Місцева влада Трускавця браво рапортує про те, як добре, що знищили КП «Наше місто», бо і економія витрат газу та електроенергії є (не порівнюють, наскільки теплішою є ця зима відносно минулорічної), і втрати води менші, і менше людей працює за меншу зарплату і з більшим коефіцієнтом корисної дії, і в цілому все – для людей, тільки для них. Водночас для цих людей – і постійне зростання тарифів.
Так, як інформує офіційний сайт Трускавецької міської ради, під час наради міського голови Руслана Козира з керівниками виконавчих структур були доведені до відома розпорядників коштів нові тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання. Для населення тариф на теплову енергію становитиме 316,45 грн./Гкал (без ПДВ), для бюджетних установ – 818,27 грн./Гкал, для інших споживачів – 820,81 грн./Гкал. Постанова набирає чинності з 1 лютого 2012 року. Збільшення тарифів зумовлює подорожчання теплопостачання для усіх споживачів централізованого опалення у Трускавці на 18%.
Без сумніву, будуть підвищені і тарифи з обслуговування житла, знані як квартплата. Багато мешканців міста дивуються – а за що платити? Багато що з переліку задекларованих послуг просто не виконується, а те, що виконується, навряд чи задовольняє мешканців. Маємо на увазі якість виконання послуг. У владі кажуть, що змінений і доповнений перелік послуг новоствореного КП «Трускавецьжитло» та приблизні ціни на них були доведені до відома мешканців під час громадських слухань, що відбувалися восени минулого року. Та більшого цинізму, ніж ці слова, годі знайти. Мешканці в абсолютній своїй більшості не могли прибути на так звані «громадські слухання», котрі проводилися в будні дні, в робочий час, тож говорити, що мешканці – «за» підвищення тарифів, є просто неетичним. «Тарифний план послуг складався з урахуванням побажань мешканців», – продовжують наполягати чиновники. Інше пояснення росту цін на житлово-комунальні послуги – це, мовляв, не місцева влада винна, а центральна. І це при тому, що Президент України Віктор Янукович та Прем`єр-міністр Микола Азаров різко розкритикували підняття тарифів місцевою владою.
Приклад Трускавця є показовим у плані нехтування місцевою владою інтересів мешканців, інтересів громади. Про «громаду» пан Козир та його помічники і друзі, котрих тепер навалом у теплих кріслах кабінетів на Бориславській, 1 і 2, пам’ятали перед виборами і «пам’ятають» у привітаннях до всіх свят. А щоб зрозуміти цю громаду – так ні, навіщо їм це. Бо про яке розуміння можна говорити, коли тільки за один 2011 рік мешканцям Трускавця підняли тарифи в розмірах більших, ніж за всі чотири роки другої каденції Лева Грицака. Хтось скаже – так тоді ж було економічне процвітання. Але ж ні, криза триває з 2008 року і при тому тарифи в Трускавці майже не піднімалися вгору, а стосовно вивезення твердих побутових відходів тариф навіть був дещо знижений (в 2010 році). Завжди влада намагалася допомогти громаді, особливо найбільш незахищеними верствам. Натомість в 2011 році окрім тарифів на газ та електроенергію, до яких місцева влада дійсно нічого не має, у Трускавці були підняті тарифи:
а) на вивезення сміття (рішення виконкому № 183 від 7 липня 2011 р.);
б) ритуальні послуги (рішення міськвиконкому № 264 від 29 вересня 2011 р.);
в) за водопостачання та водовідведення (рішення трускавецького міськвиконкому № 286 від 11 жовтня 2011 р.).
Необхідно теж вказати на той факт, що місцева влада, ліквідовуючи КП «Наше місто», говорячи про його нібито неефективність, залишила діючі для цього підприємства тарифи, які тепер населення сплачує на рахунки аж трьох комунальних підприємств. Якість надаваних послуг не змінилася, або в деяких випадках і погіршилася, бо відбулося скорочення кількості простих робітників, зате начальників та їхніх заступників побільшало аж втричі. До «турботи» місцевої влади на чолі з Русланом Козиром про нашу трускавецьку громаду додаймо ще підвищення розміру орендних ставок за землю, введення нової нормативної грошової оцінки за землю, підвищення батьківської плати за відвідування садочків (рішення виконкому № 8 від 27 січня 2011), підвищення на 50% платні за проїзд в міському транспорті (ріст з 1 гривні до 1,50 грн. погодив саме трускавецький міськвиконком своїм рішенням № 132 від 21.04.2011), не забудьмо, що почали нараховувати за послугу централізованого теплопостачання тим, хто від нього давно від`єднався і перейшов на автономне (з грудня 2011 року). Словом, влада дуже переживає, щоб громада була чесною, а про заможність щось забулося. І це в місті, де рівень доходів на душу населення, можливо, найнижчий в області чи і в Україні, адже саме в Трускавці середня заробітна плата є однією з найнижчих в області. А який рівень цін – знаємо самі, недарма ми змушені їздити закуповуватися до Дрогобича, бо там і продукти, і промислові товари значно дешевші. Втім, влада хотіла на Новий рік зробити нам ще подарунок у вигляді скорочення маршруту «Дрогобич – Трускавець», та, на щастя, це не в їхній компетенції, та й мешканці почали активніше протестувати. Та все одно ця активність наших співгромадян є ще занадто слабкою, щоб у Білому домі Трускавця почали рахуватися з думкою людей. Пригадуються мітинги під мерією, які організовувала «Наша Україна» із гаслами «Не допустимо підняття тарифів!». Колони на чолі з Русланом Крамаром (депутат від БЮТ) добивалися відміни нарахувань за централізоване опалення. Та влада дуже швидко змінює людей і не завжди в кращу сторону. Тому про ці часи воліють мовчати і не згадувати ні депутати Крамар та Пілько, ні теперішній мер Козир, ні інші «народні діячі», які так розпиналися за долю бідних трускавчан в пресі передвиборчого періоду. Жорстко та жорстоко, неначе чоботом німецько-фашистського окупанта, трускавчан звалюють з ніг, удар за ударом падає на сімейний бюджет – не встигли оговтатися від підняття нових тарифів на воду, а тут тепло дорожчає, за ним квартплата майже в два рази підстрибне, а чого ж іще чекати, навіть не знаємо…
В той же час Прем’єр-міністр України Микола Азаров поставив вимогу скасувати необґрунтоване підвищення комунальних тарифів, яке допускають органи місцевої влади. Про це інформує прес-служба Кабміну. «Жодних підстав для підвищення комунальних тарифів немає», – наголосив Глава Уряду. Тож «всі необґрунтовані рішення мають бути негайно скасовані, а до їх авторів вжито заходів впливу».
«Детально з’ясуйте ситуацію в кожному регіоні, оцініть роботу чи бездіяльність кожного глави регіональної адміністрації, – доручив Микола Азаров. – Підготуйте для Уряду звіт про висновки, які зробили, і заходи, яких треба вжити Уряду, Мінрегіону, регіональним адміністраціям, щоб припинити «тарифний розгул».
Багато трускавчан в розмові з нашим кореспондентом заявляють про свою готовність скаржитися на дії трускавецької влади на урядову лінію. «Знахабніли аж до краю, – говорить пані Марія, пенсіонер, – пенсія в мене невелика, та я економила, щоб не мати боргів, платила вчасно. Чула, що торік Козир обіцяв, що ті хто платитиме вчасно, матиме знижку. Та чи одне він обіцяв? А тепер прикрутив так, що дихнути не можна, у квитанцію лячно глянути. А я ж повірила оце, що то людина, наш, трускавецький, та й проголосувала. Обманщик він, ось що я вам скажу. А платити за новими тарифами не збираюся, спочатку подзвоню на урядову лінію, хай зіб`ють із них спесь, а то вони тут на місцях дуже панами всі поставали, народ їм, вибачайте, в одному місці».
З однієї сторони, трускавчан можна зрозуміти, адже нові тарифи можуть виявитися непідйомними для них. Заробітну плату не підвищують, та й ту, що є, часто затримують, рівень безробіття у Трускавці не зменшується, скільки лише кваліфікованих працівників КП «Наше місто» трускавецька влада викинула на вулицю, товари дорожчають. Та з іншої сторони, ми самі ж обрали таку місцеву владу, то на кого маємо нарікати? Може, так і треба трускавчанам, щоб наступного разу не слухали фальшивих слів та дешевих обіцянок, а оцінювали політиків за їхніми ділами?
А тарифи ростуть. Радійте, трускавчани, маєте чесну владу…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень