Ця неповторна мінеральна водиця

16.06.2014 | Filed under: Публікації

«Чудодійна», «цілюща», «жива вода», «королева мінеральних вод» – такими та іншими епітетами, при чому епітетами заслуженими, нагороджують знамениту трускавецьку воду. Навіть зараз, коли наповнюваність курорту ще залишає бажати кращого, в бюветах можна побачити багато людей, котрі приходять за «Нафтусею». Назва цієї води асоціюється з Трускавцем, і більшість гостей нашого курорту, що прагнуть тут оздоровитися, приїжджають саме попити «Нафтусю», а умови проживання, комфортність, інші фактори відпочинку в Трускавці мають для них другорядне значення. Недаремно ж потенційні відпочивальники спершу цікавляться, чи далеко їхній санаторій, чи квартира, котру вони орендують, знаходяться від бювету. Навіть ті, хто приїжджає в Трускавець на один день в якихось справах, намагаються піти на бювет і скуштувати знамениту воду, хоча таке одноразове її вживання, зрозуміло, великого ефекту не дасть.

Про «Нафтусю» пишуть дуже багато, їй присвячено десятки якщо не сотні наукових праць. Доведено дуже багато оздоровчих властивостей цієї води, але з кожним роком з’являються все нові аспекти її благотворної дії на організм.

Науковці пояснюють, що «Нафтуся» – це розчин органічних і неорганічних сполук. Ця мінеральна вода є гідрокарбонатною кальцієво-магнієвою водою з незначним вмістом сірководню та підвищеним вмістом органічних речовин. Вона містить іони бікарбонату, кальцію, магнію, сульфату, атмосферні і біогенні гази, мікроелементи нікель, ванадій, срібло, цинк, молібден, хром, мідь, титан, марганець, барій та ін. Деякі з цих складників, безумовно теж мають оздоровчу дію на організм, але якщо б в «Нафтусі» були лише ці складники, то вона мало чим би відрізнялася від багатьох інших, трускавецьких і нетрускавецьких мінеральних вод. Головне її багатство – корисні мікроорганізми, нафтопродукти та органічні речовини – результати їх переробки мікробами (карбонові кислоти, сірковмісні сполуки, ефіри, ароматичні кислоти та ін.). Саме в цьому і полягає основна оздоровча сила «Нафтусі», котра її настільки вирізняє з інших мінеральних вод. Власне тому епітет «жива вода» є влучним. Через це навіть назва – мінеральна вода – їй не зовсім підходить, недаремно тепер науковці з подачі нашого відомого вченого Ігоря Поповича її називають «біоактивна вода».

Мабуть декого з читачів неприємно вразить слово нафтопродукти, але згадайте, що навіть сама нафта здавна використовувалася як лікувальний засіб і досі використовується в народній медицині. Може когось і вразить інформація про органічні продукти, як наслідки життєдіяльності організмів, але й тут немає нічого неприємного, адже навіть мед є продуктом переробки нектару в травній системі бджіл.

Утворюється ця чудодійна вода на порівняно невеликій ділянці (0,6 га) курортного парку на глибині 30-50 метрів. Дощова вода, просочуючись крізь ґрунт, дорогою захоплює деякі мінеральні сполуки, мікроорганізми, гази і разом з ними досягає породи залишків нафти. Там вуглеводеньокислюючі, тіоновокислі та сульфатредукуючі мікроорганізми переробляють деякі нафтопродукти в активні органічні речовини. Чи основну оздоровчу (бальнеологічну) функцію виконують тільки органічні продукти мікроорганізмів, а чи й самі мікроорганізми – питання досі відкрите. Та як би там не було, але вода з усім цим наповненням справді творить дива.

Оспівувати цілющі властивості «Нафтусі», використовувати її може кожен, але збереження її, дослідження, перевірка якості та подача споживачам – справа нелегка і недешева. Саме цим займається ПрАТ «Трускавецькурорт», точніше його філія «Гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція». Як розповів завідувач лабораторії ГГРЕС Андрій Бубняк, постійно здійснюється контроль якості «Нафтусі» та інших мінеральних вод Трускавця, їх відповідність державним стандартам. Періодично відбираються зразки мінеральних вод, і перевіряються органолептичні показники (зовнішній вигляд, колір, смак і запах), наявність розчинених газів, органічних речовин, токсичних компонентів, перевіряються радіологічні показники, визначається катіонно-аніонний склад, проводяться санітарно-бактеріологічні випробування та мікробіологічні до

слідження специфічної мікрофлори. Якщо раптом виявляється, що вода за якимись показниками не відповідає нормам, то “її подачу негайно починають здійснювати з іншої свердловини, а за цей час «лікують» свердловину, у воді з якої виявлені якісь патології. Тож можна не сумніватися, що вода у бювети завжди надходить якісна, і її цілющі властивості зберігаються.

Багато природних багатств мають властивість вичерпуватися, але це «Нафтусі» не стосується. На недостатню кількість опадів Трускавець не скаржиться І постійно проходить утворення цієї мінводи. Як стверджує Андрій Богданович, її вистачить ще на декілька сотень років. Надмірне споживання королеви мінеральних вод, звісно, може її родовищам зашкодити, але Трускавцю це не загрожує. Критична норма відбору води – 25 кубометрів на добу, але навіть в часи піку наповнюваності курорту у 80-ті роки (про які ми згадуємо з сумом, бо невідомо, коли ще буде така кількість відпочивальників), добові відбори «Нафтусі» ледь тільки досягали критичного числа.. Тому всілякі чутки, що «Нафтуся» вже не та, що була, і втратила свої властивості, або що її запаси вичерпуються і її наче розбавляють водою – це домисли некомпетентних осіб або недоброзичливих конкурентів.

До речі, про конкуренцію. Скористатися відомим брендом прагне кожен, тому постійно з’являється інформація, наче «Нафтусю» виявили в тих чи інших місцях. Виходячи з описаного тут процесу утворення цієї води, можна говорити, що вона може створюватися лише при певних умовах, які є власне у Трускавці. Не факт, що в інших місцях не може бути схожих умов, але зауважте – лише схожих, тож і вода може бути лише схожою до «Нафтусі». Тож недаремно подібні води в інших місцях називають «води типу «Нафтусі». Якщо цілющі властивості трускавецької «Нафтусі» підтверджені і науково доведені, тож не можна говорити, що повністю такі ж самі властивості мають інші води типу «Нафтусі».

Відомо, що вчені стверджують, що лікувальні властивості «Нафтусі» зберігаються лише протягом нетривалого часу після її відбору, а тому рекомендують споживати цю воду безпосередньо в бюветах. Дехто говорить, що це вигадка для того, щоб більше людей приїжджало в Трускавець. Але судіть самі. Що ми маємо на глибині 30-50 метрів під землею, де ця вода утворюється? Відсутність світла, тепла і повітря. Саме в таких умовах живуть згадані в цьому матеріалі корисні мікроорганізми і утворена ними органіка. За межами їхнього природного середовища, при потраплянні тепла, світла і повітря корисна мікрофлора гине, і замість «живої» отримуємо «мертву» воду. Виходить наче в анекдоті, коли на зауваження матері, що пити слід лише перекип’ячену воду, бо кипіння вбиває мікроби, син обурюється: «То що, виходить, я мушу дохлі мікроби вживати?».

Дехто з читачів може здивуватися від твердження про шкідливий вплив тепла на властивості «Нафтусі», адже при певних захворюваннях (цукровий діабет, захворювання печінки та ін.) медики рекомендують пити теплу (37-40 градусів) «Нафтусю». Що ж тоді? Як пояснив пан Андрій, підігрів води відбувається перед подачею її споживачам протягом кількох секунд, тож мікрофлора «Нафтусі» не встигає загинути. Звичайно особливої біди не буде, якщо хтось з відпочивальників набере в бюветі «Нафтусю» і принесе її своєму сусіду в санаторій, при умові, що він не забариться в дорозі. Але й тоді цю воду ради збереження її властивостей краще переносити в термосі. Однак мови про якесь більш тривале зберігання чи більш дальнє транспортування не може бути. Тому й жодні підприємці не беруться за, здавалось би, вигідну справу – розливання «Нафтусі» в пляшки і продаж її в інших містах.

Про конкретні цілющі властивості «Нафтусі» в цьому матеріалі не говориться. Повірте, їх дуже багато, про них багато говориться і пишеться, зокрема в нашій газет/. Також докладну інформацію про це можуть надати лікарі ПрАТ «Трускавецькурорт». Залишається додати, що зловживання «Нафтусею» як і іншими лікувальними засобами може не приносити бажаної користі, тому не можна думати, що якщо пити цю воду відрами, то станеш здоровішим. Як кажуть поляки, що забагато, то нездорово. Тривалість вживання «Нафтусі» і її дозування визначається лікарем санаторію для кожного індивідуально.

Тож приїжджайте в Трускавець і пийте цілющу «Нафтусю» на здоров’я!

Орест Лещишин, газета «Трускавецькурорт»

Р.S. Автор висловлює вдячність працівникам ГГРЕС, зокрема директору Андрію Тарнавському, зав. лабораторією Андрію Бубняку, науковцям Степану Івасівці та Ігорю Поповичу за інформацію, котра допомогла в підготовці цього матеріалу.

(Переглядів 492 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви