Cтатистика – величезна скарбниця знань про економіку та розвиток суспільства. Вона є основним індикатором для прийняття органами влади правильних управлінських рішень як у державі в цілому, так і в окремо взятому населеному пункті зокрема, в тому числі і Трускавці. Отже, на скільки є важливою праця статистиків для нашого міста? – цікавимося у начальника відділу статистики у м. Трускавці Галини Шийки
– Гадаю, праця нашого відділу є дуже потрібною і важливою для нашого міста, бо ми показуємо конкретні, правдиві дані про те, скільки людей живе в нашому місті, де вони працюють, яку вони одержують заробітну плату, скільки і яку виготовляють продукцію. Інформуємо трускавчан про те, які надають послуги, скільки відпочило і оздоровилося в місті людей і з яких країн вони прибули, основні напрямки надходження інвестицій в економіку міста та багато іншого. Інформацію нашої установи використовують як органи влади, підприємства, організації, вчені, студенти, журналісти, політики, так і звичайні люди.
– Отже, у вас уже є дані, скільки на даний час в місті проживає людей, скільки народжується, скільки помирає?…
– Чисельність населення міста станом на 1 жовтня становила 29462 особи (постійного 20931 особа). У порівнянні з початком року чисельність населення зменшилась на 54 особи. Зменшення відбулось за рахунок міграційного (на 44 особи) та природнього скорочення (на 10 осіб).
За цей період в місті народилося 157 дітей, померло 167 осіб. Із числа померлих одна дитина віком до одного року. На кожну тисячу населення в середньому народжується 10 немовлят, при цьому помирає 10,6 осіб. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року в місті спостерігається тенденція до зменшення кількості народжуваності та зростання смертності. Переважну частину населення міста становлять жінки, так на 1000 жінок припадає 895 чоловіків.
У структурі населення 60,7% складають особи працездатного віку; особи, які не досягли працездатного віку – 14,2%, та старші працездатного віку -25,1%. На кожну тисячу працездатного населення припало 646 осіб непрацездатного віку, з них 233 дітей і 413 осіб старшої вікової групи.
Вам напевно буде цікаво знати, що найстаріше населення у Львівській області це мешканці нашого міста. А найстарішим населенням міста згідно міжнародних критеріїв прийнято рахувати осіб віком 65 років і вище, коли воно становить більше семи відсотків людей, які живуть в даному населеному пункті. У Трускавці таких людей понад 25 відсотків.
У місті спостерігається тенденція до зростання кількості вибулих мешканців як за межі міста, області так і за межі держави. Так, за січень-вересень у місто прибуло 135 осіб ,а вибуло 173 особи.
Протягом січня-вересня в місті зареєстровано 178 шлюбів та 13 розлучень, що в двічі менше, ніж на такий час торік.
– Одним із показником рівня життя мешканців є рівень зайнятості та оплата праці. Розкажіть скільки у місті працюючих і яку вони одержують заробітну плату?
– Середньооблікова кількість штатних працівників зайнятих в економіці міста у січні-вересні становить 11881 особа. Якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, то спостерігається незначна тенденція до збільшення чисельності зайнятих. У місті висока плинність кадрів.
При цьому середньомісячна номінальна заробітна плата одного штатного працівника становила 1838 грн. (тут беруться до уваги підприємства, установи, організації і їх структурні підрозділи з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб). Треба відмітити, що середня заробітна плата в порівнянні з минулим роком є більшою на 10,2%, але за розміром середньої заробітної плати Трускавець займає останнє місце в області ї її рівень є у 1,5 рази менший середньообласного рівня.
– Як свідчать наведені дані, у місті спостерігається низька середня заробітна плата. На Вашу думку, які причини цього?
– Однією з причин низького рівня середньої заробітної плати є те, що 9,8% усіх штатних працівників (1169 осіб)з економічних причин переведено на неповний робочий день, У місті спостерігається і високий рівень плинності кадрів.
Кількість зареєстрованих безробітних на кінець жовтня становила 209 осіб.
– Що, на Вашу думку, негативно впливає на розвиток економіки міста?
– На розвиток економіки міста, як і в цілому по державі, впливає багато факторів. Одним із негативних чинників є несвоєчасна виплата працівникам заробленої ними заробітної плати. На економічно-активних підприємствах заборгованість становила 135,2 тис. грн (ДП «Будівництво» ТзОВ «ТКС-Євробуд» – тимчасово припинили діяльність). Кількість працівників, яким своєчасно не виплачена заробітна плата становила 50 осіб. Сума заборгованості на одного працівника складає 2704 грн.
Підприємства-банкрути, які створили заборгованість з виплати заробітної плати, і далі залишається КП «Наше місто», ТзОВ «Еко-Трускавецькурортцентр». Заборгованість на цих підприємствах станом на 1 листопада становить 132,9 тис. грн.
– Як ми знаємо, Трускавець – місто курортно-рекреаційного значення. Розкажіть, які послуги у трускавчан та гостей міста користуються найбільшим попитом?
– Від початку 2013 року підприємства міста та їх структурні підрозділи реалізували послуг на суму 787,5 млн. грн. Обсяг реалізованих послуг (з урахуванням зміни цін) до відповідного періоду попереднього року зріс на 12,9%.
Лише у вересні цього року підприємства міста та їх структурні підрозділи реалізували послуг на суму 103,5 млн. грн. Найбільший обсяг реалізованих послуг за цей місяць бачимо у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги. Він становить 77,6 млн. грн. (75,0%), Послуги у сфері тимчасового розміщення й організації харчування становлять 17,4 млн. грн. (16,9%), операції з нерухомим майном − 5,4 млн. грн. (5,2%), діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 1,2 млн. грн. (1,2%) та інше.
Багато трускавчан користується послугами різних служб міста. На кінець вересня мешканцям реалізовано послуг на суму 371 мільйона гривень.
– Відомо, ви нещодавно відзначили своє професійне свято – День працівника статистики. Що б ви хотіли з цієї нагоди побажати своєму колективу?
– У нашому відділі працює чотири працівники, Це жінки, які мають вищу економічну освіту, люблять цифри та вміють їх аналізувати, відповідальні, пунктуальні й уважні, пишаються своєю роботою та є патріотами нашої держави України.
Шановні колеги! Користуючись нагодою, щиро вітаю Вас з Днем працівника статистики!
Дозвольте висловити Вам глибоку вдячність за Вашу сумлінну працю, високий професіоналізм, принциповість і об`єктивність, за відданість та відповідальне ставлення до справи. Впевнена, що наша наполеглива спільна праця стане запорукою подальшого розвитку державної статистики та зростання її авторитету. У цей святковий день, шановні колеги, зичу Вам та Вашим родинам здоров`я, щастя, добра, достатку та щедрої долі! Наснаги Вам та Божого благословення у всіх Ваших справах!
Також хочеться, подякувати керівникам та відповідним службам підприємств та організацій міста за конструктивну співпрацю. Адже результат нашої роботи безпосередньо залежить від вашого розуміння важливості наданої вами інформації під час проведення відділом статистичних спостережень. Усіх вам життєвих благ.
Підготував Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір`я»
ТОП коментованих за тиждень