть нести повну відповідальність за наслідки того лиха що станеться – та нам з вами, громаді, від того не стане легше – наслідки вона відчує і буде відчувати найбільше. Згадаймо Чорнобиль ( хоча масштаби. звичайно не ті, та все ж) – чи хтось поніс відповідальність конкретно ? А суспільство страждає і нині. Отакі то невеселі справи із судним днем в Стебнику…Чи стане він на кінець праведним?
Варивода З.В.,к.т.н.чл.-кор АГН України
ТОП коментованих за тиждень