Свято матері та дитини пройшло минулої неділі, 27 травня, в бориславському Палаці культури. На початку свята перед присутніми виступила голова бориславського Польського культурно-просвітницького товариства «Згода» Елеонора Попович, згодом слово мали мер Борислава Володимир Фірман, представник товариства «Спільнота польська» з міста Нови Сонч (Польща) Роберт Соболь, настоятель храму святої Барбари в Бориславі о. Кшиштоф Щиґло, голова стрийського Польського культурно-просвітницького центру імені Корнеля Макушинського Тетяна Бойко. Свято було приурочене двадцятиліттю діяльності Федерації організацій польських на Україні (ФОПнУ), тож на нього завітали голова Федерації Емілія Хмєльова та заступник голови ФОПнУ, головний редактор часопису «Nasze drogi» Тереза Дуткевич.
Під час півторагодинного дійства на сцені виступили не лишу учні Польської суботньої школи, котра діє в Бориславі (директор Христина Краснопольська), але й діти та молодь з бориславської державної гімназії, а також стрияни, котрі на розсуд глядачів представили виставу про пригоди козлика Матолка, котрий почув, що «w Pacanowie kozy kują» («В Пацанові кози кують»), тож вирішив піти до Пацанова, щоб і його підкували.
Кожен виступ викликав щирі аплодисменти вщерть переповненого залу. Аж дивно було від такої велелюдності – чи то в Бориславі дійсно дуже багато поляків, а чи багато бориславців з великою симпатією ставляться до польської культури. Втім, всі виступи гімназистів були українською, а лірична постановка композиції «Ніч яка місячна» витиснула не одну сльозу у осіб старшого покоління, котрі пригадували часи своєї юності, закоханості, перших побачень. Фактично свято вдалося, адже тут було всього потрошку – і лірики, і музики, і поезії, і драматургії, а офіційні виступи були нетривалими. Так, мер Борислава Володимир Фірман, нав’язуючи до майбутнього Єврочемпіонату, пожартував, що хотів би, аби в фіналі зустрілися команди України та Польщі, на що парох костелу отець Кшиштоф теж відповів жартом, що чемпіоном все одно мусить бути хтось один.
Гостя зі Стрия Тетяна Бойко запросила бориславську молодь взяти участь в конкурсі, який проводиться в пам’ять про видатного педагога Януша Корчака, а також подарувала книги для польської суботньої школи. Бориславській дитячій бібліотеці в подарунок дісталися твори Івана Франка українською та польською, а переможці конкурсу імені К. Макушинського отримають цікаву ілюстровану книгу про пригоди вже згадуваного вище цапка Матолка (у свій час Корнель Макушинський робив ілюстрації до цієї історії).
Пісні та вірші для мам і про мам, вдячне слово про тих, які дали життя, виховали і моляться за нас, святковий настрій в головному залі Борислава – саме так можна охарактеризувати захід «Свято Матері і дитини». В залі, до речі, було багато матерів із дітьми. Владу Борислава окрім міського голови В. Фірмана представляли також два його заступники (Руслан Зелінський та Андрій Паскевич) і начальник відділу внутрішньої політики БМР Наталія Бараняк.
Мама, любов, радість – те, що об’єднує без різниці в національності чи вірі. Любов до матері – те, що не можна описати словами чи виразити іншим чином, як сказала у своєму вірші маленька бориславка, бо це – щось особливе. І з молоком матері та через виховання в сім’ї формується Людина, котра пам’ятає минуле, творить сьогодення і турбується про майбутнє – своє, свого роду і свого народу, всього людства.
Польськомовний репортаж про свято в Бориславі авторства знаного журналіста Костянтина Чаваги можна буде прочитати в газеті «Kurier galicyjski», а в Інтернеті – на сайті www.kuriergalicyjski.com
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень