Свято книги у Дрогобичі

11.09.2014 | Filed under: Публікації

Напередодні Форуму видавців, цього грандіозного Свята Книги, у Дрогобичі пройшла презентація, яка доводить, що місто Котермака також має свої гонір, смак та претензійність. В Палаці мистецтв 10 вересня відбулася цікава зустріч з Олександром Савчуком, доцентом Харківського національного університету імені Василя Каразіна, кандидатом філософських наук.

– Про те, що сьогодні в Дрогобичі Свято Книги, потрібно говорити, адже це подія суспільного значення, суспільної ваги, – так оцінив презентацію перевиданої книги Михайла Драґана «Українські деревляні церкви» декан історичного факультету Дрогобицького педуніверситету ім. Франка професор Леонід Тимошенко. Втім, не тільки одна книга про архітектуру наших церков була в центрі уваги присутніх на цій зустрічі. Бо Олександр Савчук презентував і монографію Стефана Таранушенка про церкви Слобожанського краю, і «Щоденник Тараса Шевченка», і інші книги, видані з його ініціативи.

Варто кілька слів сказати про гостя, який вже не вперше прибув до Дрогобича. Олександр Савчук – це та людина, яка не словом, а ділом об`єднає Україну. Титули виданих ним книг свідчать, що береться він за справу, яка, на жаль, занедбана на загальнодержавному рівні. «Ліра і її мотиви» П. Демуцького, «Щоденник» Тараса Шевченка, «Українські записи» Порфирія Мартиновича, «Музичні інструменти українського народу» Гната Хоткевича, а тепер і «Українські деревляні церкви» Михайла Драґана – ці книги фактично стали раритетами. Так, для прикладу, монографія Драґана, видана у 1937, коштує зараз 400 доларів США на ринку колекціонерів. Перевидана ж видавцем Савчуком (два томи в одній книзі) – 170 гривень.

Кілька слів про саму книгу «Українські деревляні церкви». Надрукована у дрогобицькому «Колі» – цього буде достатньо, щоб засвідчити, що книга якісна. На крейдяному папері. Ілюстрації – всі ті ж, що були у виданні 1937, але взяті з оригіналів, які зберігаються у львівському музеї Шептицьких. Передмову до книги написав знаний львівський історик Володимир Александрович, примітки – не менш знаний науковець Василь Слободян (також зі Львова). Хоча книга є репринтним виданням, та наново набрано весь текст – але всі рядки, всі букви з оригіналом з 1937 року сходяться. Виправлено тільки ті помилки, на які ще в 1937 вказав автор, Михайло Драґан. Для тих, хто не зрозуміє галліцизмів (як сучасних, так і застарілих), а також професійної народної будівничої термінології, додано словник. Є відповідний покажчик, який зможе зорієнтуватися де і що знайти. Окремо є креслення церков, за якими архітектор зміг би відбудувати їх заново.

Завершуючи тему книги Михайла Драґана, зауважимо, що чогось кращого про українську дерев`яну архітектуру сакральних споруд ще не видав ніхто. Це наразі аксіома, яку ніхто з науковців не оспорює. І хоча в книзі мало відомостей про інтер`єри церков (на відміну від монографії Таранушенка), та вона є дійсно скарбом, який так довго чекав, щоб своїм блиском освітити більше коло наукового світу.

Під час презентації книги відбулася цікава дискусія, О. Савчук відповідав на запитання, а присутні, серед яких більшість складали студенти історичного факультету ДДПУ – слухали. Участь в дискусії взяли та свої думки висловлювали знані та поважані в Дрогобичі люди – викладачі Дрогобицького педуніверситету Леонід Тимошенко, Євген Пшеничний, Петро Сидорчук, Богдан Лазорак, директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, митець та мистецтвознавець, художник-реставратор церкви св. Юра в Дрогобичі Лев Скоп, громадський діяч Хосе Турчик. Останній зокрема розповів про проект, який міг постати в Дрогобичі, але так і не постав через байдужість – про планований парк копій дерев`яних храмів, який міг бути в парку біля музею сакрального мистецтва. Подібний парк церков реалізували в Польщі і він зараз дає дохід, а в нас ставлення до рідної культури якесь дуже вже другорядне…

– Я відкрив для себе Шевченка як людину прочитавши його «Щоденник», – зізнається Лев Скоп. Євген Пшеничний цитує вірш Тичини «Харків, Харків, де твоє обличчя?» та тішиться, що в Харкові є не лише Допа та Гепа, а й такі люди як Олександр Савчук, а саме люди творять місто. Олександр Савчук дякує історику Богдану Лазораку, який найбільше посприяв у цій презентації, а той у свою чергу декламує вірш і виголошує думки, спрямовані до присутньої в залі молоді. Насамкінець господиня Палацу мистецтв Алла Гладун запрошує гостя заграти на кобзі, виготовленій ним власноруч, щоб глибше збагнути дух кобзарства та лірництва. Саме виконання мелодій та пісень на кобзі і завершило цю цікаву двогодинну зустріч-презентацію.

Важко передати атмосферу, яка панувала під час цього свята книги. Спокій, який переріс у цивілізовану дискусію та обмін думками. Українська мелодія у звуках кобзи – неритмічна, як саме життя. Цікава інформація про наші сакральні об`єкти, про музичні інструменти, про цікавих людей, які залишили свій слід на цій землі у книгах. Олександр Савчук, адепт сковородинського вчення про сродну працю, теж залишає свій слід у книгах – книгах, які стали його власними через їхнє перевидання. Бо, як писав Франко, «книги — морська глибина: хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить».

Володимир Ключак, фото Сергія Матійка

(Переглядів 179 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags: ,

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви