Нам часто доводиться чути, що за кордоном з виходом на пенсію життя у зрілих людей тільки розпочинається. У пенсіонерів з’являється багато часу, вони отримують можливість подорожувати, займатися улюбленими хобі та вже нікуди не поспішаючи вповні насолодитися кожним днем. В Україні, чого гріха таїти, ситуація з людьми літнього віку ще далеко не така оптимістична. Та справді радісно, що в умовах постійно-перманентної кризи, про яку чуємо з 2008 року, вдається покращувати умови життєдіяльності українців похилого віку.
Принаймні, в нашому місті 2013 рік розпочався справді світлою подією в житті соціальних служб – територіальний центр соціального обслуговування населення та надання соціальних послуг переїхав у нове відокремлене приміщення на вулиці Стебницькій, 66. Рішення про виділення приміщення було прийнято міським головою Русланом Козиром та його заступником Валентиною Бодак. В колишньому приміщенні аптеки (адже саме частину аптеки було передано під терцентр) зроблено грандіозну реконструкцію. І тепер до послуг пенсіонерів в зручному мікрорайоні не дев’ять темних комірок у вітхому будинку та його підвалі, як це було на вулиці Річки в старому приміщенні, а 15 світлих просторих кабінетів. Всі двері кабінетів поряд зі стандартними написами оформлені табличками для незрячих з написами шрифтом Брайля.
А в лютому цього року терцентр обслуговування населення відзначатиме 20-річний ювілей з дня заснування. З якими внутрішніми, а не лише зовнішніми змінами прийшла установа до цієї дати розмовляємо з директором територіального центру обслуговування пенсіонерів Оленою Леонідівною Пилат:
– Ми починали працювати з одного відділення, а на сьогодні у нас є чотири відділення: соціальної допомоги вдома, відділення соціально-медичних послуг, соціально-побутової адаптації та відділення організації надання адресної грошової та натуральної допомоги. На сьогодні соціальними працівниками територіального центру соціального обслуговування надається 40 видів соціальних послуг тисячам громадян нашого міста. Окрім того людина похилого віку чи інвалід може отримувати соціальні послуги від фізичних осіб, така форма соціального обслуговування також набула поширення. Щоб максимально задовольнити потребу населення в соціальних послугах і підвищити якість обслуговування впроваджуються інноваційні моделі соціальних послуг: розпочато впровадження соціально-оздоровчих програм, поширюється практика мультидисциплінарних бригад допомоги ветеранам вдома, волонтерського руху.
– Олено Леонідівно, це красиві, але складні слова. Розкажіть, будь ласка, про послуги терцентру простіше і конкретніше.
– Відділення соціальної допомоги вдома надає понад 20 видів соціальних послуг. Соціальні працівники два-три рази на тиждень обслуговують 230 громадян вдома. Одним з важливих напрямків є постійне обстеження громадян міста з метою виявлення потреб та пошуку оптимальних можливостей надання їм соціальної допомоги в обслуговуванні. Мультидисциплінарні бригади – це якраз виїзд на місце до ветерана усіх необхідних йому фахівців від лікаря до сантехніка і перукаря.
Відновлення порушених чи втрачених функцій, виявлення та активізація компенсаторних можливостей організму, профілактика ускладнень і рецидивів захворювань – це завдання колективу відділення соціально-медичних послуг. В його арсеналі – лікувальна фізкультура, масаж, фізіотерапевтичні процедури. Кожного пацієнта оглядає лікар, складає індивідуальний план реабілітації, проводить бесіди та надає рекомендації. Проводиться постійний контроль артеріального тиску, цукру в крові підопічних. Більшість пацієнтів відділення мають проблеми опорно-рухового апарату. Тож для них постійно працює тренажерний зал, де під наглядом інструктора ЛФК щодня проводяться заняття групи «Здоров’я». Майже вся фізіотерапевтична аппаратура портативна, що дозволяє використовувати її також для надання медичної допомоги вдома. Інструктор ЛФК пройшла курси в центрі Євмінова з занять на дошці Євмінова та веде індивідуальні заняття з тими літніми людьми, кому це необхідно.
– Ми вже чули, що з нововведень – в терцентрі відкрито комп’ютерний клас…
– Ну не клас, а гурток комп’ютерної грамотності для пенсіонерів та інвалідів міста. З вже традиційного – у нас надаються послуги перукаря. Взуттєвик надасть послуги дрібного ремонту взуття. Швачка допоможе полагодити чоловічий та жіночий одяг. Для покращення побуту відкрита також соціальна пральня та працює пункт прокату засобів реабілітації. В кімнаті «Милосердя» люди, що перебувають в складних життєвих обставинах, можуть поновити свій гардероб. Більше 20-ти років в місті організовується безкоштовне харчування.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів, терцентром надаються також платні соціальні послуги, якими можуть скористатися неодинокі пенсіонери. Побутові послуги в терцентрі, згідно з рішенням міськвиконкому, надаються за 30% вартості.
З метою надання юридичних послуг, поліпшення роз’яснювальної, інформативної роботи відкрито соціальний офіс.
Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»
ТОП коментованих за тиждень